comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Cocu'nun ilk sözleri

27 Haziran 2018, Çarşamba 19:58
Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Cocu'nun ilk sözleri

Fenerbahçe'de yeni teknik direktör Cocu için imza töreni düzenlendi. Hollandalı teknik adam basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Başkan Ali Koç ve Sportif Direktör Comolli'den de transfer açıklaması geldi. 

FutbolArena - Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Cocu imza töreninde basın mensuplarının karşısına çıktı ve resmi sözleşmeyi imzaladı. Hollandalı teknik adamın imza töreninde Başkan Ali Koç ve Sportif Direktör Comolli'den de transfer hakkında açıklamalar geldi. 
 

Fenerbahçe yeni teknik direktörü Cocu'nun imza töreni


ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMALARI

Gönlümden geçen arzum ve dileğim, başkan olduğum müddetçe ilk ve son teknik direktör anlaşması olur. Cocu'ya, ailesine ve yardımcısına hoş geldiniz diyoruz. Yeri gelmişken burada Aykut hocaya sizin huzurlarınızda Fenerbahçe'ye hem geçtiğimiz yıl, hem de bugüne kadar vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. 
Aykut Kocaman ile konuşurken dedi ki, "Ben bir müddet çalışmayacağım. Lütfen benim ekibimin haklarının korunmasında sizden destek ediyorum." Biz de Aykut Kocaman'a, 'Sizin de haklarınız korunacaktır." dedim. Aykut Kocaman'ın ekibiyle hocamız Cocu çalışmaya başlayacak. Arzu ettikleriyle devam edecek. Belli bir devamlılık sağlanacak burada. Bu anlayış için Aykut hoca ve ekibine teşekkür ediyorum. Hocamızın oynattığı oyuncuların bireysel performanslarına katkı sağladığını gördük. Bununla birlikte takımın performansına önem veren, genç oyunculara imkan tanıyan ve kariyerindeki akademilerde tecrübesi, başarıları olan bir isim. Belli kriterler çerçevesinde bazı önceliklerimiz oldu. Sayın Cocu'nun son dört yılda üç şampiyonluk yaşaması çok önemli. Baktığınızda, elindeki takım ligin de en kuvvetli takımı değildi.


Fenerbahçe yeni teknik direktörü Cocu'nun imza töreninde yaptığı açıklamalar


"BURADA OLMAKTAN MUTLU VE GURURLUYUM"

Burada olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyum. Buraya futbol felsefemi yansıtmaya geldim. Çok çalışacağız." 

"FUTBOLA DAİR FELSEFEMİ YANSITMAK İÇİN FENERBAHÇE'YE GELDİM"

Futbola dair felsefemi yansıtmak için Fenerbahçe'ye geldim. Hayatımda hep farklı şeyler yapmak istedim. Öyle bir an gelir ki, bu an değişim zamanıdır. Önüme büyük bir kulübün bana sunduğu fırsat geldi. Bu nedenle PSV'den ayrıldım."

"FENERBAHÇE'NİN BİRÇOK MAÇINI İZLEDİM"

Fenerbahçe'nin birçok maçını izledim. Oyuncuları daha yakından tanımaya gayret ettim. Bu işin en iyi yolu birlikte çalışmaktır. Önce bunu yapmalıyız. Birkaç günlük tanışma sürecimiz olacak. Teknik anlamla ilgili ise bazı görüşlerimiz var."

"BAZEN ÇİFT ÖN LİBERO, BAZEN TEK ÖN LİBERO"

Her iki sistemi de kullanabilen bir hocayım. Oyuncuların tarzına bağlı. Önemli olan, ne istediğimizi aktarabilmek. Bazen iki defansif orta saha, bazen tek defansif orta saha ile oynamanız gerekebilir. Önce A takımdaki oyunculara bakacağız. Ancak diğer tarafta Fenerbahçe'de olduğum sürece gözlerimiz hep açık olacak. Alt yapıdaki oyunculara da bakacağız. Gözümüz onların üzerinde olacak. "STADIMIZIN DOLU OLMASI FANTASTİK BİR DURUM OLUŞTURUR"

Stadımızın dolu olması fantastik bir durum oluşturur. Taraftar desteği çok önemli. Arkanızda büyük bir taraftar desteğinin olması çok güçlü. PSV ve Barcelona ile bu stada geldim. Stadın atmosferini oldukça iyi biliyorum.

"BASKININ OLDUĞU ORTAMDA NASIL ÇALIŞILMASI GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM"

Barcelona'da oynadığım 6 yıllık dönem olarak değerlendirmeyelim. O dönem oyuncu olarak kendimi geliştirdim ve tecrübe edindim. Dünyanın en iyi oyuncularıyla oynadım. Baskı altında nasıl çalışılması gerekir, bunu öğrendim. Barcelona'da teknik direktör olarak çalışmadım ama teknik direktörlük sürecimde de baskı altında nasıl çalışılması gerektiğinde öğrenmeye gayret gösterdim. Tüm bu edindiğim tecrübeler beni, ben yapan faktörlerdir. Şu anda da Fenerbahçe gibi büyük bir kulüpteyim. Tekrar ekibimle beraber burada yapacağımız çalışmalarla, herkese neler istediğimizi yansıtmak istiyoruz. 

Soru: Taraftarların şampiyonluk özlemini ilk senenizde dindirebilecek misiniz?

Cocu: "Avrupa dışında ilk teknik direktörlük deneyimim olacak. Ancak futbolcu olarak kendi ülkem dışında tecrübem var. Rakiplerimize saygı duyarak bu yola çıkıyoruz. Hiçbir şey kolay elde edilmiyor. Bir şeyi çok istiyorsanız, her gün çalışmak zorundasınız. Eğer başaracaksak, biz bunu birlikte başaracağız. Sahaya çıktığımızda takımımızın maksimum perfomransını görüp, bununla gurur duymak istiyoruz. Bizim öncelikle birbirimize inanmamız gerekiyor. Hiçbir şey imkansız değildir. Çıktığımız yola ve nereye gideceğimize inanmalıyız. "GÜÇLÜ BİR TAKIM YAPISI OLUŞTURABİLMEK HEDEFİMİZ"

Birlikte çalışacağımız oyuncularla bir araya gelmemiz, onlarla bu yolun nasıl olacağına bakmamız gerekiyor. Genç oyuncular yol göstermeye ihtiyaç duyar. Onların gelişimi üzerine odaklanmanız gerekir. Başka noktalarda da genç oyunculara yol göstermeniz gerekir. Temel hedef birlikte takım olabilmek. Güçlü bir takım yapısı oluşturabilmek. 1-2 haftada olabilecek bir durum değil. Her şeyi, herkese aynı doğrultuda, aynı hızda aktaramazsınız. Gitmek istediğiniz bir yön var. Bu yöne doğru çalışmalarımıza yarın başlayacağımız için mutluyum. Takımımızı bu yola hazırlayacağız. Umuyorum en hızlı şekilde Şampiyonlar Ligi'ne tekrar döneriz. 
 

Fenerbahçe transfer yapacak mı?


Fenerbahçe Sportif Direktörü Comolli, imza töreninde transfer konusunda yaptığı açıklamada, "Birçok oyuncuyla adımız geçiyor. Bazı oyuncularla görüşüyoruz ama doğru anda bu açıklamaları yapmayı doğru buluyoruz. Cocu ve ben birçok oyuncuyu izliyoruz. Hocamızın beğendiği oyuncular var, onları takip ediyoruz. Fenerbahçe geçen sezon 46 maç oynadı ve yaklaşık 40 maçı izledim. Takımın güçlü ve zayıf yanlarını biliyorum. Bazı oyuncularla da konuştum. Birbirimizi tanıdığımız oyuncular var. Bu yöntem, takımı tanıma adına faydalı bir yöntemdir. Cocu ile bu konulardan bahsettik." dedi. 

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)