comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Jorge Jesus kariyerinde bir ilk arıyor! Galatasaray detayı

30 Ocak 2023, Pazartesi 22:37
Jorge Jesus kariyerinde bir ilk arıyor! Galatasaray detayı

Jorge Jesus, kariyerinde 4. kez yarış içerisinde olduğu rakiplerinden birinin ligde çift haneli galibiyet serisi yapmasına tanık oldu.

FutbolArena Detay - Teknik direktörlük kariyerinde 2009'dan beri en üst düzey takımlarla çalışan Fenerbahçe teknik direktörü Jorge Jesus, 4. kez yarış içerisinde olduğu rakiplerinden birinin ligde çift haneli galibiyet serisi yapmasına tanık oldu.

JORGE JESUS KARİYERİNDE BİR İLK ARIYOR
Teknik adamlık kariyerine 1989-1990 sezonunda Amora takımı ile başlayan Jorge Jesus'un ilk kez 2009-2010'dan itibaren Benfica ile büyük kulüp çalıştırmaya başlamıştı. 68 yaşındaki tecrübeli çalıştırıcı 3'ü Benfica, 1'i Benfica ile olmak üzere büyük liglerde 4 kez şampiyonluk yaşarken, son 14 yılda Galatasaray'ın 10 maçlık galibiyet serisiyle 4. defa bir rakibinin yarışta çift haneli galibiyet serisi yaşamasını gördü.

VILLAS BOAS'LA PORTO'NUN REKORU

İlk olarak 2010-2011'de Jose Mourinho'nun asistanlarından birisiyken ilk ciddi hocalık görevine Porto ile başlayan Andre Villas-Boas, o sezon mavi-beyazlıların başında tam 16 maç arka arkaya kazanıp rekor kırarken; kulüp tarihinde ilk defa yenilgisiz bir sezonun ardından şampiyonluğa uzanırken, Jorge Jesus'lu Benfica ikincilikle yetinmişti.

BRAGA'DA YAPTI AMA HEDEFE ULAŞAMADI

Bu defa 2011-2012 sezonunda Avrupa Ligi'ni finalde kaybetmenin acısını yaşadıktan sonra toparladığı sezonda Braga; Porto, Benfica ve Sporting gibi devlerle şampiyonluk yarışı verip tam 13 maç kazanarak hala kırılmamış olan kulüp tarihi rekoruna rağmen mutlu sona ulaşamamıştı. O sezon Benfica, Jorge Jesus yönetiminde hayal kırıklığı yaratırken, ipi göğüsleyen Villas Boas'ın ayrılığının ardından yardımcı antrenörlük rolünden asıl teknik adamlığa çıkan eski Fenerbahçe çalıştırıcısı Vitor Pereira, üst üste ikinci kez Porto'yu şampiyon yaptı.

PUAN REKORUNA RAĞMEN BAŞARAMADI!

2015-2016 sezonu Portekiz futbolunda bir devrin kapanıp, yeni bir zamanın başlaması anlamına da geldi. Benfica ile sözleşme uzatmayan Jorge Jesus, taraftarı olduğum kulüp ‘'babamın vasiyeti'' dediği camia Sporting'e sürpriz bir şekilde imza atmıştı.

Lizbon'un diğer yakasına geçen Jorge Jesus'un en güçlü rakibi eski takımı Benfica'ydı. Sporting o sezon kulüp puan rekoru da olan 86 puanla sezonu bitirmesine rağmen şampiyonluğa uzanamamıştı.

Sezon sonunda şampiyon, 88 puan toplayarak Portekiz futbol tarihinde o güne kadar hiç görülmemiş bir sayıya ulaşan Rui Vitoria komutasındaki Benfica'ydı. Kırmızılar o sezon tam tamına 12 maç peş peşe hiç puan kaybı yaşamadı.

ŞİMDİ DE GALATASARAY

Jorge Jesus tam 7 sezon sonra benzer bir senaryoyu Türkiye kariyerinde yaşamış oldu. Fenerbahçe'nin şampiyonluk yolundaki en önemli rakibi Galatasaray, Okan Buruk yönetiminde 10 maç üst üste kazanarak, kulüp rekorunu kırdı. Bu performansla birlikte sarı-kırmızılılar, sarı-lacivertlilerin 20.haftalar sonrasında 4 puan üzerinde zirvede yer alıyor. Başka bir değişle Jorge Jesus kariyerinde bir ilke imza atabilecek mi bu sezon sonunda ortaya çıkacak.

Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!