comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Süper Lig takımları hangi kıta ve ülkelere kaç futbolcu satışı yaptı?

24 Ağustos 2018, Cuma 13:31
Süper Lig takımları hangi kıta ve ülkelere kaç futbolcu satışı yaptı?

Spor Toto Süper Lig'de transfer sezonu devam ederken son günlerde Giuliano, Josef de Souza ve Bafetimbi Gomis'in Arap ülkelerine satışı konuşuluyor. Peki bugüne kadar Süper Lig ekipleri, hangi kıta ve ülkelere ne kadarlık satış gerçekleştirdi? Detaylar haberimizde.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de transfer dönemi devam ederken son günlerde hareketli saatler yaşanıyor. Fenerbahçe ve Galatasaray oyuncu satışı gerçekleştirirken son 5 sezonda en çok hangi ülkelere satış yaptığı ve rakamlar ortaya çıktı.
 

Süper Lig takımlarının en çok futbolcu satışı yaptığı ülke


Transfermarkt verilerine göre düzenlediğimiz listede Süper Lig ekipleri en çok Premier Lig'e futbolcu satışı gerçekleştirdi. Geçen sezon Badou Ndiaye ve Cenk Tosun gibi isimleri yüksek bedele Premier Lig'e satan kulüpler, son 5 yılda bu ülkeden 57,6 milyon Euro kazandı.

Premier Lig'i 49,2 milyon Euro ile Serie A takip ederken İspanya 42,9 ile 3. Çin de 41,7 milyon Euro ile 4. sırada yer aldı. Süper Lig ekiplerinden Galatasaray ve Fenerbahçe'nin Bafetimbi Gomis, Giuliano, Josef de Souza ve Jose Fernandao'yu Suudi Arabistan'a satarken son 5 sezonda bu ülkenin takımlarına 34,2 milyonluk futbolcu satışı gerçekleştirdi. Bu rakamın 31,5 milyon Euro'luk kısmı ise bu 4 oyuncu tarafından sağlandı.


AVRUPA KITASINA 234,6 MİLYON EURO

Kıta olarak değerlendirdiğimizde ise Süper Lig takımları en çok Avrupa'ya satış gerçekleştirdi. son 5 sezonda Avrupa kıtasına Süper Lig'den birçok oyuncu giderken kasalardan çıkan rakam 234,6 milyon Euro oldu. Avrupa kıtasını Ortadoğu 62,7 milyon Euro ile takip ederken Asya, 44,5 milyon Euro, Güney Amerika 5 milyon Euro ve Amerika da 3,2 milyon Euro ile ilk 5 sırayı oluşturdu.


Spor Toto Süper Lig Haberleri FutbolArena'da 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"