comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Mesut Özil, Türk statüsünde mi oynayacak? (Mesut Özil yabancı mı sayılacak?)

06 Ocak 2021, Çarşamba 17:22
Mesut Özil, Türk statüsünde mi oynayacak? (Mesut Özil yabancı mı sayılacak?)

Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye transferinin gündeme gelmesiyle hangi statü oynayacağı merak konusu oldu. Mesut Özil, Süper Lig'de Türk mü yoksa yabancı mı sayılacak? Detaylar haberimizde.

FutbolArena - Fenerbahçe'nin Mesut Özil ile anlaşma sağladığı haberlerinin ardından sarı lacivertli taraftarlar Türk asıllı Alman yıldızın kadro statüsünü araştırmaya başladı. Süper Lig'de Mesut Özil, Türk statüsünde mi oynayacak? Mesut Özil yabancı mı sayılacak? Merak edilen sorunun yanıtı için haberimizi hazırladık.

 

Mesut Özil, Türkiye'de yerli mi, yabancı mı olacak?

Gelsenkirchen doğumlu olan ve tercihini Almanya Milli Takımı'ndan yana kullanan Türk asıllı Alman yıldız Mesut Özil'in Türkiye'de hangi statüde oynayacağı merak ediliyordu.

KURAL NE DİYOR?

"A Takım Listesinde yer alacak en az 14 futbolcunun, Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğuna sahip futbolcu olması zorunludur.

Bu kuralın ilk olarak yürürlüğe girdiği 15 Haziran 2015 tarihinden önce başka ülke A Milli Futbol Takımlarını tercih etmiş futbolcular açısından Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu şartı aranmaz. 

Türk vatandaşlığına sonradan geçen yabancılar ise Türkiye A Milli Takımının en az bir resmi müsabakasında oynadıktan sonra bu kapsamda listeye yazılabilirler."

TÜRK STATÜSÜNDE OYNAYABİLECEK

Buna göre Mesut Özil, 2015 yılından önce Türk pasaportuna sahip olduğu için Fenerbahçe'ye transfer olursa Süper Lig'de Türk statüsünde forma giyecek.

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"