comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Sporda şiddet yasası yürürlüğe girdi! Sosyal medyada hakaret ve küfre hapis cezası

12 Temmuz 2019, Cuma 12:43
Sporda şiddet yasası yürürlüğe girdi! Sosyal medyada hakaret ve küfre hapis cezası

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine ilişkin kanun teklifi Resmi Gazetede yayımlandı. 

FutbolArena - Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi geçtiğimiz günlerde TBMM'de kabul edilerek yasalaşmıştı. Söz konusu kanun bugün Resmi Gazetede yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Bundan sonra maç alanları dışındaki yerlerde de tedbir ve yaptırımlar uygulanacak.
 

Sporda şiddet ve düzensizliği önlenmesi kanununda hangi cezalar olacak?


Yeni kanuna göre özellikle sosyal medyada küfür ve hakarete 1-3 yıl arası hapis cezası uygulanacak. Bunun dışında yeni kanunda öne çıkan maddeler şu şekilde:

Takım ve taraftarların stat dışında, seyehat ettiği yerler "spor alanı" olarak belirlendi ve maç alanları dışındaki yerlerde de güvenliğin sağlanması için tedbir ve yaptırımlar uygulanacak. 
Maçların önemine göre müsabaka güvenlik amiri dışında yardımcı ve gerekirse birden fazla yardımcı görevlendirilecek.

Kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri maç, seyir ve antrenman alanları, takım veya taraftarların toplu olarak seyehat ettikleri araçlara sokanlara 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası. 

Bu alet ve maddeleri seyircilere temin edenlere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası. 

Bu alet ve maddeleri belirlenen alanlarda kullanan kişilere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası.

Müsabaka ve belirlenen alanlara uyuşturucu veya uyarıcı madde ya da alkollü içecek sokan kişilere 30 gün adli para cezası.

Spor alanlarında toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası. Bu fiillerin, her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim aracıyla işlenmesi halinde de şikayet şartı aranmaksızın cezalandırılacak.

Görevliler dışında bilet satışı yapanlara 6 aydan 1 yıla kadar hapis ve 100 günden 2 bin güne kadar adli para cezası. Karaborsa bilet satışı yapanlar ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 250 günden 5 bin güne kadar adli para cezası.

Müsabaka alanına, soyunma odalarına, koridorlara, sporcu çıkış tünellerine girenlere 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası.

Müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozanlara 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası.

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!