comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Transfer Haberleri: Süper Lig ve Avrupa ligleri transferde büyük zarar ediyor!

27 Haziran 2018, Çarşamba 15:06
Transfer Haberleri: Süper Lig ve Avrupa ligleri transferde büyük zarar ediyor!

Spor Toto Süper Lig'de ve Avrupa liglerinde transfer dönemi devam ederken son 5 sezonda Avrupa'nın 5 büyük futbol ligi ve Süper Lig transferden büyük zarar elde etti.

FutbolArena Detay - Spor Toto Süper Lig'de ve Avrupa'da transfer dönemi devam ederken son 5 yılın transfer bilançosunu sizler için derledik. Elde edilen rakamlarsa hiç parlak değil...
 

Transfer Haberleri: Spor Toto Süper Lig'in son 5 yıldaki transfer zararı


Spor Toto Süper Lig'de son 5 sezona baktığımızda transfer edilen oyuncu sayısı satılan oyuncu sayısından bir hayli geride olurken bu olay Avrupa'nın da geneline yayılmış durumda... Spor Toto Süper Lig'in son 5 senesini değerlendirmeye aldığımız zaman sadece 2 sezon haricinde transferden elde edilen gelir gider hanesinde 3 sezon rakamlar eksilerde seyrediyor.

5 SEZONDA 2 SEZON KARA GEÇİLDİ
2013-2014 sezonunda 18 takımın transferden elde ettiği gelir 40,3 olurken transfere harcanan para 120,1 olarak kayda geçti. Spor Toto Süper Lig'de geride kalan 5 sezonda sadece 2 sezon takımlar kar etti. Geçen sezon 18 takım toplamda 128 milyon Euro'luk oyuncu alışı gerçekleştirirken, 125,6 milyon Euro da satış yaparak sezonu 3,2 milyon euro bandında bir kar elde etmiş oldu. 2015-2016 sezonunda ise Spor Toto Süper Lig ekipleri toplamda 18 milyon Euro kar elde etmişti.

Bu 5 yıl içerisinde en çok 2013-2014 sezonunda zarar elde edildi. O sezon takımlar yaklaşık 80 milyon Euro zarar elde etti.  Süper Lig'in son 5 yıldaki zarar ortalaması ise  -24,7 milyon Euro olarak kayda geçti.
 

Premier Lig'in transfer zararı


Avrupa'nın 5 büyük ligine baktığımızda eksiler artıların gerisinde kaldı. Gelirleri bakımından Türkiye'yi neredeyse 8'e katlayan Premier Lig takımları buna karşın inanılmaz zararlar elde etti. Premier Lig'in son 5 sezonda elde ettiği transfer zararı tam tamına -691,9 milyon Euro oldu.EN AZ ZARAR İSPANYA VE FRANSA

İngiltere Premier Lig'i takip eden takımlardan biri de Bundesliga oldu. Aynı süre içerisinde Bundesliga'nın zararı -78,5 oldu. Serie A'da bu rakam -46,5 olurken Fransa Ligue 1'de -18,1 ve La Liga'daysa -14,7 olarak kayda geçti.

Spor Toto Süper Lig Haberleri FutbolArena'da

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"