comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Mert Hakan Yandaş: "Türkiye'nin en büyüğüyüz"

20 Ağustos 2020, Perşembe 16:36
Mert Hakan Yandaş:

Fenerbahçe'de Mert Hakan Yandaş, gündemdeki konulara ilişkin sorulara yanıt verdi.

FutbolArena - Fenerbahçe'nin yeni transnferi Mert Hakan Yandaş, kamp çalışmalarının devam ettiği Topuk Yaylası'nda açıklamalarda bulundu. Genç futbolcu Galatasaray ile ilgili gündeme gelen konu hakkında da dikkat çeken ifadeler kullandı.

"Bu çatı altında, bu armanın altında, bu ailenin içinde mücadele etmek için can atıyorum"
 
Fenerbahçe'nin ayrıcalıklı bir yer olduğunu ve sarı-lacivertli formayla oynamak için can attığını söyleyen Mert Hakan Yandaş, “Buraya geldiğim ilk günden beri gerçekten çok ayrıcalıklı bir yer olduğunu hissediyorum. Bu çatı altında, bu armanın altında, bu ailenin içinde mücadele etmek için can atıyorum. Maçların bir an evvel başlamasını bekliyorum. Fenerbahçe çatısı altında olmak çok mutluluk verici ve büyük gurur. İnşallah bunun karşılığını herkese en iyi şekilde veririm.” dedi.
 
"İlk 11 oynamak için elimden gelen her şeyi yapacağım"
 
Takım içindeki forma rekabetiyle ilgili Mert Hakan, “Yönetimimiz gerçekten inanılmaz şeyler yapıyor. Her şeye rağmen mükemmel işler yapıyorlar. Ben de buraya bu rekabetin farkında olarak geldim. Nasıl olsa Fenerbahçe bu ülkenin en büyük kulübü. Takım arkadaşlarım içinde rekabet tabii ki olacak. Ben de kendimi o rekabet içinde geliştirmek için buralara geldim. Tabii ki ilk 11 oynamak için elimden gelen her şeyi yapacağım. İyi çalışıyoruz. Takdir hocamızın. Sonunda inşallah Fenerbahçe'nin kazanacağı bir ortam oluşur ki şu anda gerçekten öyle bir ortam var.” diye konuştu.
 
"Emre ağabeyin ağzından futbolculuğumla, saha içindeki duruşumla ilgili duyduğum şeyler beni çok etkiledi"
 

Transfer süreciyle ilgili de konuşan Mert Hakan Yandaş, “Sosyal medyaya düşen konuyla ilgili çok konuşmaya gerek yok. Zaten savcılığa suç duyurusunda bulundum. Onuna ilgili söyleyebileceğim tek şey; vermiş olduğum kararın ne kadar doğru olduğunu görmüş oldum. O yüzden çok mutluyum.” ifadelerinde bulundu.
 
Emre Belözoğlu'yla ilgili de parantez açan Mert Hakan, “Emre ağabey biliyorsunuz bu ülkenin gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından. Bana göre de en büyük orta sahası. Bunu küçüklüğümden beri her zaman dile getirmiş biriyim; 3. Ligde oynarken de, Süper Lig'de oynarken de. Transfer sürecinde görüşürken onun ağzından benim futbolculuğumla, saha içindeki duruşumla ilgili duyduğum şeyler beni çok etkiledi. Gerçekten çok samimi ve içten biri. Onu uzaktan herkes bilir. Yakından da gördüğünüzde tam anlatıldığı gibi inanılmaz biri. Kendisini tanıdığım için çok şanslı olduğumu hissediyorum. Ondan öğreneceğim çok şey var. Saha içinde birlikte mücadele etsek benim için çok daha büyük şans olabilirdi. Ama saha dışında da her şeye inanılmaz başladı. İnşallah her şey Fenerbahçe için güzel olacak.” şeklinde konuştu.
 
"Fenerbahçe'nin beni istemesi tabii ki çok büyük onur, gurur"
 
Fenerbahçe'ye gelmesi hakkında ise Yandaş, “Fenerbahçe'nin beni istemesi tabii ki çok büyük onur, gurur. Fenerbahçe'yi tercih etmek demeyelim, Fenerbahçe'nin beni istemesi, benim için de onların duruşu, her zaman söyledikleri sözlerin arkasında durmaları ve bulunan aile ortamı ben çok mutlu etti. Gördüğüm şeyler ve söylenen sözlerin, konuşulan her şeyin arkasında durmaları Fenerbahçe'ye gelmemde etkili oldu diyebilirim.” ifadelerini kullandı.
 
"Beni, yeni gelmeme rağmen sanki yıllardır buradaymışım gibi içlerine aldılar"
 
Takımdaki aile ortamıyla ilgili de konuşan başarılı futbolcu, “Samandıra'da hocamın yanına gittim. Sarıldık. İkimiz için de yeni bir başlangıç. Dün de benim doğum günümdü. Oluşan ortamı herkes görmüştür diye düşünüyorum. Bizim Sivas'ta yakaladığımız çıkışta en büyük etken orada oluşan aile ortamımızdı. Gerçekten herkes birbiri için bir şeyler yapmak için can atıyordu. Burada da kısa sürede öyle bir ortam yakaladık. Bence bu başarıdaki en büyük etken aile olabilmekte. Çünkü birbiriniz için bir şey yapmak isterseniz o an birlikte olduğunuzda kimse sizin önünüze geçemez. Bence bu sene Fenerbahçe'nin yakalayabileceği en büyük şans bu. Şu andan itibaren yakaladık. Yeni gelen oyuncularımız da bunu hemen hissediyorlar. Beni, yeni gelmeme rağmen sanki yıllardır buradaymışım gibi beni içlerine aldılar. O yüzden başarı kaçınılmaz diye düşünüyorum. Hem teknik ekibimizle hem de futbolcu kardeşlerimizle birlikte aile ortamını şimdiden oluşturduk.” dedi.
 
"Emre (Kılınç) her zaman görüşeceğim, kardeşim olarak gördüğüm biri"
 

Demir Grup Sivasspor'dan takım arkadaşı Emre Kılınç ile farklı takımlara gitmesiyle ilgili sorulan soruya Mert Hakan, “Profesyonel hayat. Emre benim her zaman görüşeceğim, kardeşim olarak gördüğüm biri. Zaten sürekli de irtibat halindeyiz. Hala görüşüyoruz, konuşuyoruz. İnşallah onun için de her şey çok güzel olur. İnşallah istediği her şeye ulaşır bulunduğu ortamda. Her zaman görüşeceğim. İstanbul'da ayrıldığımız anlamına gelmiyor aslında. Orada da görüşeceğiz.” yanıtını verdi.
 
"Hayatım boyunca çalışmaktan ve hayal kurmaktan vazgeçmedim"
 
Futbolculuk serüveniyle ilgili genel bir değerlendirme yapan Mert Hakan, “Benim ilginç bir serüvenim var. Zor dönemlerden geçtim; 3. Lig, 2. Lig, Süper Lig. Yaşadığım sakatlıklar… Ama hiçbir zaman vazgeçmedim, pes etmedim ve çalıştım. Buralara gelebileceğini düşünüyorsun, hayal ediyorsun ama şansın da yanında gitmek zorunda. Geçen sene de Rıza hocamız bana güvendi ve formayı verdi. Bir gün bunların olacağını tabii ki düşünmüyordum. Onun için hayatım boyunca çalışmaktan ve hayal kurmaktan vazgeçmedim. Sonunda hayal ettiğim yerdeyim, çok mutluyum.” diye konuştu.
 
"Polemiklerden uzak kalmak, sadece Fenerbahçe'ye odaklanmak istiyorum"

 
Transferi sürecinde çıkan yazışmalar konusuna değinen Yandaş, “Bu yaşanan olaylar Fenerbahçe'yle beni birbirimize daha çok bağladı. Beni sahiplenmeleri benim de Fenerbahçe'yi sahiplenmem –tabii ki gelirken de bu sahiplenme başlamıştı- ama bu olayların yaşanması bizi birbirimize daha çok bağladı. Şimdi asıl olan olay, benim saha içinde bu bağlılığımın ve Fenerbahçe'nin bana olan güveninin karşılığını vermek. O olayları konuşmak istemiyorum. Keşke yaşanmasaydı. Bence zaten yaşanmamalı. Profesyonel hayat. Her şey olabilir. Transfer süreci ülkemizde birçok kez de örneği yaşandı. Başkanımız bu konuyla ilgili çok güzel açıklamalar yaptı. Bunun üzerine benim konuşmama gerek yok. Polemiklerden uzak kalmak, sadece Fenerbahçe'ye odaklanmak istiyorum. Sahaya çıkıp bir an önce karşılığını vermek istiyorum. Temennim bir daha böyle şeylerin yaşanmaması. Hepimiz bu ülkenin insanıyız ve yarın, öbür gün yüz yüze bakacağız. İnşallah bir daha böyle şeyler yaşanmaz.” dedi.
 
"Diğer takımlarla Kadıköy'e gittiğimizde en büyük atmosferin ve baskının orada olduğunu her zaman futbolcular olarak aramızda konuşurduk"
 
Fenerbahçe için taraftarın çok önemli olduğunu ifade eden Yandaş, “Biz diğer takımlarla Kadıköy'e gittiğimizde en büyük atmosferin, en büyük baskının orada olduğunu her zaman futbolcular olarak aramızda konuşurduk. Şu anda da inanılmaz bir ortam oluştu ve çok büyük bir heyecan var. Ligin başlamasıyla birlikte şampiyonluk adına istenilen heyecan, coşku, yapılan işler gerçekten çok önemli. Taraftarımız olsa bizim için gerçekten çok büyük bir etken olacaktı. Ama onların desteğini dışarıdan da hissedeceğiz. Malum bir süreç var. İnşallah en kısa zamanda atlatırız ve onlar da bizim yanımızda olur. Her takım için aynı ortam var. Fenerbahçe için bu sene çok farklı bir heyecan oluştuğundan taraftarımızın yanımızda olması bizim için daha farklı olabilirdi. Yine de onların desteğini her türlü yanımızda hissediyoruz.” açıklamasını yaptı.
 
"Kötü şeylerin ardından hep güçlü döndüm"
 
Sakatlıklar yaşadığı dönemle ilgili de değerlendirmeler yapan Mert Hakan, “Öncelikle futbolun içinde olan şanssızlıklar yaşadıklarım. O dönem çok zor bir dönemden geçmiştim. Gerçekten bir türlü toparlayamıyordum. İyileşme sürem 3 haftalık bir serüvendi, 6-7 ayı buldu. O senem tamamen boşa geçti ama pes etmek yerine çalışmayı tercih ettim. Hayat, kimse bilemez. Belki daha önce de yaşayabilirdik. Belki o dönem Sivasspor'la kötü gitmiştik. Oynasam belki o süreçte daha sıkıntılı bir duruma da düşebilirdim. Ben her şeyin yeri ve zamanı olduğuna inanıyorum. Kötü şeylerin ardından hep güçlü döndüm. Bu da onlardan biri. Ben onu bir şans olarak görüyorum.” dedi.
 
"Saha içinde mücadele eden, bıkmadan arayan bir oyuncu stilim var"
 
Klasik bir 10 numara olmadığını ve onun için herkesin kendisini 8 numara zannettiğine dikkat çeken Mert Hakan Yandaş, “Bugüne kadar hep 10 numara oynadım. Ama klasik 10 numara tabiriyle değil gezen, çalışan, arayan bir 10 numarayım. 10 numarada rahat hissediyorum kendimi ama zaten 10 oynarken tüm Türkiye'de olduğu gibi herkes beni 8 numara zannediyor. Forma numaramdan da kaynaklanıyor olabilir. Saha içinde mücadele eden, bıkmadan arayan bir oyuncu stilim var; 10 numara olur, 8 numara olur. Ama özellikle bugüne kadar hep 10 numara oynadım.” şeklinde konuştu.
 
"Sahada zaten birbirimiz için mücadele ettiğimiz, dışarıda yan yana olduğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok"
 
Son olarak takım içindeki arkadaşlık ve aile ortamıyla ilgili konuşan Mert Hakan Yandaş, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bence ülkemizde futbol daha çok coşku ve o anki duyguyla oynandığından gerçekten takım içindeki ortam ok önemli. Bizde de 10-15 günlük süreçte inanılmaz bir ortam oluştu. Başını Caner ağabey çekiyor, çok komik birisi. Ozan, Gökhan ağabey, Serdar ağabey, hepsi… Gerçekten çok güzel bir ortam var. İnşallah bu aile ortamı saha içine de yansır. Ben yansıyacağını, başarının kaçınılmaz olacağını düşünüyorum. Sahada zaten birbirimiz için mücadele ettiğimiz, dışarıda yan yana olduğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok.”
Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"