comScore
1 / 10

Fernandao, PFDK'dan kaç maç ceza alacak? Spor Hukukçusu açıkladı

FutbolArena - Fenerbahçeli futbolcu Fernandao, Beşiktaş derbisinde attığı gol sonrasında tribünlere doğru yaptığı hareketin ardından PFDK’ya sevk edildi.

Fernandao, Beşiktaş kupa maçında oynayacak mı?

Bugün TFF’den yapılan açıklamalara göre "FENERBAHÇE A.Ş. Kulübü futbolcusu JOSE FERNANDO VIANA DE SANTANA’nın aynı müsabakadaki "hakareti" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 41. maddesi uyarınca 27.02.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir." 

Fernandao tedbirli olarak PFDK’ya sevkedildiği için Perşembe günkü Türkiye Kupası maçında Beşiktaş’a karşı forma giyemeyecek. 

2 / 10
TFF’den yapılan açıklamada Fernandao’nun hakareti nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 41. maddesi uyarınca 27.02.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir. ifadelerine yer verildi.

3 / 10
Peki Fernandao TFF’den ceza alacak mı? Bu konuyla ilgili Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, FutbolArena’ya değerlendirmelerde bulundu. 

4 / 10
Fenerbahçe’nin Brezilyalı futbolcusu Fernandao’nun PFDK’ya sevk edilmesinin ardından ceza alıp almayacağı konusunda Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, FutbolArena’ya değerlendirmede bulundu:

5 / 10
Fernandao’nun hareketinde disiplin talimatı çerçevesinde baktığımızda ya sportmenliğe aykırı hareket olarak değerlendirilecekti ve sevk ona dayanılarak yapılacaktı. Ya da hakaret ve kişilik haklarına saldırı olarak değerlendirilerek, ona göre sevk yapılacaktı. 

6 / 10
Fernandao eğer sportmenliğe haykırı hareketten sevk edilseydi 1 ila 3 maç ceza alması söz konusu olacakken, madde 41 çerçevesinde sevk edilmesi nedeniyle şu anda karşı karşıya kaldığı yaptırım 2 ile 5 maç arası.

7 / 10
Dolayısıyla şimdi gözler Disiplin Kurulu’nda olacak. Disiplin Kurulu, TFF hukuk kurulunun yaptığı sevk maddesiyle bağlı değil. Kendi yapacağı değerlendirmeyi göre uygun görürse hakaretten, uygun görmezse sportmenliğe aykırı hareketten ceza verir ya da hiç ceza vermez.

8 / 10
Ancak Disiplin Kurulu’nun daha önceki kararlarını incelediğimizde ceza vermeme ihtimalinin daha düşük olduğunu söylememiz lazım. Dolayısıyla Fernandao’nun Beşiktaş maçındaki hareketi nedeniyle müsabakadan men cezası alma ihtimali kuvvetli. 

9 / 10
Elbette Disiplin Kurulu’nun bu kararına karşı Tahkim Kurulu’na ceza gelirse, itiraz imkanı da söz konusu olacaktır. Hep beraber Disiplin Kurulu’nun kararının ne olacağını bekleyip göreceğiz.

10 / 10
Ancak Perşembe günü yine Beşiktaş - Fenerbahçe arasında maç oynanacağından, yargı sürecinin hızlıca tamamlanması gerekir. Disiplin Kurulu’nun hemen konuyu el alıp karara varması gereklidir.