comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

VAR olmasaydı Süper Lig'de puan durumu nasıl olurdu?

15 Şubat 2019, Cuma 09:50
VAR olmasaydı Süper Lig'de puan durumu nasıl olurdu?

Süper Lig'de son haftalarda tartışılan VAR ile ilgili en çok merak edilen konuların başında "VAR olmasaydı puan durumu nasıl olurdu?" sorusu geliyor. İşte yanıtı.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de geride kalan 21 haftalık süreçte VAR tartışmaları hemen her hafta devam ediyor. Son olarak Galatasaray - Trabzonspor ve Kayserispor - Fenerbahçe maçlarında hakem kararları ve VAR hakemleriyle ilgili gündem yaratan tartışmalar yapıldı. MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'nun istifasıyla sonlanan tartışmaların ardından, "VAR olmasaydı puan durumu nasıl olurdu?" sorusunun yanıtı da merak ediliyor. 
 

Süper Lig'de VAR'sız puan durumu (Deniz Çoban VAR tablosu)


Eski hakemerden Deniz Çoban, sosyal medya hesabından paylaştığı VAR'sız puan durumuyla dikkat çekti. VAR olmasaydı Süper Lig'de en fazla puan alacak takım Bursaspor olacaktı. Deniz Çoban'ın hazırladığı puan durumuna göre yeşil beyazlılar, şu anki puan durumundan 9 puan fazla toplamış olacaktı. Galatasaray, Sivasspor ve Kasımpaşa ise 3'er puan daha fazla alacaktı. VAR olmasaydı mevcut puan durumundan daha az toplayacak takımlar ise Fenerbahçe, Çaykur Rizespor ve Yeni Malatyaspor olacaktı. İşte VAR'sız puan durumu:


 

Süper Lig'de VAR konuşmaları yayınlanabilir mi?


MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, NTV'ye yaptığı açıklamada VAR konuşmalarının yayınlanamayacağını belirterek, "VAR konuşmalarının yayınlanması yasak. IFAB'ın bu konuda kuralları var. Konuşmaları yayınlamamız bizim elimizde değil. IFAB izin verirse yayınlanabilir." dedi. 
MUSTAFA CENGİZ VE ALİ KOÇ'TAN TALEP GELDİ

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ile Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da VAR konuşmalarının yayınlanması konusunda çağrıda bulundu. Ali Koç, "Hollanda'da yayınlanıyorsa Türkiye'de de yayınlanmalı" diyerek VAR hakemleri arasında geçen konuşmaların kamuoyu ile paylaşılmasını istedi. IFAB BU KONUDA NE DİYOR?

VAR konuşmalarının yayınlanması konusunda IFAB'ın son protokolünde yer alan madde bu konuşmaların kamuoyu ile paylaşılmasını engelliyor. 

"VOR'un yanı sıra hakem, VAR ve AVAR arasındaki iletişim (sesli olarak) filme alınmalıdır. Bu görüntüler kamuya açıklanmayacak ve yalnızca hakem ve VAR eğitimi için ya da maçın, istişarenin veya incelemenin şeffaflığı ve dürüstlüğü açısından bir soru işareti uyandığında kullanılacaktır."

İŞTE O PROTOKOL MADDESİ


 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"