comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Serdar Ali Çelikler 'Fenerbahçe'de seçim sonucu belli!'

08 Şubat 2018, Perşembe 21:36
Serdar Ali Çelikler 'Fenerbahçe'de seçim sonucu belli!'

Spor yorumcusu Serdar Ali Çelikler, FutbolArena'nın sorularını yanıtladı.

FutbolArena Röportaj - Habertürk Spor Yazarı ve NTV Spor yorumcusu Serdar Ali Çelikler, FutbolArena'ya konuştu. Serdar Ali Çelikler, Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk yarışından, kulüplerin son durumuna kadar birçok konuya değindi.


Serdar Ali Çelikler'in Fatih Terim yorumu


Galatasaray'ı Fatih Terim ile nasıl buluyorsunuz? Geçen hafta ilk yenilgisini aldı…

Öncelikle hayırlı olsun. Her şeyin bir ilki vardır. Sivas gibi bir deplasmanda yenilmesi gayet normal, çok abartmaya gerek yok. Fatih Terim de hiç yenilmeyecek diye bir şey yok. Galatasaray'ın sorunu sadece teknik direktör sorunu değil, yönetimsel sorunlar var, mali sorunlar var. Bana göre kadro yeterliliği de tartışmalı. Fatih Terim bu kadar sıkıntının içinde takımını idare etmeye çalışıyor, zaman zaman hatalar da yapıyor, o da normaldir. Bundan sonra en azından kendisi açısından çok ciddi hatalar yapacağını düşünmüyorum. Ama Gomis satılacak mı, satılmayacak mı? Bir şeyin dedikodusu boşuna çıkmaz… Para yetmiyor. Oyunculara maaş ödenecek mi, ödenmeyecek mi? Bunlar her teknik direktörü etkileyecek şeyler. Eğer bu tip sorunlar olmazsa, o zaman Fatih Terim üzerine konuşabiliriz. Mali yüklerden kaynaklı problemler devam ederse; değil Fatih Terim, kim gelirse gelsin motivasyonu düşen futbolcuları yönetmek gerçekten çok zor… Fatih Terim'in de bu yükün altına en azından bu kadarını bilerek girmediğini düşünüyorum ben. Teknik direktör tartışmalarından ziyade bunları değerlendirmek lazım… 


"DURSUN ÖZBEK YÖNETİMİ İLE HESAPLAŞMA VAR"

Yönetime bakarsak, Dursun Özbek'in gidişi iyi bir gidişat mı sizce?

İyi veya kötü diye bir yorum yapacak durumda değilim ama Galatasaray Kongresi bu kararı verdi. Mali Kongre'de de ibra edilip edilmeyeceğine yönelik çeşitli söylentiler var. Kulübün mali anlamda kötü yönetildiğini iddia eden, onu ima eden haberler okuyoruz. Hala bir Dursun Özbek dönemiyle hesaplaşma var gibi geliyor. O da çok doğru mu? Emin değilim… Galatasaray'ın önüne bakması lazım. Şöyle bir şey söyleyeyim: Napolyon komutanını çağırmış, “Biz bu savaşı niye kaybettik?” demiş. Komutan: “Efendim üç tane sebebi var. Birincisi demiş para yoktu.”  Napolyon: “Tamam” demiş. “Diğerlerini söyleme.” Yani para yoksa ne Mustafa Cengiz'i ne Fatih Terim'i eleştiremeyiz ama Mustafa Cengiz'e şunu diyebiliriz: Bir hazırlığın yoktu belli, bankalar kredi için gittim Dursun Bey senetlere teminat koydurmuş, N'diaye'yi sattık, bir sürü yere borç ödedik, kredi çekemiyoruz falan… Bir başkanın söyleyeceği şeyler değil. Siz çözüm için ordasınız, başka bir şey bulmalısınız o zaman. 

"MUSTAFA CENGİZ, KAZANACAĞINI TAHMİN ETMİYORDU"

Hazırlık sürecinin olmayışı erken seçimle alakalıydı...

Bence Mustafa Bey kazanacağını tahmin etmiyordu. Biraz da hazırlıksız yakalandı. Bu iki aylık süreç anlayışla karşılanabilir ama Mustafa Bey geçmiş dönem ile ilgili eleştiriler yapıp, mali durumun tespitinin dışında da biraz geleceğe yönelik bir şeyler söylemesi lazım. Mayıs ayının çalışmalarına biraz erken başladı diye düşünüyorum. Bir taraftan takım kaynıyor, Abdurrahim Albayrak ile Burak Elmas'ın daha çok ilgilenmesi gerekiyor diye düşünüyorum takımla. 


Serdar Ali Çelikler'in Beşiktaş - Bayern Münih maçı yorumu


Beşiktaş'a geçersek Şampiyonlar Ligi'ndeki temsilcimiz Beşiktaş'ın Bayern Münih maçına az bir süre kaldı. Ne dersiniz maç için? Nasıl görüyorsunuz Beşiktaş'ın şansını?

Çok güzel iki maç olacağını düşünüyorum. Öyle üçler beşler olacağını hiç tahmin etmiyorum. Çok zorlu iki maç geçecek iki takım için de. Ama turu Bayern Münih geçecek büyük ihtimalle, Beşiktaş'ın eleme ihtimali yüzde 10. Bunu dünyada kime sorarsanız sorun, favori Bayern Münih'tir. Beşiktaş'a çok teşekkür ediyorum, çok iyi bir performans sergilediler. Bayern Münih maçında da çok iyi bir performans sergileyeceklerine eminim ama Bayern Münih, Beşiktaş'tan daha iyi takım. Beşiktaş'ın da Bayern Münih'e çok zorluk çıkaracağını düşünüyorum. İnşallah bütün futbol otoriteleri gibi biz de yanılırız, Beşiktaş Bayern Münih'i eler ama zor...

Lig'de Beşiktaş'ı nasıl görüyorsunuz?

Lig'de Beşiktaş'ı iyi bulmuyorum çünkü ligde geçen seneki kadar iştahlı görmüyorum. Deplasman özelliği vardı geçen sezon Beşiktaş'ın, onu bu sene zayıflamış görüyorum. Deplasmanda güçlü olan galibiyet oranı yüksek olan bir takımdı Beşiktaş ama bu sene öyle değil. Deplasmanlarda puan kaybediyorlar. Bir de Beşiktaş'ın oyunu çözülüyor galiba, bireysel çözüm üreten oyuncuların bu sene yeterli verimi veremediklerini görüyorum. Talisca gibi, santrforlar yeterli verimi vermiyor. Oğuzhan çok kötü bu sene geçen seneye göre. Dolayısıyla birkaç oyuncuda gerileme var. Takım çözüldü herhalde…  Biraz da iştahsızlık var ama hala şampiyonluk potasındalar. Her an bunu çevirebilecek durumdalar.


Serdar Ali Çelikler'in Kayserispor yorumu


Kayserispor‘a bakarsak: Bu sezona damga vuran takımlardan birisi… Teknik Direktör Sumudica'nın etkisi diyebilir miyiz buna?

Tabii, kesinlikle sadece Sumudica'nın etkisi değil. Sumudica ile beraber on, on beş futbolcu aldılar. Ve bunların tamamını neredeyse Sumudica'nın istediği transferler ile yaptılar. Sumudica'yı getirsen ve futbolcuları kendin toparlarsan oyuncular bir süre sonra hocayı yerler. Ama hoca artı hocanın istediği futbolcuları alırsan, o zaman yeme içme işleri olmuyor… Hocanın kuyusunu kazma işler olmuyor. Kuyu kazma işleri olmadığı zaman takım bütünlüğü sağlanıyor. Takım bütünlüğü sağlandığı zaman hocanız da kaliteli ise Sumudica gibi işte başarı geliyor. Bence burada bugüne kadar pek görülmemiş bir yönetim başarısı var. O yüzden Kayserispor Yönetimi'ni baştan tebrik ediyorum, hem hocayı getirdiler hem hocanın istediği oyuncuları getirmesinde yardımcı olup buna imkan tanıdılar. Üstelik de arkasında durdular. O yüzden de başarılı gidiyorlar… Tebrik ediyorum. Yönetimi, hocasını, futbolcularını… 


Konyaspor bu transferleri nasıl yaptı?


Konyaspor için ne dersiniz?

İyi gitmiyorlar. Yeni transferler yaptılar. O transferleri nasıl yaptılar ayrı mesele… Ama iyi transferler yaptılar. Konyaspor bir şekilde buradan dönmeye çalışacaktır. Başakşehir maçında beğendim futbolunu, ilk defa futbollarını beğendim. Aslında bu durumda bu puanlar onlara göre az ama Konyaspor'un bu sene ilginç bir durumu var. Kendi standartlarındaki takımlara karşı nerdeyse her maçı kaybediyorlar. Onu çözmeleri lazım… Düzelirler diye düşünüyorum. 


Serdar Ali Çelikler'in Başakşehir ve Emre Belözoğlu yorumu


Başakşehir demişken, Emre Belözoğlu diyelim…

Emre Belözoğlu'na verilmeyen ceza tam anlamıyla bir skandaldır. Hakem raporu yok efendim başka bir şey onlar hikaye… O tamamen minareyi çalan kılıfını hazırlar numarası, onu da en azından ben yemem. Futbol kamuoyunun da vicdanını tatmin edecek bir şey yapılması lazım. Dolayısıyla Caner'e altı maç veriyorsan, Emre'nin de bir şey yaptığı belli… Tamam, biri altı maç biri üç maçlık olabilir ama bir maç değil sonuçta. Zaten iki sarı karttan atılması bile baştan aşağıya yanlış bir karar. Küfür etti ise direk atacaksın.

Hakem korktu mu sizce orada?

Tabii tabii… Özetle şu var, Türk Futbolu'nda üstünlerin hukuku var. Bu üstünler kimler? Şenol Güneş, Emre Belözoğlu, Arda Turan; kısmen Aykut Kocaman, Fikret Orman… Bunlar üstünler, bunların hukuku diğerlerinden farklı. Örneğin; Şenol Güneş'in Fenerbahçe maçında hakeme ettiği küfrü herhangi bir teknik direktör etse çok daha ağır bir ceza ile karşı karşıya kalabilirdi. Beşiktaş Başkanı kuvvetli ama Caner Erkin kuvvetli değilmiş… Babel kuvvetliymiş, Şenol Güneş kuvvetliymiş. Yani takımlara ve kişilere göre değişen üstünler var bizim futbolumuzda ve onlara özel bir hukuk var. Maalesef böyle...

"AYKUT KOCAMAN'IN PSİKOLOJİSİ NORMAL DEĞİL"

Aykut Kocaman için Ali Koç'un içerideki ismi demiştiniz. Bunu sormak istiyorum…

Aykut Kocaman bazen öyle açıklamalar, öyle hatalar yapıyor ki acaba Aziz Bey seçimi kaybetsin diye mi diye düşünüyorum. Diyorlar ya Fenerbahçe'de seçimi futbol takımı etkiler diye. Ben karşıyım yüzde 10'dan fazla etkilemez. Ali Koç'un içeri soktuğu bir adam mıdır diye bir egzajere ediyorum. Buna benzer yazıyı Ercan Güven yazmıştı Milliyet'te. Yönetimi zora sokmak adına öyle işler oluyor ki acaba bilerek mi yapıyor diye düşünmeden edemiyorsunuz. Ama Aykut Kocaman'ın psikolojisi normal değil. Umarım hocanın psikolojisi bir an evvel düzelir… 

Futbol Takımı yüzde 10'dan fazla etkilemez dediniz. Sizce seçimi ne etkiler?

Ali Koç'un Aziz Yıldırım'ın ne veriyorsa iki katını vermesi lazım. Ali Koç'un seçimi kazanmasının tek yolu o.  


Serdar Ali Çelikler: "Fenerbahçe'de seçimi Aziz Yıldırım kazanır"


Peki genel olarak Ali Koç ile Aziz Yıldırım çekişmesini nasıl görüyorsunuz?

İyi görüyorum. Şu an demokratik bir durum var. Bir çekişme görmüyoruz, tek aday var ama Aziz Yıldırım'ın çalıştığını biliyoruz. Sonuç belli: Aziz Yıldırım kazanır.

Mehmet Ali Aydınlar hamlesinden sonra bir anti kamuoyu oluştu…

Fenerbahçe Kongresi'ni iyi tanımak lazım. Bugün Fenerbahçe taraftarının nezdinde başkan bellidir. Fenerbahçe camiası başkanını seçmiştir. Fenerbahçe'nin Başkanı Ali Koç'tur. Ama kongre üyeleri Kasım 2013'de Mehmet Ali Aydınlar'la olan seçimde, ölüler dahil 18 bin kişiydi. Katılım 11 bin civarındaydı. Şimdi, ölüler dahil 38 bin, katılım otuz iki bin olur diye tahmin ediyorum. Beş yılda bu kadar üyeyi kim yaptı? Bunların hepsi değilse de yüzde 50'si Fenerbahçeli değil, Azizbahçeli. Bunların oylarını çevirmenin bir yolu var. Bunlar Aziz Yıldırım'a kemikten bağlı, akrabası değil ise bunların oylarını değiştirmenin tek yolu var: Aziz Yıldırım ne veriyorsa iki katını vermek…

Fenerbahçe‘nin MHK'ya bir istifa çağrısı var. Siz ne dersiniz?

Çok doğru bir çağrı bu… Bir tek Fenerbahçe ile kalmasına da şaşırıyorum. Kimse memnun değil ama istifa çağrısını bir tek Fenerbahçe yapıyor. MHK iflas etmiş bir kurumdur.

MHK'da yanlış giden bir şey olduğu herkes farkından konuşuluyor… Eski hakem Deniz Çoban'ın da açıklamaları var, gözlemci notları ile ilgili… Gözlemciler not verirken bir daha maç alamamaktan korktukları için yüksek notlar veriyorlar diye. Siz ne dersiniz bu konuyla ilgili?

Ben hakemlik sisteminin yıkılıp yeniden yapılmasını gerektiğini düşünüyorum. Ben hakemli müessesinin yanlış kurulduğunu düşünüyorum. Bence Türk hakemlerinin azalması lazım, yabancı hakemlerin gelmesi lazım. Gözlemcilerin baştan sona yenilenmesi lazım, dışarıda köşe yazarlığı yapan hakem eleştirmenliği yapanların çoğunun bir şekilde içeri girmesi lazım. Böylece dışarıya fazla sızıntı da olmaz.

Peki bu baskı nasıl azaltılır? Kulüplerin bir baskısının olduğu konuşuluyor hakemler üzerinde.

Azaltılamaz. Hakem dediğimiz şey otoritedir. Hakemlerin bağlı olduğu otorite de TFF'dir. Şimdi senin TFF'nin bir gücü yok. UEFA hakemlerine niye bir şey yapamıyorsun? Çünkü korkuyorsun. Onun gücüne biat ediyorsun. TFF güçlü olduğuna ikna edemiyor. Kulüplerin seçtiği TFF ikna edemez zaten.  Delege yapısının değişmesi lazım, bağımsız TFF olması lazım. TFF Başkanı'nın atama ile değil, seçimle gelmesi lazım. Kulüplerin delegasyon üzerinde bu kadar hakim olmaması lazım. Ama şu anki sistemden herkes memnun bakma sen…. Bugün şikayet edenler, yarın memnun oluyorlar…

Peki, siz memnun musunuz TFF'den?

Bugün Demirören gitse benim gibi birinin gelmesi lazım. Benim gibi birisi derken, özgür birinin gelmesi lazım. Yine iş adamı gelecekse, doğal olarak hükumete, siyasete bağlı biri olacak. Siyasetin de futbola müdahalesi, bilinenin aksine siyasetin isteğiyle değil, futbolun isteğiyle oluyor. Özgürleşirken ekonomik özgürlüğünün olması lazım. Ekonomi özgürlüğün var mı? Yok… Başkanların veya iş adamlarının ekonomik özgürlüğü var mı? O da yok… Ankara ile işi olmayacak birinin TFF Başkanı olması lazım. Kulüplerin de Ankara ile işinin olmaması lazım. Bu mümkün mü? Değil… O zaman Yıldırım Bey gitsin, kim gelsin? Daha önce Mehmet Ali Aydınlar geldi 3 Temmuz patladı. Yarın başkası gelse onu da beğenmeyeceğiz. Yapıda sorun var.


Serdar Ali Çelikler Mehmet Ali Aydınlar hakkında ne dedi?


Aziz Yıldırım'ın Mehmet Ali Aydınlar hamlesini nasıl buluyorsunuz?

Doğru buluyorum, çok başarılı bir hamle. Mehmet Ali Aydınlar açısından da Acıbadem açısından da Fenerbahçe açısında da doğru bir hamle… Aziz Bey de bunu açıklayacaktır. Biraz eleştiriler artmış olabilir ama dediğim gibi Aziz Bahçeliler nezdinde hiçbir önemi yoktur. Bunlar etkilemez. Aziz Yıldırım'ı yıkmamın tek bir yolu var: Faruk Ilgaz Tesisleri'nde çayı bedava yaptım, kızının düğününe katılacağım… Aziz Yıldırım yarım takıyor ise tam takacağım! Topuk yaylasında tatil veriyorsa, ben Antalya'da da tatil vereceğim gibi vaatlerin olması lazım. Ben gelince para kazanacaksınız, kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyeceğim, bunlardır vaatler… 32 bin kongre üyesinin tamamının bana oy versin vermesin hepsinin kredi kartı borcunun tamamını ödeyeceğim çok güzel vaat mesela. Kazanırsın o zaman… Fenerbahçe'yi düşünen bunlara tenezzül etmeyenler mutlaka var ama Aziz Bahçeliler çoğunlukta.


Serdar Ali Çelikler'in şampiyonluk yorumu 


Şampiyonluk yarışında Lig'de kimi önde görüyorsunuz?

Başakşehir'i. İyi futbol oynuyor… Hukukun üstünlüğünü kendi lehine işleyenlerden biri, kadrosu da iyi. Tek kulvarda yarışıyor. Fenerbahçe'yi yenerlerse baya avantajlılar, yenemezler ise geriye gidecekler. Berabere biterse Başakşehir'i negatif etkiler, Fenerbahçe'yi etkilemez.

Başakşehir - Fenerbahçe karşılaşmasında kim avantajlı sizce?

Fenerbahçe kazanır bence…

Röportaj: Kevser İme Şahin
Kameraman: Alper Aydemir

Süper Lig ile ilgili tüm gelişmeleri Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (24 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.