comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

İşte UEFA'nın Fenerbahçe kararı! 65 sayfalık metin

19 Temmuz 2019, Cuma 18:10
İşte UEFA'nın Fenerbahçe kararı! 65 sayfalık metin

UEFA, Finansal Fair Play çerçevesinde Fenerbahçe kulübüne yazılı metin gönderdi. Men cezasının olmadığı fakat bazı yaptırımlar uygulanacağı öğrenildi. İşte UEFA'nın Fenerbahçe ile ilgili kararı. 

FutbolArena - Fenerbahçe kulübünün uzun süredir UEFA ile ilgili beklediği karara dair sarı lacivertlilere müjde geldi. UEFA henüz resmi internet sitesinden yazılı olarak açıklamasa da, Finansal Fair Play çerçevesi doğrultusunda kulübe iletilen yazıda men cezasının olmayacağı müjdesi geldi. Ancak Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde Fenerbahçe'ye çeşitli yaptırımların uygulanacağı ifade edildi. 


Fenerbahçe Haberleri: UEFA'dan Fenerbahçe'ye ceza geldi mi?


Fenerbahçe kulübünün bir süredir beklediği UEFA ile ilgili kararın metni kulübe iletildi. TRT Spor'dan Kenan Pamuk'un haberine göre, UEFA'dan Fenerbahçe kulübüne gönderilen 65 sayfalık metinde herhangi bir men cezasının yer almadığı öğrenildi. Ancak Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde sarı lacivertlilere para cezası ve bazı yaptırımlar uygulanacağı ifade edildi.

Fenerbahçe kulübünün ise para cezasının azaltılması yönünde itirazda bulunacağı ve bunların dışında kulübü etkileyen olumsuz bir cezanın olmayacağı öğrenildi. 
UEFA'DAN YAZILI AÇIKLAMA GELDİ

* 2 milyon euro para cezası. (UEFA gelirlerinden kesinti) 
*2020/21 2021/2022 sezonlarında UEFA turnuvalarında 23 futbolcu limiti.
* 2021/2022 sezonlarında pozitif transfer bakiyesi zorunluluğu. (Yerine getirilemezse yeni oyuncu kaydetme kısıtlaması)
* 15 Ekim'e kadar UEFA'nın koyduğu şartlar yerine getirilirse, UEFA gelirlerinden kesilecek 2 milyon euro 1 milyon euro'ya düşecek.

FENERBAHÇE'DEN AÇIKLAMA

25 Mayıs 2019 tarihinde yapmış olduğumuz açıklamada, Kulübümüzün 2016 Mayıs ayında UEFA CFCB-IC (Kulüp Finansal Kontrol Kurulu - İnceleme Dairesi) ile yapmış olduğu uzlaşma anlaşmasında 2017/18 sezonu için denk hesap açığı taahhüdüne uyma zorunluluğu olduğunu belirtmiş, adı geçen sezonda taahhütlere uyulmaması sebebiyle ise   CFCB-AC (Kulüp Finansal Kontrol Kurulu - Yargı Dairesi)' ne sevk edildiğimiz bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştık.
 
Bugün itibariyle CFCB-AC tarafından alınan karar tarafımıza iletilmiş olup detayları aşağıdaki şekildedir:
 
 ·        2020/21 ve 2021/22 sezonlarında muhtemel UEFA gelirlerimizden 2.000.000 EUR kesilmesi,
 
 ·        15 Ekim 2019 tarihine kadar Bankalar Birliği ile olan borç yapılandırma sürecinin tamamlanması ve TFF yeni Kulüp Lisans & Finansal Fair Play Talimatı gerekliliklerinin yerine getirilmesi koşullarının sağlanması durumunda para cezasının 1.000.000 EUR ‘ya düşürülmesi,
 
 ·        2020/21 ve 2021/22 sezonlarında Kulübümüzün UEFA müsabakalarında oynatılmak üzere tescil edilecek yeni transferlerinde pozitif transfer dengesi koşulu aranması ve kadronun 23 oyuncuyla sınırlandırılması,
 
 ·        Kulübümüzün 2019/20 izleme döneminde UEFA CL&FFP talimatı hükümleri gereğince denk hesap kontrolüne tabi tutulması,
 
 ·        Bu karar ile birlikte yeni yaptırımlar uygulanacağı için mevcut Uzlaşma Anlaşmasının sona ermesi.
 

Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!