comScore
1 / 21

Mustafa Cengiz VAR kayıtlarını açıkladı! "Küfür eden kişi"

FutbolArena - Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, spor müdürleriyle yaptığı toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Süper Lig’de VAR konuşmaları hakkında ellerindeki ses kaydından bahseden Mustafa Cengiz, hakemlerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Fenerbahçe’nin "Fener Ol" projesi hakkında da konuşan Mustafa Cengiz, Türk Telekom Stadı’nın yapımıyla ilgili iddialara da yanıt verdi. İşte Mustafa Cengiz’in spor müdürleriyle yaptığı görüşmeden Fanatik Gazetesi’nin aktardıkları:

2 / 21

BAFETIMBI GOMIS’LE GIRGIR GEÇİYORUM

<h2>BAFETIMBI GOMIS’LE GIRGIR GEÇİYORUM</h2>
Ben Gomis’le ilgili gırgır geçiyorum. Adam her hafta burada. Ben Gomis’in neden gitmesini isteyeyim. Ben onu takdir edecek teknik yeterliliğe sahip değilim. Sadece Fatih Terim değil, Tudor da olsa onun kararını sorarım ama Fatih Terim de olunca 2 kere düşüneceksiniz. Bunun nedeni de Terim’in ayrı bir marka olması. Fatih hoca deyince duracaksın. Abdurrahim bey dahil geçmiş de dahil hiçbir yönetim, özel durumlar haricinde bu konuya dahil olmaz.
3 / 21

DIAGNE 50 BİNE ALIŞIK DEĞİL

<h2>DIAGNE 50 BİNE ALIŞIK DEĞİL</h2>
Su akar yolunu bulur. Kalitesi ortada ondan yana şüphe yok. Bazen ortamını bulmakta zorlanabilirler ama kumaş var adamda. Diagne Kasımpaşa’da 3 bin kişiye oynuyordu. 50 bin kişinin önüne çıkıyor bir anda. Şu an biz çıksak elin ayağın birbirine dolaşır. Kesinlikle kolay değil. Mitroglou bedava geldi, biz karışmayız. Mitroglou, Luyindama, Marcao yeni transferlerimiz ve alışma süreçleri olacak. Marcao direk bize uydu. Emre ayağı kırıldığında anlamamış, Abdurrahim anlatıyor soyunma odasında hüngür hüngür ağlıyormuş ve söylediği şey neden oyundan alındığı! Bu Marcao da sakat, adama kafileyle beraber geldi ve Kadıköy’de maç izledi. İnşallah Diagne de tutacak.
4 / 21

ARTIK İYİ FUTBOL ARAMAYALIM

<h2>ARTIK İYİ FUTBOL ARAMAYALIM</h2>
Sahada ölümüne mücadele edeceğiz. İyi futbol artık aramayalım. Ben de taraftarım. Bizim bundan sonra güzel futbol aramamamız lazım. Bundan sonra neticeye oynayacağız. Pislik ayrı bir olaydır ve asla diyorum. Biz dahada herkesin saygı duyacağı bir skorla kalmak isteriz.
5 / 21

VAR KONUŞMASINDA KÜFÜRLER DUYDUK

<h2>VAR KONUŞMASINDA KÜFÜRLER DUYDUK</h2>
VAR kaydında hatayı anladılar, küfürlü konuşmalar duyduk biz. Abdurrahim onu söylediğinde ben de şaşırdım. Özel olarak sordum. Kayıtlar varsa bana da göster dedim (gülüyor). Çıkarttı kaydı. Mustafa Çulcu’nun konuşması. Abdurrahim onu öfkeyle söyledi.
6 / 21

YENGE FORVET NEREDE DEDİLER

<h2>YENGE FORVET NEREDE DEDİLER</h2>
Forvet transferi döneminde alacağım kadar yorum aldım. Yani böyle bir şey yok, hanım bile isyan etti. Kadına diyolar "Yenge, forvet nerede?" Ben aldım diyor şimdi de. Aldın mı forveti diyorum. "Aldım" diyor...
7 / 21

REAL MADRID BABALAR GİBİ

<h2>REAL MADRID BABALAR GİBİ</h2>
Eskiden yayın hakları geliri vardı 7-8 milyon Euro’luk. Oradan 5 kuruş alamıyoruz, bunun da nedeni ortak etkileşim diye bir şey çıkarmaları. Peki bu ne demek? Her takım kaç kere katılmış, ne derece elde etmiş, kulüp geçmişine bakılarak son 20 yıla göre dağılması. Real Madrid babalar gibi hop bir anda büyük pastayı alıyor. Biz garibanlar ise düşüyoruz tabii ki. 28. sıradayız. Elimiz mahkum bekliyoruz. Bize verilen rakam 9 milyon Euro.
8 / 21

YAYINCI KURULUŞ PARAMIZI VERMEDİ

<h2>YAYINCI KURULUŞ PARAMIZI VERMEDİ</h2>
Millet zannediyor ki gelirler arttı, hayır artmadı! Yayıncı kuruluş para vermiyor, biz paramızı alamadık! Ne ödediğini bilmiyoruz. Eskiden biliyorduk. Geçen sene verilen Şampiyonlar Ligi yayıncı kuruluş parası çok düşük. Rakam konuşmak gerekirse 10 milyon dolar yerine 2 milyon civarlarına düştü.
9 / 21

ALİ PALABIYIK DERBİDE BİTTİ

<h2>ALİ PALABIYIK DERBİDE BİTTİ</h2>
Ali Palabıyık Fenerbahçe maçıyla bitti. VAR’a gitmiyorlar. Konuşmaya başladılar. Uzun sürüyor. Bu daha kötü. Bizle ilgili bir dedikodu varsa dinlemek isteriz. Bizim bir hakeme müdahalemiz varsa etkilemişek anlatın. Bizim alnımız açık. Meydanda her şey.
10 / 21

HAKEMLER ÖLÜMCÜL HATALAR YAPIYOR

<h2>HAKEMLER ÖLÜMCÜL HATALAR YAPIYOR</h2>
Hakemleri biz niye konuşuyoruz? Ölümcül hatalar yapıyorlar da ondan. Üzülüyoruz. Üst üste yapıldı bu hatalar, ben de Hüsnü beyi aradım. Tanıdığım insan. Ali Palabıyık için, Fenerbahçe maçı için aradım. 1 tane hata olur, 2-3 olur ama 5 tane oldu. "Ben hakemlere hiçbir tavsiyede bulunmam, göreve geldiğimden beri bir kere bile konuşmadım" dedi, "Benim için sen MHK’yle görüşür müsün?" dedi. ’Tamam’ dedim. Abdurrahim beyle, Yusuf beyle gittik. Muhittin Boşat, Sabri Çelik, Mustafa Çulcu... Dostça konuştuk. Kendimiz için de hiçbir şey istemedik.
11 / 21

YAHU VAR’A NİYE GİTMEDİN?

<h2>YAHU VAR’A NİYE GİTMEDİN?</h2>
Biz görüşmemeizde ’Bundan sonraki maçlarda hakemler VAR’a gitsin ve VAR kayıtları da açıklansın’ dedik. Biz yapılan bir haksızlık ve kasıt görüyoruz. Yaptığımız araştırmalarda en çok hatanın bize yapıldığını görüyoruz. Diğer takımları aşağıya düşürecek hiçbir şey istemeyiz zaten. Ama... VAR’a gitmiyor adam. Niye? Olaylar neden patladı? Konyaspor’la alakası yok ki olayın. Yan hakem ’Temiz’ diyor. Bize gelen bilgi bu. Yahu git VAR’a, gör! Gitmedi. Niye gitmiyorsun? Git, gözünle gör! Biz bunu istedik. Uygulanıyor mu?
12 / 21

BAZI HAKEMLER NÖBETÇİ ECZANE

<h2>BAZI HAKEMLER NÖBETÇİ ECZANE</h2>
Bizim korkumuz şu: Bazı hakemler, sabit nöbetçi eczane gibi oldular. Bir hafta Cüneyt Çakır VAR’da, sahada maçımızı biri yönetiyor. Ertesi hafta ise Cüneyt Çakır sahada, Mete Kalkavan ise VAR’da. N’oluyoruz ya? Biz Tarık Ongun’dan korkuyorduk ama Bahattin Duran’dan ödümüz koptu.
13 / 21

HAKEMLER ARTIK KURAYLA BELİRLENSİN

<h2>HAKEMLER ARTIK KURAYLA BELİRLENSİN</h2>
En pratik çözüm, hakemlerin kurayla belirlenmesi. Nitekim bir ara yapıldı bu. Bu kadar kritik bir dönemde son 4 maç için kura çeksinler. Bu, herkesin huzurunda olsun ve TV’den açık bir şekilde yayınlansın. Mesela TRT gitsin, bu kura çekimini ekranlara getirsin. Bakın, işte bu pratik çözüm. 4-5 maç kala çek kurayı kardeşim. Milletin huzurunda çek, at torbaya çek. Hatta VAR hakemini de kurayla belirle. Bu, şu anda aklıma gelen pratik bir çözüm.
14 / 21

STADI BİZE DEVLET VERMEDİ

<h2>STADI BİZE DEVLET VERMEDİ</h2>
Diyorlar ki Türk Telekom Stadı’nı devlet bize verdi. Hayır, devlet vermedi. Ben, bu stadı o günün parasıyla 191.5 milyon TL ile yaptım. Bunun karşılığında da Mecidiyeköy’deki intifa hakkını devrettim. Üstelik benden almaya kalktıklarında 49 yıl için 450 küsur milyon Dolar ödemem gerekiyor ki, bu konuyla ilgili Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ile 22 davamız var. Ben bu parayla 3 stat yaparım.
15 / 21

KALKAVAN BABASINI NASIL UNUTUR?

<h2>KALKAVAN BABASINI NASIL UNUTUR?</h2>
İnsanlarda hakemlerin bazı takımlara karşı bilinçli hata yaptığı yönünde bir endişe var. Mesela Mete Kalkavan... Hepimizin babası var, değil mi? İsa değiliz neticede. Şimdi adamın babası eski Samsun milletvekili İhsan Kalkavan ve çok da iyi bir insan. Galatasaray - Mersin maçı oynanıyor ve tribünlerden Mete Kalkavan’a çok büyük tepki var. Babası da oğluna edilen ağır küfürlerden ötürü kalp krizi geçiriyor ve vefat ediyor. Benim babamın ölümüne bir şekilde neden olan birini unutmam mümkün olabilir mi? 1-2 sene geçse bile bu olayın izi kalır. Mete Kalkavan’ı da zor duruma düşürme. Bırak, devam etsin. Federasyonun yerinde ben olsam bu tip endişe yaratan isimleri belli takımların maçlarına vermem. Bu çekinmekle ilgili değil, duyguyla ilgili. Bu bir cezalandırma değil ki.
16 / 21

POLAT DÖNEMİNDE BİR HATA YAPTIK

<h2>POLAT DÖNEMİNDE BİR HATA YAPTIK</h2>
Adnan Polat döneminde bir hata yaptık. Neticelerini de gördük. Hoş olmadı. Ben de tepki verdim. Benim ibrasızlık verdiğim hiç kimse yok. Yazıyorlar kafadan boş laflar. Hayır ben Adnan Polat’a ibrasızlık vermedim. Görüntüyü sonra koydular. Ben dürüst olmak zorundayım. Değilsem bile olmak zorundayım. Bu bütün yöneticiler için geçerli. Bütün sivil toplum hareketlerindeki her insan için geçerli. Kanarya sevenler derneğinde de dürüst olmak zorundasın.
17 / 21

SANANE! KENDİ TAKIMINA BAKSANA

<h2>SANANE! KENDİ TAKIMINA BAKSANA</h2>
"VAR kayıtları açıklanamaz" dediler. VAR kayıtlarının açıklanıp açıklanamayacağından kime ne? "Bir kulüp başkanını ne ilgilendirir VAR kayıtları?" bile dediler. Size ne! Teknik direktörlere bakıyorsun maç sonu Galatasaray’ın puanı hakkında konuşuyor. "2 puan kaybettiler" diyor. Sana ne! Sen kendi takımına baksana...
18 / 21

BİRLİK AYAĞINA KURŞUN SIKTI

<h2>BİRLİK AYAĞINA KURŞUN SIKTI</h2>
Kulüpler Birliği kendi ayağına kurşun sıktı. 17 kulüp diye bildiri yayınladı. 8 kulüp imzaladı. Göksel Gümüşdağ da imzalamadı onu! Biz Ali Dürüst’ü istifa ettirmişiz, tekrar alınması karşılığında 3 hakemin askıya alınması... Böyle olacakmış. Göksel Gümüşdağ’a ’Siz buna inanıyor musunuz?’ dedim. Ondan sonra o da imzalamadı. Kendi yazdığı metni imzalamadı. Öyle bir enteresan durum. Kulüpler Birliği de o homojenliğini yitirdi.
19 / 21

UEFA CEPHESİNDE TARAF SEÇMELİYİZ

<h2>UEFA CEPHESİNDE TARAF SEÇMELİYİZ</h2>
Biz niye konuşmuyoruz? Katar CEO’su ve Agnelli’nin başkan olduğu Avrupa Kulüpler Birliği arasında çatışma var. Bir de UEFA var. Büyük çarpışma var. Agnelli’nin başkanı olduğu Kulüpler Birliği UEFA’yla anlaşma yaptı. Biliyorsunuz, kurallar da değişecek. Biz, TFF ve Kulüpler Birliği’nin bu işe müdahil olup tarafını seçmesi lazım. Biz hala ’Mete Kalkavan niye bunu yaptı?’ diye konuşuyoruz. Agnelli kim? Juventus kulüp başkanı, diğeri PSG’nin sahibi...
20 / 21

İYİ DÖŞEDİK! İYİ DÖŞENİRİZ!

<h2>İYİ DÖŞEDİK! İYİ DÖŞENİRİZ!</h2>
Yayıncı kuruluşla birbirimize girdik. Uilenberg’in Hürriyet’te yazısı çıktı. Biz çıktığı saat döşendik UEFA’ya... İyi döşedik! İyi döşeniriz... UEFA’dan yanıt da geldi. Taraftar kızıyor. Kalkın gidin füze atın TFF’ye diye! 150 gün ceza aldım kimsenin haberi yok. Başkan el salla diye bağırıyorlar. Başkan statta yok haberi yok taraftarın. İstendiği kadar yalanlansın, UEFA’ya yazı yazdık. "Uilenberg mentördür, tamamen TFF’nin ücretli çalışanıdır" diye cevap geldi. Yazdıkları mektubu da CC ettiler federasyona.
21 / 21

FENER OL HAKKINDA

<h2>FENER OL HAKKINDA</h2>
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, spor müdürleriyle yaptığı toplantıda Fener Ol projesi hakkında konuştu. Fotomaç’ın aktardığına göre Mustafa Cengiz, "Biz de Fenerbahçe gibi benzer bir proje yapacaktık. 1 milyar TL toplamak için dernekler masasına başvurduk. ’İzinsiz bağış toplayamazsınız’ dediler. Biz bir anı verecektik. Bir aslan gibi mesela... Devre arası 2 forvet ve 2 stoper aldık. 10 milyon euro’ya Mbaye Diagne’yi aldık. Bize "Paranız yok. Çarçur ettiniz şimdi de para mı dileniyorsunuz" derler diye vazgeçtik." dedi.