comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Tahkim Kurulu'nun Fenerbahçe kararını Emin Özkurt yorumladı

21 Ocak 2020, Salı 20:34
Tahkim Kurulu'nun Fenerbahçe kararını Emin Özkurt yorumladı

Tahkim Kurulu, Fenerbahçe'nin limit arttırımı başvurusuyla ilgili itirazıyla ilgili olarak alınan ara kararların gereği yerine getirildikten sonra dosyanın karara bağlanacağını duyurdu. 
 

FutbolArena - Tahkim Kurulu, Fenerbahçe'nin limit başvurusuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada "Tüm dosya kapsamında yapılan müzakere neticesinde; alınan ara kararların gereği yerine getirildikten sonra dosyanın karara bağlanmasına karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi. 

Peki Tahkim Kurulu'nun Fenerbahçe'nin limit arttırımı başvurusuyla ilgili yaptığı açıklama ne anlama geliyor? Uzman Hukukçu Avukat Emin Özkurt, konuyla ilgili olarak FutbolArena'ya konuştu ve şu ifadeleri kullandı
"SPOR YARGISI, TAHKİM KURULU ÖZELİNDE SPORUN AKIŞ HIZINA UYGUN KARAR VEREMİYOR"

Tahkim Kurulu gibi Yargısal kurumların varlığının sebebi adaleti hızlı ve yerinde temindir.  Ara Karar gerekliliklerinin yaptırılması beklenir.  Temel sorunumuz bu olay özelinde de kendini gösteriyor, o da şu, spor yargısı Tahkim Kurulu özelinde sporun akış hızına uygun karar veremiyor, Tahkim çok yavaş işliyor!

"TAHKİM KURULU HAZIRLIKLI DEĞİL"

Burada Tahim Kurulu spor hukukunun ruhuna uygun şekilde yerinde ve hızlı karar vermek zorundadır.  Dosyayı tekrar başka bir kurula göndermek Tahkim'in hazırlıklı olmadığı, gelişen bu süreci yeterince hızlı yürütemediğini göstermektedir. Tahkim Kurulu'nun aldığı ara karar tamamlama gibi bir süreç, transfer döneminin hızla aktığı esnada spor hukukunun hızlı hareket etme şartının karşılanmadığını bize gösteriyor. 

"BU KONU AYLARDIR FUTBOLUN GÜNDEMİNDE"

Bu nedenle Fenrebahçe'nin transfer yapma imkanının sekteye uğratma durumu söz konusudur. Zira, zaman futbolda transfer dönemlerinde çok kıymetlidir. Kaldı ki bu konu aylardır futbolun gündemindedir. Tahkim Kurulu bu konuda daha hazırlıklı olmalıydı. 
"SPOR HUKUKUNU DAHA İYİ BİLEN KİŞİLER YER ALSA SÜREÇ HIZLI İLERLEYEBİLİRDİ"

Bu gibi yargı kurullarında spor hukukunu daha iyi bilen, bu işin uzmanı kişiler yer alsa bu süreç çok daha hızlı karara bağlanabilirdi demek yanlış olmaz. Demek ki uzmanlık ve konuyu anlama noktasında da bazı sıkıntılar var gibi. Gündeminde olan böyle bir konuyla alakalı ön hazırlığını daha iyi yapmış olmalıydı Tahkim heyeti. 

"DOSYANIN SİCİL KURULUNA GÖNDERİLMESİ"

Tekrar sicil kuruluna bu hususun araştırılması için geri gönderilmesi federasyonun seri çalışmadığını gösteren bir durum. Bu da Tahkim Kurulu açısından eksikliktir.  Hangi kulüp olursa olsun, Tahkim Kurulu'nun önüne gelen bir dosyada seri ve yerinde yapılabilir karar alınması beklenir. 

Emin Özkurt son olarak, "Anlaşılan Fenerbahçe konusunda bu bakımdan eksiklik var.  Buradan şu an için Fenerbahçe'nin zaman açısından mağduriyetinin doğma ihtimali görülmektedir. Fenerbahçe bu gecikmeden zarar görür." ifadelerini kullandı. 

Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"