comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Soner Yalçın: ''3 Temmuz ve Fenerbahçe gerçeği''

24 Mart 2018, Cumartesi 09:03

Sözcü Gazetesi köşe yazarlarından Soner Yalçın bugün kaleme aldığı yazıda Fenerbahçe'nin 3 Temmuz sürecine değindi.

FutbolArena - Sözcü Gazetesi köşe yazarı Soner Yalçın, bugün gazetesinin köşe yazısında Fenerbahçe'yi kaleme aldı. Galatasaraylı olduğunu belirten Soner Yalçın, Fenerbahçe ve 3 Temmuz sürecini kaleme aldı.


Soner Yalçın'dan 3 Temmuz ve Fenerbahçe yazısı


''Futbolu severim… Galatasaray taraftarıyım; özel maçlarını bile kaçırmam. Ancak. Taraftarlık duygusuyla hukuk dosyaları ele alın­maz! Bu sebeple gazeteci kimliğim taraftar kimliğimin çok üstündedir. Haksızlık yapan kim olursa olsun her daim maz­lumun yanında dururum… Bu girişten sonra “şike ope­rasyonuna” dönersem… 3 Temmuz 2011 sürecini ele alanlar -iddianameye bakarak-sürekli 2010-2011 sezonu maçlarına odaklanıyor. Hak­lılar. Ama benim kafam farklı çalışır. Şöyle… FETÖ kumpasının 3 Tem­muz sürecinden çok önce başladığını dün yazdım. Bu sebeple sizi bir sezon önce­ye/ 2009-2010 sezonuna götüreyim: Son 10 maçta 10 galibiyet alan formdaki Fenerbahçe kendi sahasında son maçında Trabzonspor ile 1-1 berabere kalarak şampiyonluktan oldu! Bursaspor kendi sahasın­da, İbrahim Toraman'ın kendi kalesine ve Uğur İnceman'ın 88'inci dakikadaki golleriyle Beşiktaş'ı 2-1 yendi. Bursaspor şampiyon oldu.

Gelelim çok tartışmalı 2010- 2011 sezonuna: Hemen herkes “şike var” diye ligin Sivasspor-Fener­bahçe maçını konuştu-tartıştı. Ligin son maçları oynanıyordu. Buca, Konya, Kasımpaşa küme düşmüştü. Sivas'ın küme düşme tehlikesi yoktu. Buna rağmen Fenerbahçe'ye karşı 4-3 yenildi. Fenerbahçe şampiyon oldu. Ben bu maça bakmıyorum! Fenerbahçe o sezon dört mağlubiyet aldı: Trabzon, Kayseri, Gaziantep, Ankaragü­cü'ne yenildi. Trabzon'daki maçın hake­mi Bünyamin Gezer idi. Ankaragücü maçının hake­mi Kuddusi Müftüoğlu idi. Aslında… “Şike var” denen 2010-2011 sezonunda Fener­bahçe hakemleri de yene­rek mi şampiyon oldu? Ne mi demek istiyorum…  MİT Raporu  Tarih: 15 Haziran 2016. Darbe girişiminden son­ra Türkiye Futbol Fede­rasyonu'nda (TFF) FETÖ soruşturması başlatıldı. Bir-iki ay geçti… MİT Raporu sonucu TFF Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) dokuz üyesinden beşi görevden ayrılmak zorunda kaldı/atıldı. Kimdi bunlar: -Başkan Kuddusi Müf­tüoğlu… -Asbaşkan Bünyamin Gezer… Yani… Didik didik edilen 2010-2011 sezonunda Fenerbahçe'nin yenildiği maçların hakemleri! 2015 yılında MHK'ya getirilmişlerdi. Ve MİT Raporu'na göre FETÖ mensubuydular! (K. Müftüoğ­lu'nun akrabası ve ortağı Hasan Uysal FETÖ'cü çıktı.) 
Şunu atlamayalım: 2009-2010 sezonunda Bursaspor'un Beşiktaş'ı yenip şampiyon oldu­ğu maçın hakemi Cüneyt Çakır ile, MHK eski başkanı babası Serdar Çakır hak­kında da “FETÖ ile ilişki­li” dendi. Kuşkusuz kimin ne olduğuna yargı karar verir. Ama… Şunu da eklemeliyim: Mesele sadece 2009- 2010 ve 2010-2011 se­zonlarıyla sınırlı değil! MHK Başkanı Müf­tüoğlu ve Asbaşkanı Gezer, 2014-2015 ve 2015-2016 futbol sezonu­nun kaderini belirleyen hakem atamaları yapan ikiliydi. -Bu ikili göreve gelme­den önce Fenerbahçe 2013-2014 sezonunda şam­piyon oldu. Ve fakat: -Bu ikili göreve başla­dıktan sonra Fenerbahçe, 2014-2015 ve 2015-2016 sezonunda şampiyon olama­dı. Şunu merak ediyorum. Eğer… -FETÖ futbola damgasını vurdu ise… -Bu konuda MİT Rapo­ru var ise… Neden bunlar hiç konuşul­maz/yazılmaz? FETÖ- fut­bol ilişkisi sadece 3 Tem­muz süreciyle sınırlı tutulur? Örneğin bugün… Kimi Fenerbahçe taraf­tarı “kaç yıldır şampiyon olmuyoruz” hesabını soru­yor! Fakat, FETÖ-hakem ilişkisi konusunda kafasında tek soru yok! Hadi FETÖ derinliklerine vakıf olması zor da, kendinden emin olmayan-korkak-silik ha­kemlerin son yıllarda futbola nasıl sokulduğunu da gör­müyor mu? “Mustafa Kamil Abitoğlu da, Kuddusi Müf­tüoğlu'nun kuzenidir” deyip geçeyim, anlayan anlar!  Gerçek bilanço  Deniyor ki: “Fenerbahçe şu kadar borç­landı…” Kulübün batmadığına şük­retsinler! FETÖ operasyonuna uğradı­ğı yıl Fenerbahçe futbol dahil 5 branşta şampiyon oldu. Hakkında Avrupa'da “UEFA Şampiyonlar Ligi'nin favori adaylarından” diye yazılıyordu.

Ne oldu? FETÖ darbesiyle Şampi­yonlar Ligi'ne bile katılama­dı. Borsa'da yüzde 40 kü­çüldü. “Şikeci” karalamasıyla imajını kaybetti. Vs. Ya… MİT'in “FETÖ” raporu verdiği MHK'nın atadığı hakemlerle kıl payı giden şampiyonlukların götürdüğü maddi kayıplar? Demem o ki: Aziz Yıldırım'a haksızlık yap­mayınız. Bu zorlu günlerde Fe­nerbahçe'ye tarihinin en büyük kupalarından birini kazandırdı: FETÖ'yü yendi! Bakınız Fenerbahçe daha çok şampiyonluklar kazana­caktır. Ama… Emperyalist iş­galci güçlere rağmen Kurtuluş Savaşı'nda Anadolu'ya silah kaçırması Fenerbahçe'ye na­sıl büyük şampiyonluk ödülü getirdi ise, FETÖ'yü yenmesi de benzerdir. Bu kupalar, futbolun çok üstünde değerdedir. Futbol sadece futbol değil­dir… Fenerbahçe kalesine en çok gol atan Galatasaraylı futbol­cu santrfor Metin Oktay'dır. Niye bilir misiniz? Çünkü, Fenerbahçeli santrhaf/defans oyuncusu Naci, milli takım­dan arkadaşı Metin Ok­tay'a, “aman sakatlanmasın” diye hep incelik göstermiştir! Futbol budur… Yurtseverlik budur… “Ne şikesi, memleket elden gidiyor” sözünün anlamı da budur… Çıkarılması gereken asıl bi­lanço budur!''

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena akşam haberlerit uru (16 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.