comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Serdar Ali Çelikler yazdı ''Aykut Kocaman'dan neden olmaz?''

10 Mart 2018, Cumartesi 08:57

Serdar Ali Çelikler, son dönemlerde tartışılan Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman hakkında oldukça flaş bir köşe yazısı yazdı. İşte Serdar Ali Çelikler'in Aykut Kocaman yazısı. 

FutbolArena - Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman son dönemlerde alınan kötü sonuçlardan sonra yeniden hedef tahtasında. Habertürk Gazetesi köşe yazarı ve spor yorumcusu Serdar Ali Çelikler tartışılan isim Aykut Kocaman hakkında yazı yazdı.


Serdar Ali Çelikler'den Aykut Kocaman yazısı


''Dogma, sabit fikir ve istişare yeteneğinden yoksun olmak inovasyonun ve gelişmenin önündeki en büyük engeller. Bunlara bir de idefixler, geçmişten gelen bagajlar ile negatif bakış açısı eklerseniz gelişmeyi bırakın geriye gideceğiniz kesindir. Aykut Kocaman, iyi bir futbol adamı ve iyi bir teknik direktör... Ama asla büyük takım yönetecek kabiliyetlere sahip değil. Bugün kendisi, Türkiye'de Fatih Terim de dahil medya tarafından en çok desteklenen; özel yandaş medyası olan, kankaları ekranlarda ve gazetelerde kendisine tek laf söyletmeyen bir konumdadır. Tarihte görülmemiş biçimde başarısız geçen sezonlara rağmen takımın başına yeniden getirilmiş ve daha önceki 3 döneminde de olduğu gibi korkunç transfer yanlışlarına imza atmıştır. Çünkü futboldan zerre anlamayan başkan ile başkandan da beter beceriksiz olan kardeşi Kocaman'a; Konyaspor'da dahi açılmayacak krediyi sağlamışlardır. Yıldırım kardeşlerin açık kredisiyle birlikte belki de tarihte ilk kez Aziz Yıldırım'ın takıma neredeyse hiç karışmadığı bir dönem yaşanıyor. Yani dış ortam tamamen bir teknik direktör için uygun bir ortamdayken bile Kocaman ilerleyemiyor.


Serdar Ali Çelikler, Aykut Kocaman'ı eleştirdi


Bir adım ileri 2 adım geri gidiyor. Çünkü dogmatik ve idefixlerle dolu. Aslında Rıdvan Dilmen hep bir örnek veriyor ve Kocaman için; “Sinüs Kosinüs hesaplıyor” diyor. Bu bile Kocaman'ın planlı biri olduğundan ziyade gelişime açık olmadığını gösteriyor. Gittiği her takımda yıldız isimlerle problemler yaşaması, tam anlamıyla “Buranın tek yıldızı ben olmalıyım” takıntısından kaynaklanıyor. İşler iyi gitse de gitmese de muhakkak ama muhakkak en az bir oyuncunun kadro dışı bırakılması da tipik bir Kocaman davranışı. Disiplin gösterisi de onun klasiklerinden. Bildiği tek oyun yapısının işlemediği söylendiğinde “Doğru oyun bu, siz bilmiyorsunuz” cümleleri de özgüvenden ziyade ‘fikir özgürlüğü'ne inanmamasıyla açıklanabilir. Kötü dönemlerde vücudunun her damlasından akan negatif görüntü, iletişim faciaları ve ötesi muhakkak ama muhakkak “tüm dünya bana karşı” arabeskliği de birleşince liderlikte açık veriyor.

Dolayısıyla liderlik vasfı olmayan, takıntılı olduğu kesin olan, yanlışlarını tartışamayan birinin, başında bulunduğu bir yapıyı ileri taşıyamayacağı kesindir. Özgür düşünce yoksa gelişim de yoktur. Kocaman'ın büyük yapıları taşıma kapasitesi sadece bu nedenle bile olamaz.  
ŞENOL GÜNEŞ'E TAVSİYE

Trabzon'daki protestoculara “Bunlar Fenerbahçelidir” diyen Şenol Güneş'e uzun uzun bir şey anlatmaya gerek duymuyorum. Kendisine, 10 Şubat 2017'de yazdığım “Geçmişini şifalandır Şenol Güneş” başlıklı yazımı bir daha okumasını öneriyorum.''

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena akşam haberlerit uru (16 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.