comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Metin Sipahioğlu'ndan Mustafa Cengiz'e sert yanıt

01 Nisan 2021, Perşembe 12:41
Metin Sipahioğlu'ndan Mustafa Cengiz'e sert yanıt

Fenerbahçe'de yönetim kurulu üyesi Metin Sipahioğlu, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Fenerbahçe'de İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sipahioğlu, FBTV'de gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

"FENERBAHÇE'NİN TARİHİ TERTEMİZDİR"
"Galatasaray Başkanını, Fenerbahçe ile devletimizi karşı karşıya getirmemesi konusunda ciddi şekilde uyarmıştık. Bir insan, aynı şeyleri üst üste yapıyorsa burada kasıt var demektir. Fenerbahçe ile Türkiye Cumhuriyeti devletini karşı karşıya getirmek istiyorlarsa buna misliyle cevap veririz. Şampiyonluk belgesellerinden FETÖ firarilerini çıkarmak zorunda kalan bellidir. Fenerbahçe Cumhuriyeti, bir metafordur. Fenerbahçe'nin duruşu bellidir. Tarihi de tertemiz bir şekilde ortadadır. Hangi kulüp için bugünün terör örgütü liderinin, zamanın cemaat liderinin 'Onları dualarla ve himmetlerle ayağa kaldırmalıyız, her şeyi yapmamız lazım' dediği ortadadır. Bu tip metaforlar her kulüpte vardır. Galatasaray taraftarlarının da buna benzer bir mataforu vardır. Galatasaray, bir maç öncesi 'Tek Krallık Galatasaraylılık' şeklinde pankart paylaştı. Biz bununla ilgili Türkiye'nin yönetim şeklini tanımıyorlar, krallık istiyorlar mı diyelim. Başka işleri yokmuş gibi Fenerbahçe'yi ve devletimizi karşı karşıya getiriyorlar. Devletimizin çok daha önemli işleri var. Böyle saçmalık olur mu? Her hafta aynı şey oluyor yeter ya."

"1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLAR İÇİN ÇALIŞMALARI 5-6 YIL ÖNCE BAŞLATTIK"

"1959 öncesi şampiyonluklarla ilgili ön hazırlık 5-6 yıl önce başlatılmıştır. Bu bir kulüp politikasıdır. 2014 yılında bir önceki Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım, "Fenerbahçe'nin bugünkü 19. gerçekteki 28. şampiyonluğunu kutlarım." ifadelerini kullanmıştır. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da paylaşımlar yapılmıştır. 1959 öncesiyle ilgili Fenerbahçe, bu zamana kadar bu konuda hiçbir resmi başvuru yapmamıştır. Herkes şunu çok iyi bilsin. Ortada büyük bir yalan var. Fenerbahçe bugüne kadar ne TFF'ye, ne Tahkim'e, ne TBMM'ye, ne de başka bir kuruma resmi hiçbir başvuru yapmamıştır. Hiçbir başvuru yapmadığımız için kulübümüze verilmiş hiçbir ret yoktur."

"ATATÜRK'ÜN VERDİĞİ ÖNEM ORTADADIR"

"Türkiye Cumhuriyeti ve TFF 1923 yılında kuruldu. 1923 yılından sonra TFF, 1924 yılında ilk defa Türkiye'de ulusal bazda bir şampiyona düzenledi. Bu şampiyona 1924 ile 1951 arasında yapılıyor. 16 farklı şehir takımıyla oynanıyor. 1935 yılında ise 24 farklı şehrin takımı arasında Fenerbahçe şampiyon oluyor. O dönem Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk'ün çok önemli bir kararı var. Atatürk, bu şampiyonaya katılacak tüm kulüplerin masraflarının yarısının devlet tarafından karşılanacağını söylüyor. Bu belge çok önemlidir. Devletin bu turnuvaya ne kadar önem verdiğini gösteriyor."

"1935 YILINDA 22 FARKLI ŞEHRİN TAKIMI YARIŞTI"

"1924 yılında Harbiye'nin kazandığı bu şampiyonaya gelirsek 3-5 farklı şehir takımlı falan diyorlar. Bu şampiyonaya en az 12 farklı şehrin takımı katılmıştır. Her şehir önce kendi arasında yarışıyor, kendi şampiyonlarını çıkarıyor. Her şehirden çıkan bir şampiyon da Türkiye Futbol Birinciliği'ne katılıyor. Her şehirden bir takımın katıldığı bu şampiyonanın ilki Ankara'da yapılıyor ve şampiyon Harbiye oluyor. Türkiye Futbol Birinciliği 1924 ile 1951 yılları arasında oynanıyor. Örneğin bizim şampiyon olduğumuz 1935 yılında 22 farklı şehrin takımı bir araya geliyor. Bugünkü Süper Lig'de bile bu kadar farklı şehrin takımı yok. Milli Takımımız 1968 yılına kadar İstanbul, Ankara ve İzmir dışında hiçbir futbolcu oynatmadı. O zaman '1968 yılına kadar oynayan Milli Takımımıza, tam milli değildi' mi diyeceğiz?"

"3-5 MAÇLA ŞAMPİYONLUĞUMUZ YOK"

"3-5 maçla şampiyonluk bizde yok ama İtalya'da mesela 2 maçla şampiyonluk var. Genoa takımı 3-4 maçla şampiyon oluyor. Hepsi amatör dönemde kazanılmış. Ama bu şampiyonluklar da İtalya'da geçerli sayılıyor. TFF'nin kurmuş olduğu liglerde Fenerbahçe'nin 3-4 maçla kazandığı hiçbir şampiyonluk yok ama İtalya'da da o dönem bu durum oluyordu ve onlarda geçerli sayılıyor. 3-5 maçla şampiyon oldular ifadesi tamamiyle yalandır. Fenerbahçe olarak Beşiktaş'ın haklı ve alması gereken 5 şampiyonluğunun olduğunu düşünüyoruz."

"KENDİ TAKIMLARIMIZIN ŞAMPİYONLUKLARINI KABUL ETMİYORUZ"

"İtalya'da 1921-22 sezonunda federasyon arasında ayrım oluyor ve iki farklı turnuva yapılıyor. Bugün İtalya'da o dönem alınan iki şampiyonluk bile sayılıyor. Arjantin Ligi'nde hala açılış ve kapanış ligi oynanıyor ve iki şampiyon çıkıyor. Bizim de federasyonumuz zaman zaman ayrı tarihlerde iki farklı şampiyona düzenlemiş. Almanya'da 1941 şampiyonu Avusturya takımı Rapid Wien'in şampiyonluğu dahi kabul ediliyor. Biz kendi takımlarımızın şampiyonluklarını kabul etmiyoruz!"

"MUSTAFA CENGİZ'E SORUYORUM, KİM HIRSIZ?"

"Bu belge Galatasaray'ın resmi sitesinden alınmıştır. Bakın, 'Ankara Demirspor, tarihteki tek Türkiye şampiyonluğunu kazandığı 1947 yılındaki' ifadesi var. Yani kabul ediyorlar. Hadi şimdi çıkıp Ankara Demirspor'a da itiraz edin. Hadi edin de görelim! Galatasaray, 'Yüzyılın Öyküsü' kitabında 1939 yılında ilk Türkiye şampiyonluğunu kazandık diyor. Bunu kabul ediyor. Şimdi çıkıp dilekçe verip itiraz ediyorsunuz. Şimdi Mustafa Cengiz'e soruyorum; kim hırsız? Biz mi, siz mi? Sadece 1 şampiyonluğunuz var diye Türk sporunun efsanelerinin elde ettiği şampiyonlukları yok sayıyorsunuz. 30-35 yıl federasyonun oynattığı, kendi sitenizde bile kabul ettiğiniz şampiyonlukları saymıyorsunuz. Kim hırsız? Tüm Türkiye'ye sadece son bir sorum var: Eğer Galatasaray'ın o dönem 9-10 şampiyonluğu olsa, bu şampiyonluklar çoktan kabul edilir miydi, edilmez miydi?"

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"