comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Yusuf Namoğlu Fenerbahçe - Başakşehir maçında VAR'ın arızası hakkında konuştu

08 Ekim 2018, Pazartesi 18:02
Yusuf Namoğlu Fenerbahçe - Başakşehir maçında VAR'ın arızası hakkında konuştu

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, Fenerbahçe - Başakşehir maçında VAR sisteminde yaşanan arızayla ilgili açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig 8. haftasında oynanan Fenerbahçe - Medipol Başakşehir maçında VAR sisteminde yaşanan teknik arıza sırasında, Başakşehir'in ofsayt nedeniyle geçersiz sayılan golü tüm Türkiye'de gündem oluşturdu. 

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, bu konu hakkında NTV'ye konuştu. 
"TEKNİK BİR ARIZA OLDU. ŞANSSIZLIK"

Teknik bir arıza. UPS'te meydana gelen bir arıza oluştu. Güç yükleyen bir sistem. Dolayısıyla VAR'da olan arkadaşlar, VAR odasına güç kaybı olduğu için sesle beraber görüntüler de gelmedi. Orası tamamen kararmış durumda. Oradaki arkadaşların sahayla irtibatları koptu. Bu 5 dakika, 40 saniye sürdü. Şanssızlık. O zaman içinde VAR'a müracat edilmesi gereken pozisyon meydana geldi. Herhangi bir pozisyon olmamış olsa -ki, geçen hafta server'dan kaynaklanan teknik bir arıza olmuştu. O dakika içinde VAR'a müracat edilecek pozisyon olmamıştı. 

"SES OLMADIĞI GİBİ GÖRÜNTÜ DE YOKTU"

Ofsayt pozisyonunu VAR odasında olan arkadaşların 3 boyutlu sistemde değerlendirmesi gerekiyordu. Ses olmadığı gibi hiçbir görüntü de olmadı. Bazı arkadaşlar diyor ki, normal maç yayını görüntüsüne bakılabilirdi diyor. Maç yayını görüntüsü de yoktu. Oda tamamen karardı. Bu bizde olduğu gibi, yaptığım araştırmada Almanya'da geçen sene 4 kez oldu. İtalya'da 3 kez oldu. Keza İspanya'da da oldu. 

"TEKRAR EDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

O anda maçın durdurulup beklenmesi söz konusu değil. Bütün ülkeler protokol imzalıyor. Bu protokolün dışında davranılması mümkün değil. Sadece bizde değil, tüm ülkelerde böyle. Oyun kuralları kitabında da böyle bir uygulama yok. VAR'ın devre dışı kaldığı dakikalarda hakem yönetir. VAR'daki teknik arızalar, maçın tekrar edilmesini gerektirmez maddesi bu protokolde var. 

Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Transfer Arenası (20 Temmuz 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.