comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

TFF ile MEB arasında protokol imzalandı

13 Mart 2020, Cuma 10:44
TFF ile MEB arasında protokol imzalandı

Türkiye Futbol Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye spor tarihinin en önemli iş birliklerinden birine imza atıldı.

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında TFF Hakem Meslek Lisesi protokolü imzalanıyor. Riva'da gerçekleştirilen imza törenine MEB Bakanı Ziya Selçuk ile birlikte TFF Başkanı Nihat Özdemir de katıldı. 

NİHAT ÖZDEMİR: "BU PROJENİN ARKASINDA KARARLILIKLA DURACAĞIZ"
"İlk defa okullu hakemlerimiz olacak. Tahmin ediyorum bunun dünyada da bir örneği yok. Hakemliğe dokuştan yeteneği olan insanları bularak bizleri uluslararası alanlarda iyi temsil edecek hakemler yetiştirmek istiyoruz. Öğrencilerimiz okullarına devam ederken bir taraftan sertifikalarını alacaklar ve bu sayede amatör maçlarda görev alacaklar. Okulumuzda eğitim gören öğrencilerimiz Riva'daki merkezimizdeki tüm imkanlardan faydalanacaktır. Tüm etkinliklerimize dahil olacaklar. Bir hakemin yetişmesi yaklaşık 10 yılı bulmaktadır. Mevcut sistemde hakemlerimiz 30-35 yaşlarında ancak Süper Lig hakemliğine adım atabiliyor. Bu çalışmayla birlikte üst düzeydeki hakemliğin yaşını da küçülteceğiz. Süper Lig hakemlerinin yaşı belki de 25 yaşa kadar düşecektir. Bu proje MHK için de önemli bir fırsat olacaktır. İnsana yapılan yatırım ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır. Devletimiz bu projeyle gençlerimize büyük bir fırsat sunmaktadır. Lütfen gençlerimiz bu imkanlardan faydalansın. Bu projeyle birlikte Türk hakemliği gelişecektir. İnşallah okulumuzdan yeni Cüneyt Çakır'lar, finaller yönetecek hakemler çıkacaktır."

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK: "TÜRK FUTBOL TARİHİ BAKIMINDAN DÖNÜM NOKTASI"

"Türk futbol tarihi bakımından bir dönüm noktasıyla karşı karşıyayız. TFF ile MEB arasında ülkemizin yarınları adına güzel bir adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mesleki eğitime can vermekten dolayı çok mutluyuz. Dünyanın en popüler spor dallarından biri olan futbolun önemi artarak devam ediyor. Çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığı açısından futbol çok önemli. TFF'ye ait kampüs içerisinde sınıfların kurulması sağlanacak. Okulumuz yetenek sınavlarıyla öğrenci kabul edecek. Öğrencilerimiz meslekle ilgili dil becerilerine de sahip olacaklar. Öğretmen ve öğrencilerimizin hakem seminerlerine katılması oldukça kritiktir. TFF bünyesinde açılan sporcu gelişim kamplarından öğrenci ve öğretmenlerimizin yararlanmasını amaçlıyoruz."

TFF İLE MEB ARASINDA YAPILAN ANLAŞMAYA DAİR AÇIKLAMA

"Ülkemizi uluslararası düzeyde temsil edecek hakemler yetiştirmeyi hedefleyen TFF Hakem Meslek Lisesi'nin açılmasını sağlayacak MEB ile TFF arasında yapılacak protokol imza töreni, Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde bugün saat 11.00'de gerçekleşecek.

Türk hakemliğine yeni bir soluk kazandıracak proje, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve TFF Başkanı Nihat Özdemir'in atacağı imzalarla hayata geçecek. 

Gençlere lise öğrenimiyle birlikte hakem olma imkanı sunacak protokol ile Riva'daki Meral-Celal Aras Spor Lisesi önümüzdeki eğitim öğretim döneminden itibaren TFF Hakem Meslek Lisesi olarak hizmet verecek."
 

TFF ile MEB arasındaki protokolün içeriğinde neler var?


"-Riva Meral-Celal Aras Spor Lisesi'nde yapılacak müfredat değişikliği ile birlikte 2020-2021 öğretim döneminden itibaren futbol hakemliği eğitimi verilecek.

-Öğrenciler Hakem Meslek Lisesi'ne özel yetenek sınavıyla alınacak.

-Hakem Meslek Lisesi öğrencilerinin eğitimlerine devam ederken hakem ve yardımcı hakem olarak görev almaları sağlanacak.

-Mevcut okul binasında fizik olarak yeni düzenlemeler yapılacak, halı saha kurulacak. 

-Öğrenciler TFF'nin düzenlediği eğitim seminerleri, sporcu gelişim kampları ve etkinliklerden yararlanacak, Federasyonun yurt dışı faaliyetlerine katılacak.   

-Futbol Federasyonu, Hakem Meslek Lisesi için spor malzemesi temin edecek, portatif saha ve ekipman sağlayacak.

-TFF, lise için uzmanlar görevlendirecek, öğrencilere burs verecek ve istihdam sağlayacak."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (28 Eylül 2020)