comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Göztepe - Fenerbahçe maçı analizi

13 Ağustos 2017, Pazar 00:18
Göztepe - Fenerbahçe maçı analizi

Göztepe ile Fenerbahçe arasında oynanan mücadeleyi mercek altına aldık.

FutbolArena Analiz - Göztepe yeni yükseldiği Süper Lig'de ilk maçını Fenerbahçe ile oynadı ve sahadan 2-2'lik beraberlikle ayrıldı.


Göztepe'nin transfer avantajı


Göztepe transferde daha önce ligi bilen futbolcuları kadrosuna katarak önemli bir avantaj elde etti. Sabri, Ghilas, Castro, Scarione, Rotman ve bugün sakat olduğu için oynayamayan Selçuk Şahin ile Ömer Şişmanoğlu, Süper Lig'in tecrübelilerinden. Ligi bilen oyuncuların transferi, Göztepe'nin çabuk uyum yakalamasını sağlamış.

Nitekim uzun süre Kasımpaşa'da birlikte oynayan Castro ve Scarione de bu birlikteliği bu maça da taşıdılar ve Göztepe'nin hücumlarına yön verdikleri gibi birer de gol atmayı başardılar. 
Gouffran'ın daha zamana ihtiyacı olduğu görülürken, Göztepe'nin sağlam bir omurgaya sahip olduğu ve ligin dişlilerinden biri olacağı da anlaşılıyordu. 

GÖZTEPE'NİN SAĞ KANADI AKSADI

Göztepe'de Tamer Tuna maça sağ bek Sabri, sağ kanatta da Nabil Ghilas ile başladı. Ghilas, Gaziantepspor'dan da bildiğimiz üzere tek yönlü bir oyuncu. Savunma yardımı olmadığı gibi takım arkadaşlarıyla pas alışverişine giren bir oyuncu da değil. İyi bitirici, hızlı ve savunma arkasına koşmaya, rakibi hataya zorlamaya çalışan bir isim ancak takım arkadaşlarını oyuna sokan onlarla yardımlaşan bir oyuncu değil. Onun sağ kanada geçmesi hem Göztepe'nin orada çok top kaybetmesine hem de Sabri'nin savunmada yalnız kalmasına neden oldu. 

Fenerbahçe de bundan yararlanıp ilk golü atmayı başardı. İsmail önündeki geniş alanları kullanmayı seven bir bek ve Ghilas onu takip etmeyince bu alanı buldu, asistini de yaptı. 

Sonrasında Tamer Tuna, Ghilas'ın sağ kanatta aksadığını gördü ve santrfor Jahovic ile yer değiştirdi. Bu değişiklik Göztepe'nin sağ kanadını da sağlamlaştırdı. 


Fenerbahçe'de duran toplar bu sezon farklı


Aykut Kocaman'ın Fenerbahçe'ye ilk olumlu katkısı duran toplar oldu. Valbuena oldukça etkili olduğu maçta bir de duran toptan asist yaptı. 

Bu sezon Fenerbahçe resmi maçlarda 5 gol atarken bunların 3'ü Valbuena'dan ve üçü de yaptığı ortalarla. Ölü noktaya harika ortalar yapan Valbuena bu asistlerden belli ki daha çok yapacak ve Fenerbahçe belli ki bu atışlara sıkı çalışıyor. 

ALPER POTUK'UN FARKI

Fenerbahçe'de değişimlerden biri de Alper Potuk. Geçmişte orta sahaya daha yakın olan ancak pas bağlantılarında sorunlar yaşayan Alper artık forvete daha yakın bir rol oynamaya çalışıyor ve yaptığı doğru koşuyla da güzel bir gol attı ancak sonra dakikalar ilerledikçe eski alışkanlıklarına döndü ve yine rakip kaleden uzak toplar almaya, enerjisini boşa harcamaya başladı. 

ROBİN VAN PERSİE DÖKÜLÜYOR

Aykut Kocaman'ın en çok üzerinde durduğu isimlerden biri olmasına rağmen Van Persie yine çok güçsüz. Ne topsuz, savunma arasına koşularda çabuk olabiliyor ne sırtı dönük top alma konusunda güçlü kalabiliyor. Fiziksel olarak Robin van Persie yine beklentilerin çok altındaydı.

Sturm Graz maçlarında döktüren Josef de Souza da bugün Mehmet Topal ile oynayınca etkisiz kaldı. Yeni transfer Isla da takım arkadaşlarıyla arasındaki uyumsuzluğu bu maçta yaşadı. Fazla sorumluluk alamayan Isla, pas alışverişi yapacak takım arkadaşı bulmakta da zorlandı.

Maçın 2. yarısında Göztepe daha çok ayakta kalırken Fenerbahçe'nin oyundan düştüğü de görüldü...

Süper Lig ile ilgili tüm analizleri, Süper Lig Analiz sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (23 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.