comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Süper Lig'de takımların harcama limitleri nasıl belirleniyor?

04 Ağustos 2020, Salı 13:56
Süper Lig'de takımların harcama limitleri nasıl belirleniyor?

TFF'nin açıkladığı harcama limitlerinin ardından futbolseverler kulüpler için açıklanan harcama limitlerinin nasıl belirlendiğini merak ediyor. Tüm detaylar haberimizde.

FutbolArena - Süper Lig'de yeni sezon öncesi kulüplerin harcama limitleri de belirlendi. Yapılan açıklama sonrası harcama limitleri nasıl belirleniyor, harcama limitlerine neler dahil, harcama limiti aşılırsa hangi cezalar var gibi konular merak ediliyor. TFF'nin harcama limitleriyle ilgili yaptığı açıklamaları derledik.
 

Süper Lig'de kulüplerin harcama limitleri neye göre belirleniyor?


Kulüplerin Takım Harcama Limitleri, TFF'ye sunulacak finansal tablolar doğrultusunda gelir, gider ve maliyet esasları dahilinde oluşturulan yeni sezon bütçesi baz alınarak aşağıdaki iki yöntem ile hesaplanır:

1. Yöntem: Gelir Gider farkı üzerinden hesaplama yöntemi
2.Yöntem: Net Borç / Net Faaliyet Gelir Rasyosu üzerinden hesaplama yöntemi

2020/2021 Sezonundan itibaren Takım Harcama Limiti bu iki hesaplama yöntemiyle bulunacak tutarların ortalaması alınmak sureti ile hesaplanacaktır.

Takım Harcama Limitleri tüm kulüpler için TL cinsinden belirlenecektir. TAKIM HARCAMA LİMİTİNDEKİ KABUL EDİLEBİLİR SAPMA MİKTARI

Kulüplerin, 2019-2020 Sezonunda Takım Harcama Limitini %30'una kadar aşmaları cezaya tabi değildir. Bu oran 2020-2021 sezonu için %15'e düşecektir. Devam eden sezonlarda ise kulüplerin Takım Harcama Limiti dahilinde kalmaları zorunludur. 

ÜST LİGE ÇIKAN KULÜPLERİN TAKIM HARCAMA LİMİTİNİN BELİRLENMESİ

T sezonunda Süper Lig'de yer almamış kulüplerin profesyonel futbol takımı harcama limitleri T sezonunu Süper Lig'i 7-15 sıralarında tamamlamış kulüpler için T+1 sezonu için onaylanan Takım Harcama Limitlerinin (harcama tutarı en yüksek ve en düşük takım dahil edilmeyerek) ortalaması alınacaktır. Bu kulüpler, T sezonu kesinleşmiş, T+1 sezonu gerçekleşen ve T+1 sezonu sonuna kadar öngörülen Takım Harcama Limitine esas gelir ve gider kalemlerini bağımsız denetim şirketi tarafından onaylanmış raporları ile Kulüp Lisans Kurulu'na başvurmaları halinde, Kulüp Lisans Kurulu yeni Takım Harcama Limiti'ni bu talimatta öngörülen esaslarla belirleyecektir.

TAKIM HARCAMA LİMİTİNİN ARTIRILMASI

Kulüpler için belirlenen takım harcama limitleri aşağıda belirtilen gerekçelerle ve usullerle, 15 Aralık
tarihine kadar yapılacak başvurular ve her iki transfer ve tescil döneminin son günü en geç saat 18:00'e kadar yapılacak başvurular üzerine Kulüp Lisans Kurulu tarafından artırılabilir.

Hedeflenen Gelir Artışlarıyla Harcama Limiti Artırımı

Bütçe kalemleri içerisinde T-2, T-1 ve T sezonlarında ortalama değerler üzerinden artış hedefleyen kulüpler gerekçeleriyle birlikte denetçi görüşünü içeren raporlarını TFF'ye sunacak ve TFF Kulüp Lisans Kurulu'nun onayı sonrasında beklenen gelir artışının 3'te 1'i yeni harcama limiti olarak belirlenebilecektir.

Sermaye Artışı Yöntemi ile Takım Harcama Limiti Artırımı

Sermaye artış yöntemi ile öz kaynaklarını ve finansal yapılarını güçlendiren kulüplerin sermaye artış işlemi sonrasında sermaye artış bedelinin 3'te 1'ini denk hesap açığına bakılmaksızın Takım Harcama Limitlerini artırmak için kullanabileceklerdir

UEFA Müsabakalarına Katılan Kulüplerin Takım Harcama Limiti Artırımı

Kulüplerin Takım Harcama Limitleri, kulüplerin UEFA müsabakaları grup aşamalarına katılımları
kesinleştiği durumlarda arttırılabilecektir. UEFA müsabakalarına grup aşamasına katılım hakkı sağlayan kulüpler takım harcama limitlerini UEFA müsabakalarında kazanılacak yaklaşık bedellerin 3'te 1'i takım harcama limitlerini arttırmak için Kulüp Lisans Kurulu tarafından, kulübün talebine bağlı olmaksızın dikkate alınacaktır. Finansal kuruluşlara borcu olmayan kulüpler UEFA müsabakalarında kazanılacak yaklaşık bedellerin tamamını takım harcama limitlerini arttırmak için kullanabileceklerdir.

Transfer Faaliyetlerinde Gelir Fazlası Sağlayan Kulüpler için Takım Harcama Limiti Artırımı

Kulüplerin T+1 sezonunda oyuncu satışından elde ettiği net transfer gelir fazlasının 3'te 1'i, takım harcama limitlerini arttırmak için kullanılabilecektir. Transfer işlemlerindeki net gelir fazlası hesaplanırken, transfer gelirlerinden transfer harcamalarının çıkarılmasıyla bulunan tutar dikkate alınır. Net transfer gelirleri futbolcu kesin yada geçici transfer sözleşmelerine ait gelir ve T+1 sezonuna ait transfer gider farkı üzerinden hesaplanır. 

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"