comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fernandao'ya verilen cezada kritik detay! Emin Özkurt FutbolArena'ya yorumladı

28 Şubat 2018, Çarşamba 16:18
Fernandao'ya verilen cezada kritik detay! Emin Özkurt FutbolArena'ya yorumladı

Fenerbahçeli futbolcu Fernandao, Beşiktaş derbisinin ardından PFDK'ya sevk edildi ve 2 maç ceza aldı. Peki bu karar doğru mu? Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, FutbolArena'ya değerlendirmelerde bulundu. 

FutbolArena - Fernandao PFDK'dan kaç maç ceza aldı? Beşiktaş - Fenerbahçe derbisinde Vodafone Park'ta oynanan müsabakanın ilk yarısında, 8. dakikada attığı gol sonrası PFDK'ya sevk edilen Fernandao'nun cezası belli oldu. Fernandao Beşiktaş tribününe ne yaptı? PFDK'nın Fernandao'ya verdiği cezayla ilgili tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz. 


Fernandao Beşiktaş - Fenerbahçe derbisinde ne yaptı?


Fenerbahçe'nin sezon başında gönderilecekler listesinde yer alan Brezillyalı futbolcusu Fernandao, Van Persie'nin Feyenoord'a transfer olması ve Janssen'in sakatlanmasının ardından takımın as santrforu oldu. Son haftalarda başarılı bir performans sergileyen Fernandao, Süper Lig 23. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında Vodafone Park'ta oynanan derbi maçta 8. dakikada attığı golün ardından tribünlere yönelik sportmenliğe aykırı bir hareket aldı. Brezilyalı futbolcusu hakaret gerekçesiyle PFDK'ya sevk edildi. 


Fernandao Beşiktaş derbisinde oynayacak mı?


Fernandao'nun PFDK'dan 2 maçlık ceza almasını Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt FutbolArena'ya değerlendirdi:

"1 MAÇ CEZA ALABİLİRDİ"
Yalnız burada kararın oy çokluğuna dikkat çekmek lazım. Disiplin Kurulu bu konuda görüş birliği sağlayamamış. Anladığım kadarıyla bu konuda kanaat birliğine varamama sebepleri, disiplin talimatında hangi maddesinde uygulayacakları konusunda kafa karışıklığından dolayı oy çokluğunda karar alındı. Dün PFDK hukuk kurulu 41. madde çerçevesinde Fernandao'yu hakaretten sevk etti. Oysa Fernandao'nun eylemi sportmenliğe aykırı hareket olarak da değerlendirilebilir. Eğer sportmenliğe aykırı hareket olarak görülseydi 1 maç cezayla kurtulma imkanı olurdu. Kişilik haklarına saldırı ve hakaret olarak değerlendirildiği için, alt sınırı 2 maç olduğu için bu nedenle 2 maç verildi gibi görünüyor. 

"BU KARARIN OY ÇOKLUĞUYLA ALINDIĞINI GÖRÜYORUZ VE ÖNEMLİ OLAN..."

Her zaman söylediğimiz gibi bu kararlar bir cümleyle verilip, gerekçesiz olarak kamuoyuyla paylaşılmamalı. Gerekçelerini spor kamuoyunun görmesi lazım -ki, diğer kararlarda eşitliği nasıl sağlayacaklarını göstermeleri lazım. Disiplin Kurulu'nun şeffaf olması lazım. Gerekçesiz kararlar oldukça bu şeffaflığı göremiyoruz, göremeyeceğiz de. Bu karar oy çokluğunda alındı ve karşıt oy kullananların da olduğunu görüyoruz. Tahmin ediyoruz ki, bunun sebebi hangi maddeden ceza vereceklerine ilişkin kafa karışıklığı.

"BENZERİ OLAYLARDA NASIL DAVRANACAKLARINI BİLEMİYORLAR"

36 maddeden disiplin cezası verseler Fernandao 1 maç ceza alabilirdi. 41. maddeden sevk olunduğu için alt sınırı 2 maç olduğu görünüyor. Ancak gerekçe olmadığı için neyi nasıl yapacaklarını göremiyoruz. Benzeri olaylarda nasıl davranacaklarını bilemiyoruz. Kurulların yarın öbürgün kararların arkasında durabilecek şekilde şeffaf olmalıdır. 

TAHKİM KURULU İNDİRİME GİDER Mİ?

Fernandao'nun cezası Tahkim Kurulu'na gidebilir. Tahkim Kurulu da değerlendirmesini yapıp karara varabilir. Hep beraber bekleyip göreceğiz. 

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena haber turu (20 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.