comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'ye ve Aziz Yıldırım'a Daum'dan mesaj! "Her zaman..."

09 Ekim 2017, Pazartesi 01:22
Fenerbahçe'ye ve Aziz Yıldırım'a Daum'dan mesaj!

Bir dönem Fenerbahçe'yi çalıştıran Alman teknik adam Christoph Daum, Türk futbolu, Milli takım ve Fenerbahçe üzerine konuştu. 

FutbolArena - Fenerbahçe'ye Daum'dan mesaj! Romanya Milli Takımı'ndaki görevine son verilen Alman teknik adam Türk futbolu, Lucescu, Fatih Terim ve Milli takım dışında Fenerbahçe'nin de içinde bulunduğu durum hakkında konuşurken, Aziz Yıldırım üzerinden örnek verdi. Beyaz TV'ye açıklamalarda bulunan Daum'un sözleri şu şekilde:


"LUCESCU FUTBOLU ÇOK İYİ BİLİYOR AMA..."
Lucescu çok tecrübeli bir teknik direktör. Türk futbolunu ve futbol işini çok iyi biliyor. Çok iyi bir teknik adam. Bu hoca problemi değil. Sistem problemi. Daha önce Fatih Terim'e uluslararası sertifika programında, gençlerin gelişimi konusunda çalışması ve organizasyonu oluşturmasını söyledim. Sünyada iki ülke var. Biri Brezilya. Brezilya her yıl yüzlerce kalitede futbolcu çıkarıyor. Aynı durum Türkiye için de geçerli. Türkiye tam bir futbol ülkesi tanımlanıyor. Çok potansiyelli ve geliştirilmesi gereken futbolcu var. 

"TÜRKİYE'DE 3 GRUP FUTBOLCU VAR"

Türkiye'de 3 grup futbolcu var. Biri Türkiye'de doğan, büyüyen ve oynayan futbolcular. Diğer grup batı Avrupa'da doğup büyüyen ve oynayan futbolcular. Güçlü bir takım oluşturmak için bunların doğru entegre edilmesi ve adlandırılması gerekir. Geçmişe baktığımda sürekli her maç değişiklik yapılıyor. 

"KONU TEKNİK DİREKTÖR DEĞİL"

Şu anda Türkiye'de yaşanan problem teknik direktör problemi değil. Fatih Terim veya Lucescu için yapılacak bir şey yok. Mesela Türk futbolunun yenilenmesi. Sürekli teknik direktör değişikliğini konuşmak yersiz. Eğer bir gemideyseniz ve gemi yanlış yöne gidiyorsa önce kaptanı değiştiresniz işe yaramaz. Mürettabı değiştirmelisiniz. 

"HAYAT KADINI VE ALKOL BAĞIMLISI DEĞİLİM"

Becali'yi şöyle itham edebilirim. Romanya'dayken bana bir kulüp önerdi ben de reddettim. Belki o yüzden hayal kırıklığı yaşadı. Büyük bir komisyonu alamamış oldu. Arkasında ne olduğunu biliyorum ama söyledikleri tamamen yalan. Üzgünüm. Becali gibi insanların konuştuğu lafın nereye gideceğini bilmesi lazım. Bu kadar açık konuşacak cesareti yok diye düşünüyorum. Tamamen yalan. Onunla konuşacağım. Böyle kelimeleri kullandığına inanamıyorum. Benim için bir şok. Doğru değil. 
 

Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım göreve devam etmeli mi?


Bir dönem Fenerbahçe'yi çalıştıran teknik direktör Christoph Daum, sarı lacivertli takımın içinde bulunduğu durumu anlattı. Alman teknik adam, "Her zaman en iyi futbolcular Fenerbahçe'dedir. Ancak en iyi futbolculara sahip olmak değil, en iyi takıma sahip olmak önemli. Takımda herkes herkesle birlik olmalı. Daha önce aziz Yıldrıım'ın yaptıklarına bakarsınız gerçekten üst düzeydi. Ancak birlik olamamışlardı. Şu anda da aynısı yaşanıyor. İyi oyuncular var ama birliktelik oluşturmuş gerçek bir takım olamadılar. Bu anlarda saha içi vesaha dışında bir lider lazım. Bu lider her zaman başkan Aziz Yıldırım olamaz. Takım tarafından kabul görmüş, güçlü bir tekink direktör gerekiyor veya sahada 1-2 lider futbolcu. Alex ve Ümit Özat gibi." ifadelerini kullandı. 

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"