comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Türk futbolunda vergi kaçırma iddiası!

09 Kasım 2017, Perşembe 20:13
Türk futbolunda vergi kaçırma iddiası!

Türkiye'de futbol vergi cenneti olarak görülürken, birçok işadamı vergi avantajı ve mahremiyet sağlayan Malta ve Jersey'de ortaya çıktı.

FutbolArenaFenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın 6, Galatasaray'ın eski başkanı Ünal Aysal'ın 2, Futbol Federasyonu Başkanvekili Servet Yardımcı'nın ise 6 off-shore şirketi bulunurken konuyla ilgili açıklamalar yapan başkanlar amaçlarının vergi kaçırmak olmadığını söyledi.


Süper Lig'de futbolcular ne kadar vergi ödüyor?


Süddeutsche Zeitung'un aralarında Cumhuriyet'in de yer aldığı 67 ülkeden 96 medya kuruluşuyla paylaştığı belgelere göre Türkiye, futbolculara uyguladığı düşük vergi oranları nedeniyle ‘futbolda vergi cenneti' olarak adlandırılırken, aynı zamanda iş insanı olan Türk futbolunun önde gelen isimleri Jersey ve Malta'nın vergi avantajlarından faydalanıyor.

Türkiye'nin futbolculardan en düşük vergi alan 2. Avrupa ülkesi olduğuna değinilen haberde, bu şartlar sayesinde yabancı oyuncu transferinin kolaylaştığına dikkat çekiliyor. 
Süper Lig'de futbolculardan %15 oranında vergi alınsa bile çoğu futbolunun vergisini de kulüp ödüyor. Kulüp ayrıca ödeyemedikleri vergiler nedeniyle de sık sık vergi muafiyeti alıyorlar. Bu yıl 450 futbol kulübü aftan yararlanıp vergi aslı olarak 375 milyon lirayı yapılandırdı.


Aziz Yıldırım'ın ve kızlarının şirketleri


Yabancı şirketlere önemli vergi avantajları sunan Malta'da şirket kuran çok sayıda ünlü ismin arasından Türkiye'de futbol denilince akla ilk gelenlerden biri olan Aziz Yıldırım da çıktı. Kayıtlara göre dört şirketi bulunan Yıldırım'ın, kızları Gülşah ve Hande Yıldırım'ın hissedarı olduğu ise iki şirket var.

Aziz Yıldırım, Cumhuriyet'in sorularına verdiği yanıtta, Malta'daki altı şirketten sadece Marine Unity Company Ltd ve Med Unity Company Ltd'nin aktif olarak gemi işletmeciliği faaliyetinde bulunduğunu, diğer şirketlerin faal olmayıp yaklaşık bir yıldır tasfiye sürecinde olduklarını söyledi.


Ünal Aysal'ın şirketleri


Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı ve Unit International SA Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal'ın Appleby belgelerine göre iki off-shore şirketi bulunuyor. Bu şirketler Aysal Administration Limited ve Limoges Limited. Aysal'ın şirketleri de Manş Adaları'ndan biri olan Jersey'de yer alıyor. 

Aysal şirketleri pasif olarak kurulduğunu söylerken, "Bunlar, farklı ülkelerde ikamet eden aile bireyleriyle Unit International SA'nın profesyonel yönetimi arasında kurumsal bir yapı oluşturulması, ilişkilerin kurumsal bazda düzenlenmesi ve şirketlerin uzun süre faaliyetlerinin devamını temin etmek üzere bir karar alma mekanizması yaratmak gayesiyle planlanan bir yapı ile ilgili adımlardır”  dedi. Aysal, Türkiye'de yaşamadığı için bu yapının Türk vergi, hukuk mevzuatı açısından herhangi bir mahsuru bulunmadığına dikkat çekti.

Türk futbolu ile ilgili tüm gelişmeleri Türk Futbolu Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (26 Ekim 2020)