comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe, Lokomotiv Moskova'yı eleyebilir mi?

14 Aralık 2015, Pazartesi 18:27
Fenerbahçe, Lokomotiv Moskova'yı eleyebilir mi?

Fenerbahçe-Lokomotiv Moskova eşleşmesini Rus futbolunu yakından takip eden Barbaros Yıldızlı yorumladı.  

FutbolArena Analiz - Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi son 32 turunda Lokomotiv Moskova ile eşleşti. Rus futbolunu yakından takip eden Barbaros Yıldızlı eşleşmeyi yorumladı. 

%65 Fenerbahçe %35 Lokomotiv Moskova

Güç kıyaslaması yapıldığında Fenerbahçe çok önde. Hem de fazlasıyla... Bu tartışılacak bir konu değil. Kadrolar arasında büyük bir uçurum var. Üstelik Fenerbahçe artık sezon öncesindeki takım olma handikabını aştı ve son haftalarda her ne kadar UEFA Avrupa Ligi döneminde sendelese de saha içinde krizleri atlatarak sağlam birliktelik yakaladı. Bu anlamda Fenerbahçe'nin Moskova'daki -13 derecedeki dondurucu iklime turu bırakmaması gerekiyor. İlk maç İstanbul'da. Burada iş bitirilmeli. Zira Lokomotiv Moskova bu sezon kendi sahasında daha başarısız sonuçlar alsa da Vitor Pereiralı Fenerbahçe'nin de sezon boyunca dış sahadaki pozisyon zenginliği beklentilerin altında. Sert iklimi de ekleyelim. Bu yüzden rövanşta Fenerbahçe'nin hedefi skoru korumak olmalı ki, ligdeki tüm takımlar arasında şu anda savunması en derli toplu takım da sarı lacivertliler. 

Fenerbahce vs Celtic - UEFA Europa League : News Photo

Lokomotiv Moskova, Fenerbahçe karşısına ideal savunmasıyla çıkamayacak

Lokomotiv Moskova açısından en büyük sorun Corluka'nın İstanbul'da ilk maçta forma giyemeyecek olmasıdır. Rus ekibi son 5 resmi maçında 10 gol yedi. Corluka her ne kadar bu maçların sadece 2'sinde oynamamış olsa da sakatlıklar ve formsuzluk nedeniyle tandem sürekli olarak değişti. Sezon başında Corluka & Pejcinovic ikilisinin savunmadaki uyumu bozuldu. Corluka, Avrupa'da ceza aldı. Pejcinovic ise sakatlandı. Bu yüzden son maçlarda stoperde hep ön libero forma giydi. İstanbul'da ilk maçta Corluka'nın yokluğunda Pejcinovic'in partneri ya Durica, ya orta sahadan bir oyuncu olacak. Kısacası Lokomotiv Moskova, Fenerbahçe karşısında ideal savunmasıyla çıkamayacak. 

Sağ bek problemi

Lokomotiv Moskova'nın savunma hattında en zayıf yeri ise sağ bek. Bu mevkide hem Shishkin, hem Yanbaev teknik kapasitesi yüksek, süratli oyuncular karşısında sezon boyunca çuvalladı. Nani, Markovic, Volkan Şen, Alper Potuk... Fenerbahçe'nin kanatlarda kullandığı bu 4'lü Lokomotiv Moskova'nın sağ kulvarını rahatlıkla çökertebilir. 

DİKKAT! Rusya Premier Ligi'nin tatilde olması Lokomotiv Moskova için avantaj

Lokomotiv Moskova'nın Fenerbahçe maçlarına kadar resmi karşılaşma oynamayacak olması birçok otorite bunu Fenerbahçe lehine bir avantaj olarak gösterse de tam tersi Lokomotiv Moskova lehine bir avantaj bu durum. Zira son haftalarda Rus ekibinin ligde sendeleme yaşamasının temel sebebi de yoğun maç trafiğiydi ve hem teknik direktör Cherevchenko, hem de futbolcular itirafta bulundu zaten. Zira son yıllarda Avrupa'dan fazlasıyla uzaklaştıkları için bu trafiğin yoğunluğu da unutuldu. Dolayısıyla Lokomotiv Moskova'nın Fenerbahçe maçlarına kadar resmi maç oynamayacak olması Fenerbahçe karşısına daha diri çıkacaklarını gösteriyor. 

Lokomotiv Moskova'nın artıları

Ligde son haftalarda yaşanan sendelemeye rağmen 2015 yılını hedeflerinden çok uzaklaşmayarak tamamladı Lokomotiv Moskova. Sendelemenin sebebi ise yoğun maç trafiğiydi. Takımın formda olduğu zamanlardaki en büyük özelliği ise kompakt oyundu. Savunma ve orta saha arasındaki kusursuz iletişim, fiziksel dayanışma rakiplerin direncini kırdığında en büyük silah olan kontratak sistemine geçiş yapılıyor. Bu şekilde çok maç kazanıldı. Ruslar hiçbir zaman topa sahip olmayı ve bu şekilde oyunu kontrol etmeyi sevmez, zira bunu becerebilecek bir orta sahaları yok. Haliyle rakibi yıpratıp kapılan toplarda Niasse'yi rakip savunma arkasına kaçırmak temel prensiptir her zaman. Bu oyun yapısında hata yapılmadığı zaman Lokomotiv Moskova çok tehlikeli bir takım olabiliyor ki, Sporting deplasmanında alınan 3-1'lik galibiyet de bunu gösterdi. 

Fenerbahçe turu geçmek için ne yapmalı?

En başta sabırlı olmalı. Lokomotiv Moskova'nın kadro çapı sadece kontratak futboluna müsait. Bu sezon geriye düştüğü ya da baskı kurmak zorunda olduğu maçlarda hep çuvalladı. Ancak iş önce defans, sonra gole geldiğinde bu hususta başarılı. Dolayısıyla Fenerbahçe'nin sabırlı hücum etmesi ve en önemlisi Moskova'ya gol yemeden gitmesi gerekiyor. Lokomotiv Moskova'nın ileri uçtaki iki opsiyonu Niasse'yi arkaya sarkıtmak ve kanat akınları. Fenerbahçe'nin bu bağlantıları tıkaması halinde büyük sorunlar yaşayacağını sanmıyorum. İstanbul'daki maç ise şu yüzden önemli: Lokomotiv Moskova oyun yapısı nedeniyle bu sezon deplasmanlarda daha başarılı sonuçlar aldı. İç saha formatı yok takımın. Ancak bu kez Moskova deplasmanı sert iklimden dolayı zor geçecek. Ortalama eksi -12 -13 derece.

Analiz: Barbaros Yıldızlı

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.