comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Spor yazarları, Kayserispor - Fenerbahçe maçına ne dedi?

09 Şubat 2019, Cumartesi 09:30
Spor yazarları, Kayserispor - Fenerbahçe maçına ne dedi?

Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig'de Kayserispor ile karşılaştı. Spor yazarları mücadeleyi köşe yazısında değerlendirdi.

FutbolArena - Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig'in 21. hafta karşılaşmasında Kayserispor ile karşılaştı. Fenerbahçe mücadeleden 1-0 mağlup ayrıldı. Spor yazarları Kayserispor - Fenerbahçe mücadelesini köşe yazısında değerlendirdi.


Kayserispor - Fenerbahçe, Spor yazarları yorumları


Fenerbahçe dün akşam Kayserispor deplasmanından eli boş döndü. Kayserispor - Fenerbahçe mücadelesini spor yazarları köşe yazılarında yorumladı.

MEHMET DEMİRKOL - FANATİK GAZETESİ
''Fenerbahçe geçtiğimiz 2 haftadaki gibi yüksek isabetli bir pas trafiği ile rakip alana yığılamadığı dünküne benzer oyunlarda büyük bir sorun yaşıyor: Oyuncuların bireysel kalite eksiklikleri işi bozuyor.

Fenerbahçe bireysel performanslarla oyun kurtaramaz. Oyuncu kalite dengesi gel-gitli. Hasan Ali, Dirar, Isla, Ayew, Jailson gibi bir çok oyuncunun kullanımı ikililer üçlüler kyomakla mümkün olabilir. Geçen haftaki gibi 500 isabetli pasla %85 isabet oranına ulaşarak ceza sahasına etkili girişlerle oyuna hakim olunabilir. Dün Hikmet Karaman bunun önüne geçmek için önde sıkı bir pres uyguladı. Hücum oyuncularından harika bir savunma ritmi aldı. Yanal'ın takımına korkunç pas kayıpları yaptırdılar. Fenerbahçe sürekli geri koşmak zorunda kaldı. Boşa çok enerji sarf ettiler. Volkan uzun vurmak zorunda kaldı ama 2. topları toplayamadılar.

Kayseri hak etti. Karaman'ın planı 2 haftalık rüyayı bozdu.

Maçın yıldızı

Umut Bulut'u en kolay pres gücüyle tarif edersiniz. Dün de 15 yıldır olduğu gibi her büyük maçta, özellikle de Fenerbahçe maçında olduğu gibi inanılmaz bir pres gücü oldu. Takımı ona uyum sağladı. Fenerbahçe'ye top yaptırmadılar. Onun yanına orta sahada müthiş yeteneğinin hakkını tam olarak vermeyen Mensah'ı yazabiliriz. İyi değil büyük futbolcu olmasının önündeki tek engel kendisi. Dün yeteneklerinden bir kısmını sergilemesi çok şeyi değiştirdi.

Maçın olayı

Soldado'nun saçma kırmızı kartı ve sonrasında Yanal'ın yaptığı 3 hamlenin de takımı geriye götürüşü. Moses'a göre bir oyun kuramadılar. Varlığı değersiz kaldı. Frey'i anlatmak zor. Topu stop ettirmekte pas alıp vermekte sıfır noktasının da altındaydı. Elif de korkunç bir top kaybıyla Kayseri'ye gol yolunu açtı. Fenerbahçe Yanal'In her değişikliğiyle daha geri gitti.

Kısa mesaj

Alper Ulusoy ligde kafası hiç rahat olmayan hakemlerin başında geliyor. Soldado kararından bahsetmiyorum. O kadar dengesiz düdükleri ve kartlar çaldı ki gözlerime inanamadım. Sadece Frey'e gösterdiği sarı karta bakın ve bir de Varela'nın Moses'ın yüzüne omzuyla darbesine faul dahi vermeyişine. Ne dediğimizi anlarsınız.

Soru

Konyaspor ve Beşiktaş. 2 pas ustası takım. Bakalım ne olacak?''

AHMET ÇAKAR - SABAH GAZETESİ
''Fenerbahçe kafayı kaldırmış gidiyordu, alabileceği bir galibiyet daha onları farklı bir hedefe yönlendirecekti ki hiç de hesapta olmayan bir Kayserispor yenilgisi geldi. Peşinen şunu söyleyeyim; bu mağlubiyeti asla ama asla hakem Alper Ulusoy'a bağlamıyorum. Ama eski bir hakem olarak dün geceki yönetimden utanç duydum. İlk yarıya bakıyoruz, pozisyon yok, iki takım da organize olamıyor ama sahada çaldığı düdüklerin neredeyse 3'te biri yanlış bir hakem var. Hava toplarındaki fauller yanlış, kartlar yanlış, Şamil, Ekici'nin ayağına basıyor, 'sarı mı olur, kırmızı mı' diye düşünürken, hakem faul bile vermiyor. Ama ilk yarının son dakikasında sarı kart gösterdiği Soldado'nun yüzüne bakmaya devam ediyor. İşte en büyük hata bu. Bir oyuncuya kart göstermişseniz ve oyuncu sizden 3-4 metre uzaksa onun suratına bakmayın. Tahrik edersiniz, atmak zorunda kalırsınız. İşte dün gece de öyle oldu. 'İlk faulüm' diyen Soldado'nun suratına bakmaya devam eden Ulusoy, muhtemeldir ki bir küfürden dolayı Soldado'yu atmak zorunda kaldı. Ve ikinci yarı... Belki de maçın en net pozisyonunu F.Bahçe, Jailson ile yakaladı ama beceremedi.

İkinci yarı çok koştular, hem gol yememek hem kontradan golü bulmak zorundaydılar ama çok yoruldular. Bu arada Kayserispor Umut ile golü buldu. Hakem golü verdi. VAR 'Bir daha git bak' dedi, pozisyonda faul falan yok. VAR hakemi eyyam yaptı, Ulusoy kırmızı kartın etkisinde kalıp golü faul diye iptal etti. Şimdi hem MHK'ye hem VAR hakemine hem de Ulusoy'a soruyorum; iptal ettiğin gol faul ise verdiği gol faul değil mi? Oyunun sonlarında Kravets'in Serdar Aziz'in sırtına basması yok mu? Bu gol için niye VAR hakemi, Alper'i çağırmadı. Bence iki pozisyonda da faul yok. Futbolda bu tür kafa toplarındaki ikili mücadeleler normaldir. Türk hakemleri eyyam ortadan kalksın, hatalar ortadan kalksın diye icat edilmiş VAR sistem.''

ERMAN TOROĞLU - SABAH GAZETESİ

''Düşme mücadelesi yapan iki takım. Fenerbahçe ve Kayserispor. Artık bu saatten sonra küçükmüş büyükmüş hepsi hikaye. Tabelaya ve puan cetveline bakacaksın. Fenerbahçe'nin basın gücü var. Seyirci gücü var. Tamam iyi güzel de maça çıkarken dediler ki: Fenerbahçe bir seri yakalayacak!.. Onlar eskidendi. O seriler bitti. Fenerbahçe seriyi yakalayım derken seri sonu satışa geldi. Peki seri sonu satış nasıl olur? İsmi üzerinde serileri bitmiştir veya defolu mallar vardır.

Onları ucuz ucuz satarsınız. Bu satmanın bin tane şekli vardır ve manası. Her şey parayla satılmaz. Öyle bir yerde satarsın ki bunun parayla pulla değeri olmaz. Mesela dün akşam Soldado'nun yaptığı. Bir futbolcu atılır, kabulüm. Pozisyon icabı atılır, takım için atılır. Hiç kabul etmem ama sinirlenir atılır. Ona bile varım. Ama bir futbolcu küfür ederek atılmaz. Bunun adı takımı açısından satıştır. O futbolcu artık o takımda olmamalı. *** Bakın ne kadar net şeyler söylüyorum. Çünkü takımını seven bir adam bu dangalaklığı yapmaz. Şimdi gelelim Kayseri'nin attığı skoru tayin eden gole. Serdar Aziz bir büyük takımdan bir başka büyük takıma geldi. Beyanatlar verildi her şey güzel. Eeee... Yandan orta geliyor. Ceza alanı içi. Senin rakibinle kalenin arasında olman lazım. Neredesin? Rakibin kaleye daha yakın. Sen karşı kaleye daha yakınsın. Bu nasıl bir anlayış. Bir defans adamı bunu yaparsa büyük takımda nasıl oynar?

Bir düşünün. Pozisyona bir daha bakın. *** Gelelim doksan dakikaya. Maçın tamamının oyununa ve topuna hakim takım Kayserispor. Fenerbahçe arada bir şöyle çıktı o da Lafontain'den masallar. Bu maça çıkarken 22 puanlı Kayserispor, 23 puanlı Fenerbahçe'ye göre çok daha iyi oynadı ve 23 puanlı Fenerbahçe'yi geçerek 25 puana ulaştı. *** Kayseri'nin bir golü sayılmadı. Hakem önce verdi. Sonra VAR'a gitti. Peki o ikili mücadelede hakemin verdiği ilk karar mı doğruydu, yoksa VAR'a bakarak verdiği karar mı? Sorun hakeme. Ben hala huzursuz olduğu fikrindeyim. Çünkü sahanın içinde canlı ile özellikle ikili mücadelede VAR'da yorum olarak değişebilir. Bu çok doğal bir olay. Zaten sana göre, bana göre olayı işte burada çıkıyor meydana. Ama futbolda hiçbir gün bitmeyecek.

KAÇ TANESİ BÜYÜK TAKIM FUTBOLCUSU?

Her şeyi bir tarafa bırakın. Dün akşam Kayseri'de sahaya çıkan Fenerbahçe kadrosunu tahtaya yazın. Oyuna girenler dahil. Kaç tanesi büyük takım futbolcusu? O zaman zaten soruya cevap vermiş olursunuz.''

PODOLSKİ'DEN OLAY PAYLAŞIM

Öte yandan Lukas Podolski, Instagram hesabından Kayseri pastırması paylaşarak Fenerbahçe'ye göndermede bulundu. Podolski hikayesinde Ahmet Kaya'nın "Tıka Basa Pastırma" şarkısını kullandı.


FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)