comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Zanka açıkladı! 'Futbolcu olmasaydım'

12 Eylül 2019, Perşembe 13:58
Zanka açıkladı! 'Futbolcu olmasaydım'

Fenerbahçe'nin bu yaz kadrosuna kattığı Zanka, Fenerbahçe Dergisi'ne açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Fenerbahçe'nin yeni trasferlerinden Zanka, sarı lacivertli kulübün aylık dergisine özel röportaj verdi. Danimarkalı futbolcu, Fenerbahçe taraftarından övgüyle bahsederken futbolcu olmasaydı hangi mesleği tercih edeceğini de açıkladı. İşte Zanka'nın röportajından öne çıkanlar:

Futbolcu olmasaydın ne olurdun?
Birçok şey yapabilirdim. Özellikle siyasetle ilgileniyorum. Eğer zamanım olsaydı belki üniversitede siyaset üzerine çalışmak isteyebilirdim. Amerikan politikası bana eğlenceli geliyor. Amerikan siyaseti şov gibi. Siyasetten çok spora benziyor. Danimarka ve Avrupa politikası da benim için ilgi çekici. Mesela Brexit gibi.
"Defans oyuncusu olmayı kendin mi seçtin yoksa hocaların mı seni yönlendirdi?"
Her zaman defans oyuncusu olmayı istemiştim. Forvet ve orta sahada oynadığım da oldu. Hocalarım ise beni orta sahada oynatmak istemişti.

"Premier League'de karşısında en çok zorlandığın isimler kimlerdi?"
Crystal Palace'tan Wilfred Saha çok iyi bir oyuncu. Daha küçük bir takımda oynadığı için sahada daha fazla serbestliği var. İstediği şeyi yapmakta özgür. Chelsea'de oynadığı dönemde Eden Hazard. Bence ligdeki en iyi oyuncu Hazard'dı. Karşısında oynamanın en zor olduğu oyuncuydu. Neyse ki kanatta oynadığı için onunla doğrudan fazla karşı karşıya kalmadım (gülüyor).

"Homofobiye karşı kampanyalarda yer aldın. Bununla ilgili ne söylemek istersin?"
Bu futbolcu sendikasının başlattığı bir kampanyaydı. Danimarka Milli Takımı da buna destek verdi. Danimarka'da toplumda homofobi bir sorun olmaktan çıktı. Ama stadyumlarda hala homofobik bir retorik var. Futbolda da homofobi ve ırkçılık istemiyoruz.
 
"Lakabını Cool Running filminden almışsın. Bunun hikayesini anlatır mısın?"
10 yaşındayken izlediğimiz bir filmdi. Altyapı hocam bana bu lakabı verdi. Şu anda Kopenhag takımının teknik direktörü. Ardından da bana arkadaşlarım, okulda öğretmenlerim Zanka demeye başladı. Kopenhag'a imza attığımda formama Zanka yazdırıp isteyip istemediğimi sordular. Bunu yapabilir miyim diye şaşırmıştım. Lakabımı seviyorum.

"Taraftarımızı nasıl buldun?"
Genel olarak Türk taraftarların ne kadar tutkulu olduğunu duymuştum. PSV'de oynarken Fenerbahçe ile Kadıköy'de hazırlık maçı yaptığımızda da stadyumda çok ses vardı. Gazişehir maçında kız arkadaşım da tribündeydi ve atmosferden çok etkilendi. Taraftarımız maçlarda ekstra performans göstermemizi sağlıyor ve motivasyonumuzu artırıyor.

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"