comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

İlber Ortaylı'dan Mesut Özil'e destek! 'Tavuklar bile güler'

29 Temmuz 2018, Pazar 16:05
İlber Ortaylı'dan Mesut Özil'e destek! 'Tavuklar bile güler'

Ünlü tarihçi yazar İlber Ortaylı, kısa süre önce Almanya Milli Takımını bıraktığını açıklayan Mesut Özil ile ilgili son yazısında önemli ifadeler kullandı.

FutbolArena - Mesut Özil'in Almanya Milli Takımını bırakmasının yankıları ülkemizde de sürerken ünlü tarihçi İlber Ortaylı da dünyaca ünlü futbolcuya sahip çıktı.

Hürriyet'teki yazısında Mesut Özil'e de yer veren İlber Ortaylı, oyuncununson derece düzgün ve efendi bir şekilde kendisini ifade ettiğini belirtti.
 

İlber Ortaylı'nın Mesut Özil yazısı (29 Temmuz Pazar)


Alman idarecilere tepki gösteren Ortaylı, "Birtakım basının veya futbol federasyonu veya antrenör gibilerinin ve politikacıların saçmalamaları ciddi bir sorundur" ifadelerini kullandı.
"Alman milli takımının Türk asıllı oyuncusu Mesut Özil hepimizin malumu, çok onurlu bir protestoyla takımının üniformasını çıkardı. Konuşması fevkalade, nitelikli ve düzeyliydi. Herhalde bu derecede efendice ve düzgün konuşan bir insanın Alman toplumuna uyum sorunu olduğunu belirten söylemlere tavuklar bile güler. Maalesef Alman politikacılar ve özellikle Özil'in idari yönden en yüksek amiri olan Reinhard Grindel gibileri bu 'tavukları güldürecek' tutumu sergilediler.

Bir memlekette Claudia Roth gibi açık düşünceli politikacılar olabilir. Hatta muhafazakâr partinin başkanı Başbakan Angela Merkel bile muhtemelen iki dünya arasındaki geçmişinden dolayı zaman zaman faul yapsa da daha görgülü ve toleranslı davranabilir.Her memlekette toplumun eğitimsiz katmanlarının nitelikseliz davranışlarda ve tutumlarda bulunması maalesef evrensel bir gerçektir. Ama birtakım basının veya futbol federasyonu veya antrenör gibilerinin ve politikacıların saçmalamaları ciddi bir sorundur." 
Kaynak Yeniçağ: İlber Ortaylı'da Mesut Özil yorumu 

Son dakika Transfer Haberleri FutbolArena'da

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"