comScore
1 / 12

Serdar Ali Çelikler'den Aykut Kocaman için çarpıcı sözler! "Felç etti"

 

FutbolArena - Serdar Ali Çelikler’in Başakşehir - Fenerbahçe maçı yazısı şu şekilde.

 

2 / 12

Maçın 70. dakikasında bu yazıyı kaleme alıyorum ve açıkça şunu söylüyorum ki: Aykut Kocaman ve takımı dün bize mükemmel bir futbol izlettirdi. Bu sene Türkiye Ligi’nde izlediğim en muhteşem taktiksel başarıydı dünkü.
3 / 12
KOCAMAN bir tebrik. Çünkü ligin bana göre en alternatifli kadrosuna sahip, etkili hücumcuları olan, lider Başakşehir’i tamamen paralize ettiler. 70. dakika itibarıyla Başakşehir sahadan silinmişti. Bu dakikadan son Başakşehir’in 2 gol atıp berabere getirebilecek kalitesi var mı, var. Olur mu, olabilir. Ama fark etmez. Kocaman, taktik olarak Avcı’yı sürklase etti. Neden mi?
4 / 12

1- Geçen hafta Konya aynı dünkü F.Bahçe gibi önde pres yapmış, Epurianu ve Emre ve dahi Mossoro olmasına rağmen Başakşehir’in oyununu bozmuştu. Mehmet Özdilek de Avcı’yı oyun olarak yenmişti ama maç 1-1 bitmişti. Dün F.Bahçe’nin böyle oynayacağı, aslen tek planı olacağı baştan belliydi.
5 / 12
Üstelik Epureanu Emre ve Mossoro yoktu. Buna karşın Avcı kendi ceza alanından pasla çıkma çabasını sürdürdü. Bu çabanın sonucu 32. dakikadaki gole kadar 4’ü net 6 pozisyon getirdi F.Bahçe’ye... Bir kere temel 3 oyuncusu yokken hala pasla çıkalım saplantısı takımını yaktı. F.Bahçe buna mecbur etti rakibini.
6 / 12

2- Madem pas oyununda ısrarlısınız o halde hücumda bir faydası oldu mu, hayır. F.Bahçe bu alanda da çatır çatır üstündü. Kocaman’ın defansif hattı tek bir makul pozisyon bile vermedi rakibine. Sadece Chedjou’nun kafası vardı.
7 / 12

3- İrfan Can ’overrated’ bir oyuncu. Avcı bu isme fazla güveniyor. İrfan sahadayken bir de Arda varsa Başakşehir’in oyunu çok kolay önlenebilir oluyor. Hep kendi sağ kanatlarından yükleniyorlar ve Visca devre dışı kalıyor. Avcı’nın yerinde olsam Kerim ve Napeleoni ile başlardım.
8 / 12
4- Hepsinden önemlisi Kocaman ve öğrencileri müthiş bir konsantre ile sahadayken Başakşehir biraz fazla rahattı. Tüm bu temel taktik farklılıkların yanı sıra Arda’nın Isla’yı kovalamayacağını bilen Kocaman sağ bekine hücum serbestliği de vermişti ki, Şilili 2 boş şut ve 2. golden önce asist yapma imkanı buldu.
9 / 12
Santim santim hesaplanmış bu büyük TAKTİK DAYAK, 3 puanı da Fenerbahçe’nin yaptı. Bu sonuçtan sonra Beşiktaş deplasmanından en az 1 puanla dönmesi halinde F.Bahçe’yi en büyük şampiyonluk adayı olarak görüyorum.
10 / 12
Kocaman’ın da görece zayıf rakiplere karşı sahalara bomba gibi dönen Giuliano’nun yanı sıra Valbuena’yı da kullanarak skor üretimini kolaylaştırmasını öneririm. Bu tür maçlarda yine dünkü 11 makul. Başakşehir ise Arda Turan’a bağımlı bir takım haline dönüşüyor gibime geldi. Bu çok büyük tehlike. Hakem Halil Umut Meler mükemmel bir maç yönetti. Kendisini tebrik ederim.
11 / 12
AYKUT KOCAMAN

Şahane bir taktik, santim santim hesaplanmış kurgu ile Başakşehir’i felç etti ve bence dosta güven düşmana korku saldı.
12 / 12
ABDULLAH AVCI

Ligin en başarılı takımı bu kadar paralize olduysa taktiksel hatalar vardır. Seviye tespit sınavından kaldı.