comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

VAR konuşmaları yayınlanabilir mi? IFAB'ın kuralı ne diyor?

14 Şubat 2019, Perşembe 13:55
VAR konuşmaları yayınlanabilir mi? IFAB'ın kuralı ne diyor?

Süper Lig'de son haftalarda yaşanan hakem tartışmalarının ardından, VAR hakemlerinin konuşmalarının yayınlanması gündeme geldi.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de 21. hafta geride kalırken, şampiyonluk potasında yaşanan heyecanla birlikte küme düşme hattında da büyük bir yarış söz konusu. Hakem kararlarının her hafta tartışılmasının ardından VAR hakemlerinin konuşmalarının yayınlanması konusu gündeme geldi. MHK'den istifa eden Yusuf Namoğlu, IFAB'ın protokolü gereği konuşmaların yayınlanamayacağını dile getirdi. 
 

Süper Lig'de VAR konuşmaları yayınlanabilir mi?


MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, NTV'ye yaptığı açıklamada VAR konuşmalarının yayınlanamayacağını belirterek, "VAR konuşmalarının yayınlanması yasak. IFAB'ın bu konuda kuralları var. Konuşmaları yayınlamamız bizim elimizde değil. IFAB izin verirse yayınlanabilir." dedi. 

MUSTAFA CENGİZ VE ALİ KOÇ'TAN TALEP GELDİ
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ile Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da VAR konuşmalarının yayınlanması konusunda çağrıda bulundu. Ali Koç, "Hollanda'da yayınlanıyorsa Türkiye'de de yayınlanmalı" diyerek VAR hakemleri arasında geçen konuşmaların kamuoyu ile paylaşılmasını istedi. IFAB BU KONUDA NE DİYOR?

VAR konuşmalarının yayınlanması konusunda IFAB'ın son protokolünde yer alan madde şu şekilde:

"VOR'un yanı sıra hakem, VAR ve AVAR arasındaki iletişim (sesli olarak) filme alınmalıdır. Bu görüntüler kamuya açıklanmayacak ve yalnızca hakem ve VAR eğitimi için ya da maçın, istişarenin veya incelemenin şeffaflığı ve dürüstlüğü açısından bir soru işareti uyandığında kullanılacaktır."

İŞTE O PROTOKOL MADDESİHOLLANDA FUTBOL FEDERASYONU'NDAN AÇIKLAMA

Gazeteci Hüseyin Özkök, Hollanda'da VAR konuşmalarının yayınlanmasıyla ilgili IFAB'ın kuralını yetkililere sordu. Özkök, Hollanda Federasyonu'nun IFAB'dan özel izin alıp almadığını ve bu konuşmaları nasıl yayınladıkları konusunda Hollanda Futbol Federasyonu'na bir mail attığını belrterek aldığı yanıtı takipçileriyle paylaştı. 

Hollanda Futbol Federasyonu Basın Sorumlusu Daan Schippers imzasıyla gönderilen mailde konuyla ilgili şu yanıt verildi:

"VAR uygulamamızın izleyicilere iletmemiz konusuna gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. IFAB Protokolü aslında VAR kayıtlarının CANLI olarak yayınlanmasını yasaklıyor. Biz bunu yapmıyoruz. Ancak bu kayıtların daha sonra eğitim ve öğretim amacıyla kullanılması için izin verilmektedir. Bu da bizim Hollandalı futbolseverleri VAR operasyonu konusunda bilgilendirme yöntemimizdir. Biz mümkün olduğunca şeffaf olmaya çalışıyoruz ki, herkes VAR'ın çalışma şeklini en çabuk şekilde anlayıp kabul edip kabullensin. Tabi ki insanların VAR hakkındaki düşünceleri değişkenli gösterebiliyor. Çünkü yeni ve futbol içindeki yerini bulması gerekiyor. Bir VAR kararı sonrası kazandığınız ya da kaybettiğinizde bu durum sonuca saygı duyulması konusunda büyük fark yaratıyor. Genel olarak VAR'ı sesli olarak insanlara açıklamamız çok olumlu tepkiler alıyoruz."
 

Hollanda Ligi'nde VAR konuşmaları yayınlanıyor mu?


Hollanda Ligi'nde bu sezon oynanan maçlarda tartışmalı pozisyonlarla ilgili Hollanda Futbol Federasyonu tarafından YouTube üzerinden hakemlerin VAR konuşmaları yayınlandı. Son olarak Utrecht ile PSV arasında oynanan maçın VAR konuşmaları yayınlandı. 


FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)