comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Sırbistan'da Fenerbahçe örneği: "Eski şampiyonlukları sayıldı"

20 Mayıs 2019, Pazartesi 23:18
Sırbistan'da Fenerbahçe örneği:

Fenerbahçe bir süre önce 1959 öncesi şampiyonlukların sayılması için hukuki girişimler başlatırken, benzer bir olay Sırbistan'da yaşandı ve Federasyon tarafından kabul edildi. 

FutbolArena Dış Haberler - Sırbistan'ın köklü takımlarından Kızılyıldız ülkede 3. yıldıza ulaşan ilk kulüp oldu. Bir süre mecliste oylamaya sunulan 1946 Yugoslavya Ligi şampiyonası Federasyon tarafından kabul edilince Kızılyıldız'ın 30. şampiyonluğu elde ettiği resmen açıklandı. 

Sırbistan'da yaşanan bu gelişmenin ardından son şampiyon Kızılyıldız'ın şampiyonluk sayısı 30 oldu ve böylelikle kırmızı beyazlı kulüp ülkede 3. yıldıza ulaşan ilk takım oldu. 


Fenerbahçe'nin 1959 öncesi şampiyonlukları sayılacak mı?


Hatırlanacağı üzere ülkemizde de Fenerbahçe, 1959 öncesindeki şampiyonlukların sayılması ve 5. yıldızı alan ilk kulüp olmak için hukuki girişimler başlatmıştı. Fenerbahçe yöneticisi Metin Sipahioğlu Beyaz TV'ye yaptığı açıklamada, "İddiamız değil. Hakkımız olan Federasyonumuzun 1923'te kurulmasının ardından 1924'te TFF tarafından düzenelnen, Türkiye şampiyonluklarının sayılması meselesidir. Bizim iddiamız 1959 öncesi ait iddiamızdır. Fenerbahçe'nin 9 şampiyonluğunu 1959 dönemi öncesine ait, bundan ileri gelir. Bizide amacımız bunları saydırmak. Biz işin iletişim ayağını ele aldık. Bu şampiyonluğumuzun neden 28 olduğunu anlatan bilgilendirici bir sayfa yayına aldık." ifadelerini kullanmıştı. 

Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"