comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'den şampiyonluk açıklaması! 'En çok şampiyon olan'

21 Ekim 2019, Pazartesi 15:58
Fenerbahçe'den şampiyonluk açıklaması! 'En çok şampiyon olan'

Fenerbahçe, 1959 öncesi şampiyonlukların geçerli sayılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

FutbolArena - Fenerbahçe, internet sitesinden Türkiye ve Avrupa'da kulüplerin şampiyonluk sayılarını içeren bir açıklama yaptı. Sarı lacivertli kulüp, 1959 öncesi şampiyonluklaırn geçerli sayılmasını talep ederken, "Fenerbahçe, 3 Türkiye Futbol Şampiyonası, 6 Milli Küme ve 19 Süper Lig şampiyonluklarıyla toplam 28 defa olmak üzere Türkiye'de en çok şampiyon olan takımdır." ifadelerini kullandı.

FENERBAHÇE'DEN YAPILAN AÇIKLAMA
"Türkiye'de Fenerbahçemizin 1959 öncesi Türkiye Şampiyonlukları'nı gündeme getirmesinin ardından Dünya'daki örnekleri inceledik. Avrupa liglerindeki örnekler de Fenerbahçemizin 1959 öncesiyle ilgili haklılığını bir kez daha ortaya koyuyor. Avrupa ülkeleri kendi futbol tarihlerini inkar etmiyor ve ilk ülke şampiyonlarını bahaneler bulmadan bugün farklı isimler altında oynanan lig şampiyonluklarına ekliyor. En kısa zamanda ülkemizin de kendi tarihiyle barışmasını diliyor ve bu dosyamızda önde gelen Avrupa liglerinin en çok şampiyon olan takımlarını sıralıyoruz.

Türkiye'de ulusal düzeyde futbol organizasyonları 1923'te TFF'nin kurulmasıyla düzenlenmeye başladı. İlk şampiyon 1924 yılında Harbiye oldu. TFF'nin resmi sitesinde de “1936'ya kadar süren bu dönemde ilk Türkiye Şampiyonası Ankara'da yapılmış ve şampiyon Harbiye olmuştur” ifadeleri yer almaktadır. Şehir liglerinin şampiyonlarının eleme usulü karşılaştığı Türkiye Futbol Şampiyonası'nın (ya da Birinciliği) ardından ülkemizin ilk ulusal deplasmanlı ligi Milli Küme düzenlenmeye başlandı. TFF'nin resmi sitesinde de Milli Küme, “ilk deplasmanlı lig” olarak tanımlanır."
 

1959 öncesi şampiyonluklar sayılırsa Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın kaç şampiyonluğu olacak?


1959'da başlayan Süper Lig'den önce Türkiye'de 1924-1951 yılları arasında Türkiye Futbol Birinciliği, 1937-1950 yılları arasında Milli Küme ve 1957-59 yılları arasında Federasyon Kupası ismiyle 3 farklı turnuva düzenlendi.Türkiye Futbol Birinciliği'nde Fenerbahçe 3 ve Beşiktaş 2 kez şampiyon olurken, Galatasaray bu yıllarda zafere ulaşamadı. Milli Küme'de ise Fenerbahçe'nin 6, Beşiktaş'ın 3, Galatasaray 1 şampiyonluğu bulunuyor. 1959'da Milli Lig adıyla başlayan Süper Lig'de ise Galatasaray 21, Fenerbahçe 19, Beşiktaş ise 5 kez şampiyonluğa  ulaştı.

1959 yılı öncesinde şampiyonluklar sayılırsa ortaya çıkacak tablo:

Fenerbahçe: 3 kez Türkiye Futbol Birinciliği + 6 kez Milli Küme + 19 kez Süper Lig = 28 şampiyonluk

Galatasaray: 1 kez Milli Küme + 21 kez Süper Lig = 22 şampiyonluk

Beşiktaş: 2 kez Türkiye Futbol Birinciliği + 3 kez Milli Küme + 15 kez Süper Lig = 20 şampiyonluk

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)