comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fernandao ceza alacak mı? Emin Özkurt FutbolArena'ya değerlendirdi

27 Şubat 2018, Salı 18:58
Fernandao ceza alacak mı? Emin Özkurt FutbolArena'ya değerlendirdi

Fernandao, Beşiktaş maçının ardından "hakaret" sebebiyle PFDK'ya sevk edildi. Gözler şimdi Disiplin Kurulu'nda. Fernandao ceza alacak mı? Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt FutbolArena'ya yorumladı. 

FutbolArena - Fenerbahçeli futbolcu Fernandao Beşiktaş derbisinde attığı gol sonrasında tribünlere doğru yaptığı hareketin ardından PFDK'ya sevk edildi. TFF'den yapılan açıklamada Fernandao'nun hakareti nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. maddesi uyarınca 27.02.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir. ifadelerine yer verildi. Peki Fernandao TFF'den ceza alacak mı? Bu konuyla ilgili Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, FutbolArena'ya değerlendirmelerde bulundu. 
 

Fernandao kaç maç ceza alacak?


Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Fernandao'nun PFDK'ya sevk edilmesinin ardından ceza alıp almayacağı konusunda Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, FutbolArena'ya değerlendirmede bulundu:

"YA SPORTMENLİĞE AYKIRI HAREKET, YA DA KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI"
Fernandao'nun hareketinde disiplin talimatı çerçevesinde baktığımızda ya sportmenliğe aykırı hareket olarak değerlendirilecekti ve sevk ona dayanılarak yapılacaktı. Ya da hakaret ve kişilik haklarına saldırı olarak değerlendirilerek, ona göre sevk yapılacaktı. 

"CEZA ALMA İHTİMALİ YÜKSEK"

Fernandao eğer sportmenliğe haykırı hareketten sevk edilseydi 1 ila 3 maç ceza alması söz konusu olacakken, madde 41 çerçevesinde sevk edilmesi nedeniyle şu anda karşı karşıya kaldığı yaptırım 2 ile 5 maç arası. Dolayısıyla şimdi gözler Disiplin Kurulu'nda olacak. Disiplin Kurulu, TFF hukuk kurulunun yaptığı sevk maddesiyle bağlı değil. Kendi yapacağı değerlendirmeyi göre uygun görürse hakaretten, uygun görmezse sportmenliğe aykırı hareketten ceza verir ya da hiç ceza vermez. Ancak Disiplin Kurulu'nun daha önceki kararlarını incelediğimizde ceza vermeme ihtimalinin daha düşük olduğunu söylememiz lazım. Dolayısıyla Fernandao'nun Beşiktaş maçındaki hareketi nedeniyle müsabakadan men cezası alma ihtimali kuvvetli. 

"KARAR HEMEN VERİLMELİ"

Elbette Disiplin Kurulu'nun bu kararına karşı Tahkim Kurulu'na ceza gelirse, itiraz imkanı da söz konusu olacaktır. Hep beraber Disiplin Kurulu'nun kararının ne olacağını bekleyip göreceğiz. Ancak Perşembe günü yine Beşiktaş - Fenerbahçe arasında maç oynanacağından, yargı sürecinin hızlıca tamamlanması gerekir. Disiplin Kurulu'nun hemen konuyu el alıp karara varması gereklidir.

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena akşam haberleri turu (21 Eylül 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.