comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Mehmet Demirkol'dan Fenerbahçe'ye Beşiktaş uyarısı

20 Eylül 2017, Çarşamba 10:47
Mehmet Demirkol'dan Fenerbahçe'ye Beşiktaş uyarısı

Mehmet Demirkol, Fenerbahçe'nin Beşiktaş derbisinde nasıl oynaması gerektiğini yazdı.

FutbolArena - Mehmet Demirkol, Süper Lig'in 6. haftasında oynanacak Fenerbahçe - Beşiktaş karşılaşmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sarı lacivertlilerin, derbide neler yapması gerektiğini kaleme alan Demirkol kritik tespitlerde bulundu.
 

Mehmet Demirkol'un Fanatik Gazetesi köşe yazısı - "Masayı devirmesi gerek"


"Maçta normalin üzerinde bir sertlik ve erken faullerle topun oyunda az kalması muhtemel. Çünkü Aykut Kocaman, Oğuzhan ve Atiba'nın oyun kurmasına izin vermek istemeyecek. Caner'in top kullanmasına ve Quaresma'nın top almasına da... Ancak Beşiktaş'ın oyunu uçta bitirebileceğiniz bir oyun değil. Alper, Ozan ve Souza'dan kurulması muhtemel orta saha da topu iyi kullanıp oyunu demlendirebilecek bir yapı değil. Ancak kendi standartlarının üzerine çıkıp Valbuena ve Guilano'nun sık sık oyun kurmaya geri gelmesini engellemeleri gerekiyor.

ATIBA & OĞUZHAN'A BASKI
Fenerbahçe, akınları kaynağında kesmek isteyecek. Aksi takdirde maçı ele almak zor olur. 2.5 savunmacıyla oynayan Beşiktaş'ı ceza sahası savunmasıyla durdurmak zor. Kocaman, muhtemelen Atiba ve Oğuzhan'a baskı yapacak. Burayı geçtiklerindeyse çizgiye basarak oynayan Caner ve Quaresma'yı göbeğe yönlendirmek isteyecek.

KONTRAYA YATKINLIK YOK

Eğer geride oyunu kabul edip, Quaresma'yı ikili sıkıştırmaya alıp, Caner ve Babel'i orta sahadan sonra sıkıştırma yoluna gidilirse Valbuena ve Guiliano'nun kaleden çok uzaklaşması gerekir. Ki bu avantajı kullanamamanın ötesinde kendi sahanda el bombasıyla dolaşmak anlamına gelir. Zira Fenerbahçe'nin Lens sonrası kontraya yatkın bir takım olmadığı da gerçek. Beşiktaş masaya çok kuvvetli bir dolu silahla oturuyor. Fenerbahçe maçı kazanmak istiyorsa masayı devirmesi gerek.

PSİKOLOJİK AVANTAJ

Aykut Kocaman'ın derbi için çalışması gereken çok şey, yapması gereken çok seçim var. Şenol Güneş ise bugün tatile çıksa Beşiktaş'ın oyunu üç aşağı beş yukarı aynı şekilde yürür. Ancak bu bir derbi. Ve derbide psikoloji her şeydir.

MOTİVASYON SONSUZDUR

İlk bakışta sorunlarını halledemeden sezona girmiş ve henüz oyununu oturtamamış, geçen seneki ideal savunmasını bu maçta kullanamayacak Fenerbahçe'nin son haline ulaşmış ezeli rakibiyle bu kadar erken karşılaşması bir dezavantaj olarak görülebilir. Salt saha gerçekleri açısından da öyledir. Ancak avantajlı yönleri de vardır. Çünkü motivasyon herkes için sonsuzdur. Maç bitene kadar taraftar size sırtını dönmez.

ALANYA OYUNU YETMEZ

Herhangi bir rakiple karşılaşıyor olsanız, onlar için galibiyet büyük bir zaferdir ama ezeli rakip için durum farklıdır. Galibiyet genel güç dengesi açısından sıradanken, mağlubiyet büyük bir hezimet olarak algılanır. Rakip oyuncular bundan etkilenir. Bunun gibi bir dolu psikolojik sebeple aslında Fenerbahçe'nin avantajları var. Öte yandan Fenerbahçe açısından Alanya galibiyeti büyük bir moral olmakla birlikte bu oyunun Beşiktaş karşısında yeteceği sanrısına kapılmak da felaket olur."

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena haber turu (18 Mart 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.