comScore

FİFA 2018 Dünya Kupası'nda VAR uygulanacak

03 Mart 2018, Cumartesi 15:56

FİFA'dan flaş karar. Rusya'da düzenlenecek FIFA, 2018 Dünya Kupası'nda Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasının kullanılacağını açıkladı.

FutbolArenaFIFA, 2018 Dünya Kupası'nda Video Hakem uygulamasının kullanılacağını açıkladı. Tüm futbolseverlerin büyük ilgi ile beklediği Dünya Kupası'nda Video Yardımcı Hakem'in (VAR) uygulanacağı açıklandı.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile hayatımıza giren ve liglerde denenmeye başlayan Video Yardımcı Hakem uygulaması FİFA 2018 Dünya Kupası'nda da uygulanma kararı aldındı. 


FİFA, Dünya Kupası'nda VAR uygulanacak


Dünya Kupası heyecanı bu yaz yaşanacak. Rusya'da düzenlenecek Dünya Kupası heyecanı öncesinde FİFA'dan flaş bir karar geldi. FİFA, Dünya Kupası'nda Video Yardımcı Hakem uygulamasına geçileceğini duyurdu. 


Video Hakem Uygulaması (VAR) nedir?


Son yıllarda teknolojinin futbola etkisi artmaya başladı ve geçen yıldan itibaren de Video Hakem Uygulaması deneniyor. 2016 yılında ilk olarak Fransa ile İtalya arasında oynanan hazırlık maçında denenen 'Video Hakem Uygulaması' kısa süre içinde çok sayıda organizasyonda denendi ve gelecek sezon da İtalya, Almanya ve İngiltere dahil birçok ligde uygulanacak.
VİDEO HAKEM UYGULAMASINA NEDEN GEÇİLİYOR?

1966 Dünya Kupası finalinde İngilizlerin Almanya'ya attığı gol kupayı İngiltere'ye getirmişti. O gol onlarca yıl tartışıldı. Üst direğe çarpan şut yerde sekmiş ve dışarı çıkmıştı. Peki top çizgiyi geçmiş miydi, geçmemiş miydi? Hakem golü vermiş ve İngiltere Dünya şampiyonu olmuştu ancak bu golün tartışması hiç bitmedi...

Benzer bir gol 2010 Dünya Kupasında da yaşandı. Tam 34 yıl sonra hala topun çizgiyi geçip gelmediğine hakemlerin karar verememesi büyük tartışmalara neden oldu.

2010 Dünya Kupası'nda yine bir İngiltere - Almanya maçında Lampard'ın aşırtma vuruşu önce üst direğe sonra da kale çizgisinin yaklaşık 1 metre içine düşmüştü ancak hakem bu golü göremedi. Tüm dünyanın gördüğü golü hakem göremeyince de Video Hakem uygulamasının önü açıldı. 

KALE ÇİZGİSİ ÖNCÜ OLDU

Bu Dünya Kupası'nın ardından kale çizgisi teknolojisi denenmeye başlandı ve Premier Lig'de de ilk olarak 2013'te uygulandı. Kale çizgisi teknolojisinden başarılı sonuçlar alınınca, teklonojinin futbola girmesine daha da sıcak bakılmaya başlandı.


Video Hakem Uygulaması nasıl işliyor?


'Video Hakem Uygulaması'nın Avrupa'da kısaltması VAR yani "Video assistant referee" Türkçesi ise 'Video Yardımcı Hakem' 

Bu uygulama ilk olarak saha kenarına bir monitor konulması ile denendi. Hakem saha kenarındaki videodan pozisyona bakacak ve ona göre karar verecekti. Ancak bunun oldukça zaman alması ve oyunu fazla durdurması eleştirilere sebep oldu ve uygulama değiştirildi. 

Video yardımcı hakemlerin, hemen her pozisyonda oyunu durdurmaması için belirli kriterler konuldu. Buna göre 'Video Yardımcı Hakem' sadece 'Gol, Kırmızı kart, penaltı ve yanlış kişiye kart gösterilirse' sahneye çıkacak. Onun dışındaki hiçbir karara video hakem karışmayacak. 

Ayrıca artık orta hakemler pozisyonu izlemeyecek. Video ekranının başında bulunan 2 yardımcı hakem, sadece %100 emin olduğu pozisyonlarda hakemlere telkinde bulunacak ve yine de son kararı orta hakem verecek. 

Orta hakem, video yardımcı hakemin telkinine uyarak kararını değiştirirse, tribünlere ve futbolculara iki eliyle bir diktörtgen çizip bunun 'Video Yardımcı Hakem'in kararı olduğunu gösterecek. 


Video Hakem Süper Lig'de ne zaman uygulanacak?


Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ da Video Yardımcı Hakem sistemine geçmek için oldukça hevesli. İlk olarak Medipol Başakşehir'in stadında altyaş takımları arasında oynanan maçlarda denenen Video Yardımcı Hakem, bir aksilik olmazsa gelecek sezonun 2. yarısında uygulanacak.

Başta Cüneyt Çakır olmak üzere birçok hakemimiz UEFA'dan 'Video Yardımcı Hakem Uygulaması' hakkında eğitim almak üzere yurt dışında birçok seminere katıldı. 

Öte yandan TFF Başkanı Yıldırım Demirören de eski hakemlerin, videonun başında görev yapabileceğini söyledi.

 

FutbolArena akşam haberleri turu (14 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.