comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'den şike kumpası davası açıklaması

20 Şubat 2017, Pazartesi 19:08
Fenerbahçe'den şike kumpası davası açıklaması

Fenerbahçe'nin 3 Temmuz ve şike kumpası davasında son durum haberimizde.

FutbolArena - 3 Temmuz davasının ilk gününün sona ermesinin ardından Fenerbahçe resmi sitesinden bilgilendirme yazısı yayınlandı.

İstanbul Silivri'de gerçekleşen ilk duruşmada iddianamenin okunduğu ve 2. günde savunmaların yapılacağı belirtildi. Şike Kumpası davasının 5 gün sürmesi bekleniyor.
 

Fenerbahçe'nin 3 Temmuz ve şike kumpası davasında son durum


İşte Fenerbahçe'nin yayınladığı o açıklama:
"FETÖ/PDY'nin 3 Temmuz'da kumpas kurduğu iddiasıyla açılan dava, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu'nda bulunan duruşma salonunda başladı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın ilk duruşmasında 1 yıla yakın cezaevinde yatmak zorunda kalan Başkanımız Aziz Yıldırım, Asbaşkanlarımızdan İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu ve Genel Koordinatörümüz Tamer Yelkovan da bulundu. Asbaşkanlarımızdan Murat Özaydınlı ve Önder Fırat ile eski yöneticimiz Ünal Uzun da davayı izlemek için Silivri'ye geldi.

İlk duruşması 5 gün sürecek davanın 1. gününde önce yoklama ve kimlik tespiti yapıldı. Öğle arası verildikten sonra toplam 435 sayfalık İddianame'nin 200 sayfası okundu ve ilk gün sona erdi. 2. Gün iddianamenin okunması tamamlanacak ve sanıkların savunmalarına geçilecek.

Bir numaralı sanığı Fetullah Gülen olan davada, 15'i tutuklu 108 sanık yer alıyor. Kapatılan Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı da sanıklar arasında bulunuyor. Sanıklar hakkında 35 yıldan 85 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası isteniyor. Şüphelilerin, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, resmi belgede sahtecilik, iftira, iftira nedeniyle mağdurun gözaltına alınmasına veya tutuklanmasına neden olma, silahlı terör örgütü kurma ve yönetme gibi suçları işlediği ileri sürülüyor.

İddianamede, aralarında Başkanımız Aziz Yıldırım, futbolcularımızdan Emmanuel Emenike, yöneticilerimiz Murat Özaydınlı, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu ve Tamer Yelkovan'la birlikte kulüp başkanları, kulüp yöneticileri, teknik direktörler ve futbolcuların bulunduğu 75 müşteki ve 91 mağdur yer alıyor.

İddianamede, kumpasın Fetullah Gülen'in talimatıyla, kulüpleri ele geçirmek amacıyla kurulduğu, ilk kumpasın da Başkanımız Aziz Yıldırım'a kurulmaya çalışıldığı ileri sürülüyor."

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)