comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe Haberleri: Ivan Bebek için takipsizlik kararı

14 Haziran 2016, Salı 12:52
Fenerbahçe Haberleri: Ivan Bebek için takipsizlik kararı

Fenerbahçe'nin 17 Mart'ta Braga'ya 4-1 yenilerek UEFA Avrupa Ligi'ne veda etmesinde tartışmalı kararlar veren Hırvat hakem Ivan Bebek hakkında bir taraftarın yaptığı suç duyurusuna, savcılık takipsizlik verdi.

Takipsizlik kararında, suç duyurusunu yapan taraftarın Braga'yla Fenerbahçe arasında oynanan UEFA Avrupa Ligi müsabakasında maçın hakemi Ivan Bebek'in yanlış kararlar vermesi sonucu Fenerbahçe'nin Avrupa Ligi'ne veda ettiği, dolaysıyla Ivan Bebek'in şike yaptığı gerekçesiyle cezalandırılması istendiği hatırlatıldı.

"ŞİKE SUÇU SOMUT VE MADDİ DELİLLER ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEBİLİR"
Ceza mevzuatında şike eyleminin suç olduğu belirtilen kararda, "Ancak şike suçu için bile ceza yargılaması somut ve maddi deliller üzerinden yürütülebilir. Bir kişinin ya da bir taraftar grubunun bir karşılaşmada şike yapıldığına dair kanaati, cezai kovuşturma açılmasına yeterli delil olmaz" denildi.

"ŞÜPHEDEN İBARET SOYUT İDDİALAR"

Müsabaka hakeminin verdiği karardaki yanlışlığın kasten mi, hatayla mı gerçekleştiğinin maç görüntüleriyle kesin olarak tespit edilmesinin mümkün olamayacağı vurgulanan kararda, "Şikayet edilen dilekçede, iddialarını destekleyecek şüpheden ibaret soyut iddialar dışında başkaca bir delil gösterilemediği dikkate alındığında yüklenen suçun işlendiğini gösterir, soruşturma açmaya yeter kanıt ve emare bulunmadığı anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Portekiz'de 17 Mart'ta oynanan müsabakada Fenerbahçe'nin elenmesini hakem Ivan Bebek'e bağlayan Fenerbahçeli taraftar Hacı Tuğrul Çağlar, ertesi gün İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Portekiz'de oynanan Fenerbahçe-Braga maçını yöneten hakem Ivan Bebek'in şüpheli olarak yer aldığı suç duyurusu dilekçesinde, Bebek hakkında şikeden işlem başlatılması istenmişti. Dilekçede, “Hakkımızda verilen yanlış kararlar sayesinde UEFA Avrupa Ligi'ne veda ettik. Bu yanlış kararların bir cezası olması dileğiyle yüce adaletinize güveniyorum" denilmişti.

FutbolArena Transfer Arenası (19 Haziran 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.