comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Forbes Dergisi'nden Fenerbahçe incelemesi! Çarpıcı yorumlar

30 Haziran 2020, Salı 21:57
Forbes Dergisi'nden Fenerbahçe incelemesi! Çarpıcı yorumlar

ABD'nin ekonomi dergisi Forbes, Fenerbahçe'nin mali durumu hakkında bir inceleme yazısı yayınladı.

FutbolArena Dış Haberler - Fenerbahçe'nin borç yükü, bağış kampanyası ve taraftar yaklaşımları hakkında Forbes Dergisi'nde çarpıcı bir inceleme yazısı yayınlandı. ABD'nin ekonomi dergisi Forbes, Fenerbahçe'nin Avrupa'daki en borçlu 6. kulüp olduğunu vurguladı.
 

Fenerbahçe mali durumu (Forbes Dergisi)


Forbes Dergisi öncelikle Fenerbahçe'nin Fener Ol kampanyasına gösterilen ilgiye değinerek, bir taraftarın yorumlarına yer verdi. Tolga Babuz isimli Fenerbahçe taraftarı, kampanyayı anlatırken, "Kulüp herhangi bir şey için kampanya yürütüyorsa, ona katılmak bizim görevimizdir." ifadelerini kulandı.

"AVRUPA'NIN EN BORÇLU 6. KULÜBÜ FENERBAHÇE"
Öte yandan 370 milyon dolar borç yükü bulunan Fenerbahçe'nin Avrupa'daki en borçlu 6. kulüp olduğuna yer verildi. Sarı lacivertli kulübün bu süreçte Nani, Skrtel, Valbuena ve Van Persie transferleriyle mali krizi derinleştirdiği vurgulandı.

Sadece Fenerbahçe'nin değil, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'un da benzer transfer politikaları ile mali durumlarına darbe vurduğu belirtildi.

TUĞRUL AKŞAR'DAN ÇARPICI TESPİTLER

Futbol Ekonomisti Tuğrul Akşar, Forbes Dergisi'nin inceleme yazısına verdiği katkıda, "Gelir ve giderler arasında büyük boşluklar var. Kulüpler artık mali sorunlarını çözemiyor gibi görünüyorlar. Yeni gelir kaynakları üretmeden mali sorunları çözmek mümkün değil. 4 büyüklerin zararları yaklaşık 4,5 milyar TL yani yaklaşık 750 milyon dolar. Bu kulüpler başka ülkede olsa muhtemelen iflas edip, küme düşerdi" diye konuştu.

4 büyüklerin 2019 transfer döneminde 104 milyon dolar harcayarak 51 futboluya imza attırmasını yorumlayan Tuğrul Akşar, "Maalesef bunun için mantıklı bir açıklama yok. Rekabette geri kalmamak için bu harcamaları yapıyorlar ama asla mantıklı bir polika değil" dedi.

"MESUT ÖZİL'İ TRANSFER ETMEK İSTİYORLAR"

Forbes Dergisi tüm bunlara rağmen Fenerbahçe'nin ve taraftarların Mesut Özil transferini istediğine dikkat çekiyor. Bu girişim hakkında yapılan çarpıcı tespitte "Fener Ol kampanyasına atılacak 1 milyon SMS bile Mesut Özil'in 1 aylık maaşını karşılamaz" cümlesine yer verildi. Aynı zamanda Mesut Özil'in İngiltere'de haftalık 800 bin dolar kazandığı hatırlatıldı.

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!