comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

UEFA'nın 'Süper Şampiyonlar Ligi' planı!

04 Mart 2021, Perşembe 11:31
UEFA'nın 'Süper Şampiyonlar Ligi' planı!

TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, UEFA ile yapılacak kritik toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - UEFA yetkilileri ile TFF arasında bugün bir görüşme gerçekleştirilecek. Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Nur Çebi ile birlikte Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un da katılacağı toplantı öncesi TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, Sabah Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

"UEFA İÇİN YEREL LİGLER ÇOK ÖNEMLİ"
"Uzun zamandır bir Süper Lig projesi var. Bunun da başını M. United, Real Madrid ve Juventus gibi takımlar çekiyor. Bunlar, 'Biz artık 20 takımlı bir lig yapalım. 15 takım sürekli orada oynasın. 5 ekibi diğer federasyonlardan alalım' diyor. İşte o zaman biterdik biz... Büyük ihtimalle bu 5 takım Hollanda, Avusturya, Belçika gibi ülkelerden olurdu. UEFA buna kesinlikle karşı çıktı. Çünkü Avrupa futbolunun ölümü demekti bu. UEFA için yerel ligler çok önemli."

"TAKIM SAYISININ 36'YA ÇIKARILMASI PLANLANIYOR"

"UEFA 2024 sonrası için çalışmalarını yapıyor. Buna 'Swiss System' (İsviçre Sistemi) diyorlar. Bu sisteme göre; her takım kendi ayarındaki rakiplerle oynuyor. Takım sayısını 36 yapıp, maç sayısını arttırmayı planlıyorlar. 36 takımın kabul görmesi yüksek bir ihtimal. Sayı 36'ya çıkarsa Türkiye Ligi'nde şampiyonluğa ulaşan kulübün gitme şansı daha fazla olacak."

"EKSTRA 4 KONTENJAN İÇİN TAVSİYEDE BULUNDUK"

"Ekstra 4 kontentajın birinden Fransa yararlanacak. Biz, UEFA'ya "2 kontenjanı kulüpler sıralamasında 11 ve 12. basamakta bulunan ülkelerin şampiyonlarına sağlayın" diyerek tavsiyede bulunduk. Sıralamamız çok aşağıda; 14 ama ileride biz 12 veya 13 de olsak katılım imkânına sahip oluyoruz. Swiss System'de her takıma bir şans veriliyor. İlk 8 bir üst tura çıkıyor. 9 ve 24. takımlar play-off oynayarak son 8 takımı belli edip son 16'yı oluşturuyor. Maç sayısı 125 yerine 225'e çıkıyor. Daha çok gelir de elde ediliyor, play-offlarda ise tek maç olacak."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Bilyoner'den 5.000 TL BilyonPuan HEDİYE!