comScore

FIFA Başkanı Infantino'dan Beşiktaş ve flaş yabancı sınırı açıklaması

23 Kasım 2017, Perşembe 18:32
FIFA Başkanı Infantino'dan Beşiktaş ve flaş yabancı sınırı açıklaması

FIFA Başkanı Infantino, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile birlikte düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - FIFA Futbol Zirvesi'nde Infantino ile Türkiye Futbol Federasyonu Yıldırım Demirören basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Demirören ve Infantino, transferle birlikte futbolun ileriye nasıl taşınabileceğine dair konulara değindiler. 

 YILDIRIM DEMİRÖREN'İN AÇIKLAMALARI:
Infantino ve yönetimine teşekkür ediyorum. Ekonomisiyle dünyada ilk 6 arasına giren, organizasyonlarıyla futbolun yükselen yıldızı olan Türkiye için bu ev sahipliği onurdur. FIFA zirvesi önemli buluşmadır. Bu toplantılar futbolun dostluk ve barış ilkelerini güçlendirmek için katkı sağlamaktadır. TFF olarak fair play öncüsü olmak için çaba sergiliyoruz. Futbolu öldüren şiddet, şike, yasa dışı bahis ve dopinge karşı mücadelemiz devam edecektir. 

INFANTİNO: "TRANSFER HASSAS BİR KONU"

Transferde sadece futbolcu değil, kulüpler de işin içinde. Hassas bir konu olduğu için iyice irdeleyerek yolumuza devam ediyoruz. Transferin toplamında her yıl 5 milyar dolar gibi rakamlardan bahsediyoruz. Bu paraların çoğu menajerlere gidiyor. Transfer için futbolcu yetiştirenler hep 2. planda kalıyor. Oyuncu sayısı da önemli. Futbolcuları nasıl yetiştirdiğimize bakmalıyız.

"FIFA ZEHİRLİ BİR KURUMDU"

Futbolu korumalıyız. Futbolun gerçek değerlerini korumalı ve tüm dünyada geliştirmeliyiz. Yatırımları arttırmalıyız. Öyle bir şekilde yapmalıyız ki, hem şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız. FIFA'ya geldiğimde en zor anlarından biri yaşanıyordu FIFA tarihinde. FIFA'nın imajı lekelenmişti. Neredeyse FIFA zehirli bir kurum gibi görünüyordu. Her şey şeffaf olursa, karar alma süreçleriniz açık ve kapsayıcı olursa inanıyorum ki daha iyiye gidecek dünya futbolu. Dünya bu iyi aktiviteleri kucaklayacak. Bugün bile Dünya Kupası için konuşuyoruz. Rusya'da önümüzdeki yıl bence her şey muazzam olacak. 
 

Yabancı sınırı kuralı değişecek mi? (2017/2018)


FIFA Başkanı Infantino yabancı kuralıyla ilgili genel olarak bir açıklama yaptı ve şunları söyledi:

Yabancı futbolcu sınırlamasıyla ilgili spesifik bir bilgim yok. Genel olarak konuşmam gerekirse, tabi yerel futbolcuları nasıl arttırabiliriz tarafına bakmamız gerekiyor. Lokal futbolcu olmazsa futbol ile ilgili problem yaşarız. Bazı kurallar olması gerekiyor ve biraz daha detaylı bakmalıyız. Takımların, kulüplerin lokal futbolcuları geliştirmesi için çalışmalar yapmamız gerekiyor. İyi ve çok kötü örneklerimiz de var. Doğru dengeyi tutturmak gerekiyor. Geçmişte kısıtlamalar vardı ama şu anda Avrupa Birliği mevzuatı gereği böyle bir sınırlama gerek yok. Çok açık ki, masada her zaman alternatif var. Yerel oyuncuların geliştirmesi hoş karşılanacaktır. 

Ay Yıldızlı takımla ilgili tüm gelişmelere Milli Takım Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"