comScore
bilyoner

Fenerbahçe Fenerbahçe

Mesut Özil için kim, ne dedi?

22 Ocak 2021, Cuma 14:12
Mesut Özil için kim, ne dedi?

Fenerbahçe'nin transferi Mesut Özil ile ilgili İngiliz gazetecilerin görüşlerini aldık.

FutbolArena - Malum Mesut Özil, Fenerbahçe'yle sözleşme imzalamak için İstanbul'a gitti. Türkiye'ye varışı bile galiba lig maçlarının bile önüne geçti. Ama beni ilgilendiren de Mesut'un Premier Lig'de geçirdiği yedi buçuk sezondu. Öyle ya bir dünya yıldızı olarak Arsenal'a gelmiş, kupalar kazanmış ama son bir yıldır da hiç forma giyememişti. Ben de İngiltere'de Arsenal'ı yakından takip eden saygın spor yazarlarına Mesut Özil'in Premier Lig kariyeri hakkında üç soru sordum. Doğrusu ilginç yanıtlar verdiler, yorumlarını aktardılar.
 
SORULARIMIZ

1) Mesut Özil ilk geldiği dönemde Arsenal'a ve İngiltere futboluna neler kattı?
2) Sizce Mesut Özil'in, Premier Lig'deki en iyi sezonları hangileriydi?

3) 2018'den bu yana Mesut Özil'in Arsenal'a katkısını nasıl değerlendirirsiniz?
 
"MESUT ÖZİL'İN YAPTIKLARINI BAŞKA HİÇBİR OYUNCU YAPAMAZDI"

NICK AMES (The Guardian Futbol Yazarı)

1) İlk geldiği dönemde Arsenal'da büyük bir heyecan yarattığını biliyorum. Mesut gelince kulüpte yeni bir döneme girebileceklerine dair bir kanaat doğdu. Belki de o döneme hiç girmediler ama o sırada hissedilen buydu. Bence onun gelişi kulübün moralini yükseltmişti. Kulüpteki heyecan, antrenman sahasındaki heyecan, sözleşme için görüştüğü kişilerdeki heyecan olağanüstüydü. Bence PL için de çok muazzam bir andı çünkü Mesut çok büyük bir yıldızdı. Öyle kariyerinin sonuna gelmiş herhangi bir oyuncu değildi. Real Madrid'de oynuyordu. Zirvedeydi. Onun sahada yaptıklarını başka hiçbir oyuncu yapamazdı. Kesinlikle bende yarattığı etki buydu.
2) Sanırım Premier Lig'de asistçiler listesinin zirvesine çıktığı üçüncü sezonuydu. Sanki ceza alanına attığı her top gol oluyordu. Topu her aldığında, savunmayı yardığını, goller hazırladığını hissederdin. Son 10 yılda PL'e böyle başka bir oyuncu geldiğimi zannetmiyorum.

3) Hayal kırıklığı! Başka bir şekilde ifade edilebileceğini sanmıyorum. Kimsenin de bunun nedenini tam bildiğini sanmıyorum. Sanırım bu kısmen Wenger'in ayrılmasıyla alakalıydı. Çünkü Mesut ve Wenger çok iyi anlaşıyordu. Wenger onu kontrol altında tutmayı başarıyordu. Bazen deplasman maçlarında çok iyi oynamadığında bunu görmezden geliyordu mesela. Bence Wenger ayrılmadan önce Mesut'un performansında bir düşüş olduğuna dair herhangi bir işaret yoktu. Ama sonra her şey değişti. Önce Emery geldi ve kendi tarzını ortaya koydu. Oyun yapısı değişti. Mesut takıma bir girip bir çıkıyordu. Yine bazı harika anlar yaşattı. Ama son birkaç yıldaki katkısından mutlu olmak imkânsız.


 
"PREMIER LİG'E HAYAL GÜCÜNÜ GETİRDİ"

MIGUEL DELANEY (The Independent Futbol Başyazarı)

1) İlk söyleyebileceğim Arsenal'daki kariyeri nasıl biterse bitsin Mesut, Premier Lig'in en eğlenceli oyuncularından biriydi. Zola gibi, Cantona gibi, David Silva gibi oyuncularla aynı seviyedeydi. Onlar gibi ligin seyir zevkini yükseltti. Aynı zamanda Arsenal'daki durgunluğa son veren transferdi. Çünkü yeni stadyuma taşınmayla gelen yedi yıllık kemer sıkma sürecinden sonra Özil ilk büyük transfer olmuştu. Sanırım onunla ilgili söylenecek şey şu: Hayal gücü. Her şeyden önce Premier Lig'e hayal gücünü getirdi. Onu izlemesi harikaydı.
2) İlk üç yılı ama özellikle ilk sezonu çok iyiydi. Arsenal'in, onu aldıktan sonra Kasım ayında lider olduğunu hatırlıyorum. Ama muhtemelen bireysel olarak en iyi sezonu, Premier League'in en iyi asistçisi olduğu 2015-16'ydı. Sadece sahada harika işler yapmakla kalmadı aynı zamanda çok istikrarlıydı. Çünkü Özil'in kariyeriyle ilgili eleştirilerden birisi istikrarlı olmamasıydı. Ama rakamlar her şeyi gösteriyor: Arsenal'deki ilk üç yılı en iyi dönemiydi.

3) Ziyan olmuş bir dönem. Burada doğal yetenek açısından dünyanın en iyilerinden biri olan bir oyuncudan bahsediyoruz. İster onun, ister kulübün, ister her ikisinin de hatası olsun, bu yeteneğin daha iyi kullanılması gerekiyordu. Ayrıca o büyük sözleşmeyi imzaladıktan sonra bunun olması da şaşırtıcı. Çünkü 2017-18 sezonunun sonunda serbest kalıp takımdan ayrılacağına dair bir spekülasyon çıkmıştı. O sözleşme Arsenal için önce büyük bir zafer gibi gözükmüştü ama aynı Mesut'u bir daha hiç göremediler. Arteta onu takıma almayan ilk Arsenal teknik direktörü değil. Emery de 2018'in sonunda onu yedek bırakmıştı. Ne olursa olsun son döneminin böyle ziyan edilmesi çok yazık oldu.
 


"İZLEMESİ ÖZEL BİR OYUNCUYDU"

CHRIS WHEATLEY (London Football Arsenal Muhabiri)

1) Bence ilk imza attığında Arsenal için çok büyük bir transferdi. Hâlâ genç denebilecek bir yaşta, ki o zaman 24 yaşındaydı, Avrupa futbolunun en büyük isimlerinden birini Real Madrid'den almak muazzam bir işti. Arsenal taraftarları da çok heyecanlıydı ve yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu düşünmüşlerdi. Onlar için Messi, Ronaldo gibi dev bir isimdi. Arsenal uzun süredir ne lig şampiyonu olabiliyordu ne de kupa kazanabiliyordu ve Mesut'u aldıktan sonra nihayet kupa kazanmak için iddialı hale geleceklerdi. Mesut Özil de, Arsene Wenger ile FA Cup'ı kazanan takımın bir parçası oldu.
2) Bence Arsenal'daki ilk yılları en iyi sezonlarıydı. Leicester'ın ligi kazandığı 2015-16 sezonu olması lazım. Arsenal gerçekten o sezon şampiyon olmalıydı. Alexis Sanchez, Cazorla ve Ramsay gibi oyuncularla beraber oynadığında Arsenal da ligi kazanmaya çok yaklaşmıştı. Bu oyuncularla Mesut saha içinde çok iyi anlaşıyordu. Ayrıca, Premier Lig'de arka arkaya altı asist yapan ilk oyuncu olduğunu da zannediyorum. O, izlemesi çok özel bir oyuncuydu. Şunu da söylemeliyim: Formda olduğunda, bence onu durdurabilecek bir savunmacı yoktu.

3) Son dönem onun için çok zor geçti. İki nedenden ötürü: Bence asıl neden 2018 Dünya Kupası'ndan sonra Alman Milli Takımı'ndaki ırkçılıkla ilgili büyük bir sıkıntı yaşadı ve milli takımı bıraktı. Geçenlerde Wenger söylemiş olmalı: Milli takımı bıraktıktan sonra biraz motivasyon kaybına uğrarsınız çünkü artık bir Dünya Kupası veya Avrupa Şampiyonası'nda oynama hedefiniz yoktur. Daha sonra, az kalsın takım arkadaşı Kolasinac ile birlikte kuzey Londra'da silahlı bir soygunun kurbanı oluyordu. Bir yandan da sahadaki rahat tavrı nedeniyle eleştirildi. Ama o hiç değişmedi, hep aynıydı. Bence Arsenal için, taraftarlar için, kulüpte oynamış en iyi oyunculardan biri olarak tarihe geçecek. Belki Bergkamp, ​​Henry veya Vieira gibi bir efsane değil, ama Arsenal'da oynamış en teknik oyunculardan biri.
 
"PREMIER LİG'DE AZ SAYIDAKİ DÜNYA YILDIZINDAN BİRİYDİ"

RORY SMITH (New York Times Futbol Başyazarı)

1) 2013'te ilk transfer olduğunda, Arsenal taraftarları Emirates Stadı'na taşınmanın ardından zor yıllar geçirmişti ve Mesut sayesinde ilk kez inanmaya başladı. Çok fazla para harcayamadıkları bir dönemin ardından birdenbire Real Madrid'den 42 milyon Sterlin'e dünyanın en iyilerinden birini almışlardı. Alman milli takımı ve Şampiyonlar Ligi oyuncusuydu, bir süper stardı. Bence, İngiltere'ye gelmiş gerçekten dünya çapındaki birkaç oyuncudan biriydi. Aslında Premier Lig daha önce birçok yıldıza ev sahipliği yapmıştı. Ama bunların çok azı buraya geldiğinde bir dünya yıldızıydı. Bence 1990'lı yıllarda Bergkamp onlardan biriydi ve Chelsea'ye geldiğinde Şevçenko biraz öyleydi. Açıkçası Mesut yeteneğiyle, paslarıyla, oyun görüşüyle, dokunuşuyla, top kontrolüyle Premier Lig'e pırıltı getirdi.
2) En iyi sezonunun hangisi olduğunu söylemek zor. Bence Mesut'un özelliği her zaman anların oyuncusu olmasıydı. Yine de ilk sezonları muhtemelen en iyi sezonlarıymış gibi geliyor. Galiba FA Cup'ı kazandıkları ve hep Şampiyonlar Ligi'nde oynadıkları ilk üç sezon en mutlu dönemiydi. Ama her şeyden önemlisi, Mesut hep harika göründüğü ve inanılmaz işler yaptığı bazı maçlar oynadı. Ama tamamında dominant olduğu bir sezon hatırlamıyorum. 2013'ten Wenger döneminin sonuna kadar oyun seviyesi pek düşmedi. Yine de büyük maçlarda her zaman olması gerektiği kadar dominant olmadığını gördük.

3) Bence Mesut, belirli bir sisteme yerleştirmesi zor bir oyuncu. Bir kere kendi hızında oynuyor. Saha içinde rahat davranmayı seviyor ve bu onun dehasının bir parçası. Ama aynı zamanda bazıları için bu bir kusur. Yani, Özil'in koşu mesafesi rakamları herkesin düşündüğünden çok daha iyidir ama onu izlerken biraz yavaş koştuğu, çabalamadığı ve prese katılmadığı izlenimine kapılabilirsiniz. Bence Wenger böyle oyuncuları seviyordu ve onlara müsamaha gösteriyordu. Ama Emery, Mesut'un etrafında bir sistem kurmak istemedi. Emery diğer herhangi bir oyuncudan farklı davranmayacağını söyledi ve onu yedeğe çekti. Sonra Arteta'yla işler biraz düzelmiş gibi göründü. Ama birinci karantina döneminden sonra o da Mesut'a inancını yitirdi ve bir daha da Mesut'u görmedik. Sanırım bir noktada futbol oynama aşkını da yitirdi. Futbola eskisi kadar aç olduğundan da emin değilim. Açıkçası son 10 ayda, sanırım hiçbir şey yapmadı. 


 
"EN İYİ YILLARINI YEDEKTE GEÇİRDİ"

IAN LADYMAN (The Daily Mail Futbol Editörü)

1) Yedi buçuk yıl önce Arsenal'e geldiğinde ben de basın toplantısındaydım. Parlak ve çok yetenekli bir oyuncuydu. Onun Alman Milli Takımı'nda ve Real Madrid'de neler yaptığını, kalitesini hepimiz biliyorduk. Bence Arsenal taraftarları da onun etrafına takım kurulabilecek bir oyuncu olacağını ve takımın yeni bir döneme geçeceğine inanıyordu. Çünkü Arsenal, uzun bir süredir Premier Lig'i kazanamamıştı. Mesut da onları yukarılara taşıyacak oyuncu olacaktı. Ancak işler bu şekilde yürümedi.
2) Bence ilk sezonları, mesela Arsenal'in FA Cup'ı kazanmasını sağladığı sezon. Ama sorun şu ki, Arsenal'de asla istikrarlı olamadı. Herhangi bir ligde ve özellikle de Premier Lig'de bunu yapamazsınız. Mesela evdeki bir maçta harika şeyler yapıyordu ama belki Arsenal'in ona ihtiyaç duyduğu deplasman maçına ortada yoktu. Sorun da buydu. Wenger onu desteklemek için her şeyi yaptı. Onu ilk 11'den hiç çıkarmadı. Kamuoyu önünde de arkasında durdu. Hatta ona yeni bir sözleşme bile verdi, kulüpteki en yüksek ücreti almasını sağladı. Yine de yetmedi. Bir hafta heyecan verici oynayıp ertesi hafta sahada yokları oynadığını çok kereler gördük. Bence en büyük sorun buydu.

3) Gerçekten bir hayal kırıklığıydı. Onunla yeni bir sözleşme yapmak iyi fikir değilmiş. Bence Wenger, Mesut'un yetersizliklerini görmek istemedi. Açıkçası, Wenger'in yerine gelen Emery bu sorunun üzerine gitme cesaretini gösterdi ve Mesut'u yedek bırakmaya başladı. Bence bu cesur ve doğru bir karardı. Sonra Arteta görevi devraldığında da Mesut'un yeniden başarılı olacağını bir dakika bile düşünmedim. Ama yine de Arteta onu ilk 11'e koydu. Ve adeta kendi kuyusunu kazmasına izin verdi. Ona fırsat verdi ama Mesut hiç iyi oynayamadı. Arteta da onu kadro dışı bıraktı. Üzücü çünkü İngiltere'de kimse Mesut'un zayıf ya da kötü bir oyuncu olduğunu düşünmüyor. İngiliz futbolunda Mesut'a uymayan bir şey vardı. 32 yaşına kadar burada kalmasına şaşırdım. En iyi yılları çoktan geride kalmıştı. Bunları boşa harcadı ve Arsenal'de yedek kulübesinde oturarak geçirdi.
 
"ARSENAL'İN YENİ OYUNUNA UYUM SAĞLAYAMADI"

JAMES GHEERBRANT (The Times Spor Yazarı)

1) İlk geldiğinde, bence son derece heyecan verici bir transferdi çünkü o zaman Real Madrid'in ‘galaktikos'undan biriydi. Henüz Almanya ile Dünya Kupası'nı kazanmamıştı ama dünyanın en iyi 10 numaralarından biriydi. Arsenal'ın gidip dünyanın en iyi futbolcularından birini satın alması heyecan vericiydi gerçekten. Gelmesiyle beraber kulüpte büyük bir heyecan yaşanmıştı.
2) İlk sezonlarında gerçekten etkili bir oyuncuydu. Takımda en yaratıcı oyuncuydu. O geldiğinde Arsenal çok uzun bir süredir, neredeyse 10 yıldır hiçbir kupa kazanamamıştı. İlk sezonunda FA Cup'ı kazandılar. Mesut da gerçekten önemli bir katkı yaptı. Sonra ikinci sezonunda yine FA Cup'ı kazandılar. Yani kupasız dönem biterken o da çok önemli bir oyuncuydu. Ama muhtemelen bireysel olarak en iyi sezonu, Premier Lig'de 19 asist yaptığı 2015-16 sezonuydu. O zaman, bir sezonda asist rekoru 20'ydi ve Thierry Henry'ye aitti. Yani Mesut, PL tarihinde gelmiş geçmiş en yüksek ikinci asist rakamına ulaştı.

3) 2018'nin başından bu yana bakarsak, Arsenal'deki son sezonu büyük bir hayal kırıklığı olarak hatırlanacak. Zaten bu dönemde ilk 11'deki yerini kaybetmeye başladı. Halbuki daha önce eğer sakat değilse ilk 11'in değişmez oyuncusuydu. Bazı sakatlıklar geçirdi, ayrıca formu o kadar da iyi değildi. Son sezonları bir hayal kırıklığı ancak Arsenal'ın son birkaç sezonda Mesut'un takıma kattıklarını aradığını da belirtmemiz lazım. Mesut'un yokluğunda akan oyundan pozisyon yaratmakta çok zorlandılar. O her zaman oldukça yavaş bir oyuncuydu. Oyunu çok yavaş bir ritimle oynardı. Bence sorun kısmen sahada öyle çok çalışkan bir oyuncu olmamasından kısmen de Arsenal'in oynamak istediği futbol stiline uyum sağlayamamasından kaynaklandı. Özellikle Arteta'yla presin ağırlıkta olduğu bir futbol oynamak istiyorlardı ve Mesut belki de o stile pek uyamadı.

Röportaj: Alp ULAGAY

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!