comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Meriç Müldür: 'Ali Koç'un sırları ifşa etmesi doğru değil'

12 Ekim 2018, Cuma 16:32
Meriç Müldür: 'Ali Koç'un sırları ifşa etmesi doğru değil'

Fenerbahçe'nin gündemini değerlendiren gazeteci Meriç Müldür, Aykut Kocaman, Ersun Yanal, görevlerine son verilen antrenörler, Başkan Ali Koç'un tutumu ve kamuoyunda gündem yaratan birçok konu hakkında FutbolArena'nın sorularına samimi bir dille yanıt verdi. 

FutbolArena - Gazeteci Meriç Müldür, Spor Toto Süper Lig'de geride kalan 8 hafta sonunda Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu durumu ve gündemini FutbolArena'ya değerlendirdi. 

Ali Koç'un görevlerine son verilen antrenörlerin bilgi sızdırdığı yönündeki açıklamaları hakkında ne diyorsunuz?
Ali Koç geldiği günden itibaren çok samimi açıklamalar yaptı. Şeffaf olacağım diyordu ve hakikaten çok şeffaf bir açıklama oldu. Ancak bu kadar sırrın ifşa edilmesini doğru bulmuyorum. Gerçekler de olsa bazı şeyler aile içinde kalmalı. Kendi tercihidir. Bence hata yapıyor. Zaman zaman da bunun acılarını kulüp olarak çekiyorlar. Hocalar benim hatırladığım kadarıyla, Aykut hoca gelince istifa etmişlerdi. Kulüpte kalmak adına çok da ısrarcı olmadılar. Bilgi sızdırmak vahim iddia. Bu kadar ciddiyse çok üzücü. Benim hakkımda böyle bir suçlama olsaydı bu zamana kadar bir açıklama yapardım. Hakikaten Aykut hocayla birlikte hain ilan edildiler. Bence doğru olmadı. Hocaların bilgi sızdırmasıyla mı Fenerbahçe bu durumda? Üstelik takımın fikstürü zor. Takımın oynadığı futbolun hocaların bilgi sızdırmasıyla ilgili olduğuna inanmıyorum. Kaldı ki, futbol dünyasında bırakın Fenerbahçe camiası içindeki hocaları rakip takımlarla hocalar arasında bilgi paylaşımları yapılıyor. Ali Koç öyle bir noktaya getirdi ki işi, Fenerbahçe'nin başarısızlığındaki en önemli faktör bilgi sızdırmasından kaynaklanıyor. Ben buna katılmıyorum. Öyle bile olsa, Cocu da mı farkında değil? diye sorarım. Bir takım veriler saklansa da, huylanır ve daha önce bu işin önünü keser. Halı olayı daha vahim bir iddia. Hocalar konuşunca gerçeklerin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Hocayı halılara sarmak gibi basit diyalogların geçtiğini düşünmüyorum. Yanlış bilgilendirmeler olabilir. Volkan Demirel'e katılıyorum. Ali Koç'un yanlış bilgilendirildiğini düşünüyorum.

Volkan Demirel'in kadro dışı bırakılması sizce doğru mu?

Bence değil. Eğer Başkan Ali Koç'un dediği gibi olaylar yaşandıysa tabi ki ceza gerektirir. Ancak Volkan'ın açıklamasına bakılırsa, tersini söylüyor. Birileri yanıltıcı beyanda bulunmuş demektir. Volkan'ın zaten Fenerbahçeliliği tartışılmaz. Bunu Ali Koç da kabul ediyor. Volkan'ın bazen fevri hareketleri var. Rakip taraftarlar da nefret ediyor ama bu Volkan'ın Fenerbahçeliliğinden kaynaklanıyor. Daha güzel bir yol bulunabilirdi. Volkan'ın da kendisine çeki düzen vermesi gereken konular olabilir. Ancak ben bu kararın acele verilmiş olduğunu düşünüyorum. 

Fenerbahçe'de bu kararların ardından disiplin sağlanır ve gidişat düzelir mi?

Kısa zaman içinde iyi bir gidişatın olacağını beklemiyorum. Bu kadro demek ki takım olmayı becerememiş. Geçen seneki kadro, rakiplere oranla kaliteli bir kadro değildi ama 1 maçla şampiyonluk kaçtı. Kadıköy'de mesela Galatasaray derbisi vardı. Fenerbahçe'nin 2 net penaltısı verilmedi ve biri verilse belki de o kalitesiz kadroya rağmen Fenerbahçe şampiyon olacaktı. Bu sene transferlerde hatalar oldu. Daha verimsiz bir kadro. Mesela Fernandao'yu yollayıp Avrupa kupası maçına santrforsuz çıktılar. Slimani kötü futbolcu değil ama Fernandao'nun çok da üstünde bir oyuncu değil. 

Bu sene puan farkı çok erken açıldı. Fenerbahçe'nin önünde Sivas ve Galatasaray deplasmanları var. Cocu'nun ne kadar arkasında durursanız durun, eğer bu süreçte ve özellikle Galatasaray derbisinde kötü bir sonuç alınırsa taraftar baskısıyla Cocu'nun da arkasında duramazsınız. 

"FENERBAHÇE TARAFTARI ÇOK ÇABUK BÖLÜNDÜ"

Fenerbahçe taraftarına şaşırıyorum. İnanılmaz bir destekle Ali Koç'u göreve çağırdılar ama çok çabuk bölündüler. Tribünler bölündü. Yönetimin olmasa da takımın aleyhine döndüler. Bu kadar hızlı beklemiyordum. Özellikle son maçta yaşananlar ve Ersun Yanal tezahüratları... Madem bir yola çıkıldı ki, Cocu'nun arkasında durulması gerektiğine inanıyorum. Ali Koç zaten şampiyonluk hedefi koymadı. Bunu herkes unutuyor. Panik havası yaratıldı. Yönetim eğer daha net bir şekilde 'Bu sene bizden şampiyonluk beklemeyin, ileriye dönük yatırım yapacağız' mesajını daha net verseydi, bu tepkiler olmayabilirdi. Gidişat bu şekilde devam ederse ileride bu iş yönetime de, Ali Koç'a da döner. Ali Koç'un tabi ki kredisi çok fazla ama erken tüketmeye başladı. Kendisine de yazık etmeye başladı. Bu yükün altına girdi. Maddi, manevi emekleri var. Hala ciddi paralar veriyor. Bu ciddi emeğin karşılığını şu anda alamadı. Umarım almaya başlar. Fenerbahçe'deki asıl problemi nerede görüyorsunuz?

Transferlerin yetersiz kaldığını düşünüyorum. Cocu'yu her ne kadar eleştirsek de, değişen kadrolar var. Fenerbahçe yönetiminin de bu değişen kadrodan şikayeti oldu. Şu ana kadar alınan oyuncuların müthiş bir performans ortaya koyduğunu görmedim. Giden oyuncuları eleştirdiler ama bu sene gelenler, gidenleri aratıyor. Şu anda göze hoş gelen futbolu Benzia ortaya koyuyor. Her şeye rağmen hocaya daha fazla zaman tanınmalı diye düşünüyorum. Sonuçta yepyeni bir takım. Bu kadar çabuk sürede başarılı olunmasının örnekleri azdır. O kadar da karamsar değilim. Taraftarların bekleyip, destek vermesi gerekiyor. O kadar da karamsar olmaya gerek yok ama bu seneyi unutacaklar. Bu sene kesin şampiyonluk gelmez. Bu kadar karışıklıktan sonra dua etsinler, daha beteri yaşanmasın. Camia karışık, takım karışık, yönetim içinde hareketlenmeler olduğu ve Ali Koç'un bu anlamda yalnız kaldığı söyleniyor. 

Aziz Yıldırım ile görüşüyor musunuz?

Görüşüyorum. Aziz Yıldırım Fenerbahçe'nin şu anki gidişatına üzülüyor. Volkan Demirel haberlerini okudum. Volkan'ın bir yerde Aziz Yıldırım'la buluştuğu yönündeki haberler külliyen yalan. Volkan'ın Aziz Yıldırım'la konuşması, Aziz Yıldırım'ın da Volkan'la konuşması kadar doğal bir şey olmaz.

"AZİZ YILDIRIM YENİ YÖNETİMİN TARAFTARA UZAK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR"

Aziz Yıldırım yönetim ve hocanın hatalar yaptığını düşünüyor. Bence transferler konusunda hatalar yaptığını düşünüyor. Onun anlattıklarından çıkardığım kadarıyla, yeni yönetimin Fenerbahçe tribünlerinden uzak bir anlayışta olduğunu düşünüyor. Volkan'ın da iyi bir Fenerbahçeli olduğunu düşünüyor. Krizler yaşanınca fatura Aziz Yıldırım'a kesiliyor ama Aziz Yıldırım hiçbir zaman Fenerbahçe'nin başarısızlığını istemez. Bir yarışı kaybetti ve şu anda Fenerbahçe taraftarı olarak takip ediyor. Kendi işlerine yoğunlaşmış durumda. 

"ALİ KOÇ'UN TRİBÜNLERE GİDİP ÖZÜR DİLEMESİ YANLIŞ"
Ali Koç'un tribünlere gidip özür dilemesi yanlış. Bugüne kadar taraftarların söyledikleri yaptılar. Taraftar Volkan'ı istemedi, Volkan'ı kestiler. Harun'u alır almaz oynattılar. Volkan'a yapılan bir hakarettir bu. O kadar da değil yani. Josef ve Mehmet Topal ikilisi olmaz diye taraftar yıllardır ama o ikiliyi de bozdular. Mecbur kaldık dediler ama isteseler satmazlardı. Takımın menfaati önemli. Para ikinci planda. Zaten Josef ve Giuliano'dan gelen parayla rahatlamadı kulüp. Taraftar ne isterse yönetimin yaptığını düşünüyorum. Her yenilgide taraftardan özür mü dileyecek Ali Koç? Yarın öbürgün taraftara hesap verir pozisyona gelirsiniz. Bu işin ardı arkası kesilmez. Acemilikten kaynaklanan hatalar olduğunu düşünüyorum. 

"ALİ KOÇ'UN ERSUN YANAL AÇIKLAMASINI DA DOĞRU BULMUYORUM"
Ali Koç'un Ersun Yanal açıklaması da yanlış. Diyelim ki Galatasaray derbisinde hezimete uğradınız. Olmayacak iş değil. Kötü bir skorla yenilirseniz, Cocu'nun arkasında nereye kadar duracaksınız? Eninde sonunda Cocu ile yolları ayırmak zorunda kalırsanız ne olacak? Aykut Kocaman ve Ersun Yanal'ı sildiniz. Yine mi yabancı? Yeni gelecek yabancı hoca kadroyu beğenmeyecek, kendi ekibim diyecek, devre arası transfer isteyecek. Bunları da yapma şansınız yok. Neden bu kadar kapıları kapatıyorsunuz? 

"GÖRENLER SÖYLÜYOR, ALİ KOÇ'UN YÜZÜ ÇÖKMÜŞ"

Futbolcuların, hocanın ve Ali Koç'un işi kolay değil. Görenler söylüyor, yüzü çökmüş Ali Koç'un. O da böyle bir ortam beklemiyordu tabi. Yıprandı ve yoruldu. Daha temkinli hareket etseydi bana göre daha doğru yapardı. 

Süper Lig'de bu sezon şampiyonluk favoriniz kim?

Geçen seneden daha güzel bir lig olacak galiba. 4-5 takım son haftalara birlikte girsinler istiyorum. Bu sene o sayı artacak gibi görünüyor. Beşiktaş ciddi favori adaylarım arasında ama bu sene Avrupa Ligi'ni hedefliyorlar. Kadro biraz yaşlı. Şu ana kadarki puan kaybı Beşiktaş için fazla. Galatasaray yarışta tabi ki iddialı ama şu anda belki de en güçlü aday Başakşehir. Oturmuş bir kadro var. Birbirlerini tanıyorlar, rakiplerinin durumlarından belki bu sene daha fazla yararlanabilirler diye düşünüyorum.

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.  

FutbolArena Transfer Turu (14 Haziran 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.