comScore

Fernando Alonso kimdir? Fernando Alonso'nun F1'deki başarıları - Fernando Alonso emekli mi oldu?

14 Ağustos 2018, Salı 19:50
Fernando Alonso kimdir? Fernando Alonso'nun F1'deki başarıları - Fernando Alonso emekli mi oldu?

Formula 1'in en başarılı pilotlarından biri olan Fernando Alonso'dan sürpriz bir karar geldi. Fernando Alonso, Formula 1'i neden bıraktı? McLaren Renault'nun 2 kez dünya şampiyonu İspanyol pilotu Fernando Alonso'nun başarıları neler? Detaylar haberimizde.

FutbolArena - Formula 1'in en başarılı sürücülerinden biri olan ünlü İspanyol pilot Fernando Alonso'dan önemli bir karar geldi. Fernando Alonso, Formula 1'i neden bıraktı? Fernando Alonso kimdir, kaç yaşında? Fernando Alonso'nun başarıları....
 

Fernando Alonso'nun Formula 1'i bırakma sebebi - Fernando Alonso neden bıraktı? 


Kariyerinde 2 kez dünya şampiyonluğu bulunan 37 yaşındaki Fernando Alonso, sosyal medya hesabından çarpıcı bir paylaşım yaptı.Renault ile Formula 1 şampiyonlukları yaşayan McLaren Renault'nun İspanyol pilotu Fernando Alonso sezon sonunda Formula 1'i bırakacağını açıkladı.

İspanyol pilot kendisine ait Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sevgili F1" başlığıyla yaptığı bir paylaşımla duyurdu.  Yapılan açıklamada, "dakikasından keyif aldım ve bunda katkısı olan insanlara ne kadar teşekkür etsem az" ifadeleri yer aldı.

 

Fernando Alonso kimdir? Fernando Alonso'nun hayat hikayesi ve yarıştaki başarıları


İki kere dünya şampiyonu olmuş İspanyol Formula 1 pilotu. Oxford, İngiltere'de yaşamaktadır.
25 Eylül 2005'de kazandığı Dünya Şampiyonluğu ile birlikte En Genç Dünya Şampiyonu Olmuş Formula 1 Pilotu ünvanını Emerson Fittipaldi'den almıştır.

İlk şampiyonluğunu 24 yıl 58 günlükken kazanmış ve ertesi sene tekrar Dünya Şampiyonu olmuştur. Eğer 2005'de şampiyon olmasaydı 2006'daki şampiyonluğu ile Emerson Fittipaldi rekorunu yine geçebilecekti. Lakabı El Nano'dur.

Formula 1'de yarışmış en genç 3. pilottur. Formula 1'de pol pozisyonu alan, yarış kazanan, şampiyon olan ve üst üste 2 kere şampiyon olan en genç isimdir.

Renault takımı ile katıldığı yarışlarda, 2005 senesinde Kimi Räikkönen ile, 2006 senesinde ise Michael Schumacher ile şampiyonluk için mücadele etmiş ve iki yıl üst üste şampiyon olan en genç pilot ünvanını elde etmiştir. 2006 yılının başında 2007'de McLaren Mercedes takımı ile yarışacağını açıklaması üzerine, Renault takımında kendisine yeterince ilgi gösterilmediğini söylemiştir.

Mclaren Mercedes takımında iyi başlangıç yapan Fernando, takım arkadaşı Lewis Hamilton ile birçok kez mücadele etmek durumunda kalmıştır. Özellikle Macaristan Grand Prix'sinden sonra Hamilton ile yıldızı bir türlü barışmayan Fernando, takımının pilotlarına eşit davranmadığını söylemiş ve Çin Grand prix'sinden sonra şampiyonluk için şansı bulunmasına rağmen takımındaki favorinin Hamilton olduğunu ve kendisinin şampiyon olabilmesinin mucizelere bağlı olduğunu söylemiştir.

FutbolArena Haber Turu (22 Eylül 2020)