comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Sheffield United yöneticisi Selahattin Baki, FutbolArena'ya konuştu

29 Eylül 2017, Cuma 13:28
Sheffield United yöneticisi Selahattin Baki, FutbolArena'ya konuştu

İngiltere Championship ekiplerinden Sheffield United'ın yöneticilerinden Selahattin Baki, kulübün son yıllardaki başarısının sırrını FutbolArena'ya anlattı.

FutbolArena Özel - İngiltere'nin en köklü kulüplerinden biri olan Sheffield United'ın son yıllardaki başarısında pay sahibi olan Türk yönetici Selahattin Baki, FutbolArena'ya kulübün başarısındaki sırrı anlattı. İngiltere'de kurdukları yönetim modelini anlatan Baki, altyapıya verdikleri önemi ve kulübün hedeflerinden bahsetti. 

"GÖREVE GELDİĞİMİZDE TAKIM DİPTEYDİ"
Fenerbahçe kongre üyesi de olan Selahattin Baki, 2013 yılında göreve geldiklerinde Sheffield United'ın kötü bir durumda olduğunu ifade ederek, "Biz göreve geldiğimizde sezonun ilk 6 haftası geçmiş ve takım 19. sıradaydı. İşe başladığımız dönemde ilk 5 maçta kötü sonuçlar devam etti ve 23. sıraya kadar geriledik. Fakat akabinde yaptığımız hamlelerle takımı toparladık ve o sezonu play-off potasının 1 basamak gerisinde 7. sırada tamamladık. O sezon FA Cup'ta yarı final oynadık." dedi.

Bir sonraki sezon daha başarılı olduklarının altını çizen Selahattin Baki, İngiltere Lig Kupası'nda yarı final oynadıklarını ve ligi play-off potasında tamamladıklarını dile getirdi. 

"FENERBAHÇE'YE DE BU SİSTEMİ KURMAK İSTERDİM"

Geçtiğimiz sezon İngiltere 1. Ligi'nde 100 puan toplayarak rekor kırarak Championship'e şampiyon olarak yükseldiklerini belirten Selahattin Baki, yönetim olarak önemli bir karar aldıklarını ve "Teknik Yönetim Kurulu" adı altında bir komite kurarak başarıya ulaştıklarını ifade etti. Selahattin Baki, kulübün altyapısına büyük önem verdiklerini ve yetiştirdikleri gençleri Premier Lig takımlarına sattıklarını ifade etti.

Kurulan komiteden bahseden Selahattin Baki, "Bu kurulda benimle birlikte kulübün CEO'su, teknik direktörü, scout şefi ve futbol şubesinin sorumlusu yer alıyor. Yani yönetim tarafından 2 kişi dışındakilerin hepsi futbolun içinden gelen maaşlı profesyoneller. Bu sistem sayesinde daha başarılı oluyoruz. Eğer bir gün Fenerbahçe'ye yönetici olursam bu sistemi kesinlikle devreye sokmak isterdim" şeklinde konuştu.Fenerbahçe ile Sheffield United, 2014 yılında Selahattin Baki'nin girişimleri sonucu Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren işçilerin ailelerine yardım için hazırlık maçı yapmıştı.

"HEDEFİMİZ PREMİER LİG"

Bu sezon Championship'e iyi başlayan ve geride kalan 10 haftada topladığı 21 puanla 2. sırada yer alan Sheffield United'ın Premier Lig hedefi olduğunu belirten Selahattin Baki, "Otoriteler tarafından Premier Lig'e yükselecek takımlar arasında gösterilmesek de bizim hedefimiz en azından play-off oynamak. Yönetim, teknik direktör ve futbolcularla iyi bir hava yakalamış durumdayız. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi ligin tozunu attıramasak da en azından play-off oynayabileceğimize inanıyorum. Hedefimiz Premier Lig'e yükselmek" dedi.

"KOMBİNELERDE ARTIŞ VAR"

Sheffield United'da göreve geldiklerinde kombine satışlarının 14 bin seviyesinde olduğunu belirten Selahattin Baki, bu sezon rakamın 20 bin seviyesine geldiğini ve tribünlerdeki taraftar sayısının ortalama her maç 27 bin civarında olduğunu vurgulayarak, kulübün başarılı çizgisinin devam etmesinin taraftarları tribüne çektiğini belirtti.

BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!