comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'den kural hatası açıklaması! "Hak yerini bulsun"

06 Mayıs 2021, Perşembe 10:13
Fenerbahçe'den kural hatası açıklaması!

Fenerbahçe yöneticisi Alper Pirşen, Alanyaspor - Fenerbahçe maçıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Süper Lig'de Alayaspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta kural hatası yapıldı gerekçesiyle TFF'ye başvuruda bulunan Fenerbahçe'de yönetici Alper Pirşen, Skorer'den Senad Ok'a özel açıklamalarda bulundu. Pirşen, TFF'nin bu başvuruyla ilgili kararını Galatasaray - Beşiktaş derbisinden önce açıklaması gerektiğini dile getirdi.

"IFAB'A GÖRE POZİSYON PENALTI"
"Dünyada futbolun kurallarını belirleyen IFAB'ın 2020-21 edisyonunda bu tip subjektif pozisyonlar için 11/2'nin içinde bir paragraf var. Örneklemelerin yer aldığı IFAB kaynaklarında da bu vaka birer açıklanmış ve penaltı olduğu yönünde örnek kullanılmış. Kararın penaltı olması gerektiğine ilişkin itirazın da ötesinde bir konu var ki bu medyada hiç konuşulmadı. Zaten aldığımız duyumlara göre raporlarında durumu farketmeyerek objektif kritere göre karar verdiklerini belirtmişler. 

IFAB Kural Kitapçığı'nda, bu pozisyon gibi müsabaka hakeminin subjektif yorumunu gerektiren konularda sahada inceleme, yani OFR (on-field review) uygulaması yapılması zorunludur. Hatta daha önce yüksek bir tavsiye olarak öngörülen bu uygulama, kural kitapçığının 2020-21 edisyonunda ana kural olarak değiştirilmiş.

1-Maçın hakemi OFR yapmamıştır yani saha içinde gidip görüntüden pozisyonu incelememiştir. Maçın görüntüleri bunun ispatıdır. Pozisyonda hakem saha içinde sadece VAR hakeminin ofsayt/ofsayt değil konusundaki objektif tespitini dinlemiş ve bununla yetinerek karar vermiştir.

"TFF VE MHK AYDINLATMALI"

2-Hakem raporları da kural hatası yapıldığını itiraf eder niteliktedir. Hatta şu kadar ki, hem müsabaka hakemi, hem de VAR hakemi ne 11/2 maddesindeki yorum gerektiren ofsayt/penaltı uygulamasından, ne de buna bağlı olarak VAR protokolünde yer alan objektif/subjektif karar ayrımı ve OFR zorunluluğundan haberdar. Kural hatası yapmanın ötesinde, kuralı bilmiyor gibi görünüyorlar.

3-Gene de TFF veya MHK emin olmak için en son noktada hakemlerin aralarındaki konuşmaları dinleyip, kuralla ilgili konuşup konuşmadıklarını, kararlarını hangi maddeler ve kriterler ışığında verdiklerini aydınlatmalı. Ancak maç görüntüleri ve hakem raporlarına baktığımızda kuralın bilinmediği ve kural hatası yapıldığı anlaşılıyor."

"SUBJEKTİF YORUM YAPMASI GEREKİRKEN YAPMIYOR"

Bazı aktif ve emekli hakemlerle de görüşülüp fikir alındığını belirten Pirşen, "Hakemler 'Kural kitabına göre tartışmasız penaltı' diyor ve 'Ancak hakem hatası' yorumu yapıyorlar. Çünkü maalesef kurallar çok iyi bilinmiyor. Olay, hakemin yorum hatasına indirgenmek isteniyor. Ancak ortada gözden kaçan çok önemli bir detay var ki, o da hakemin bu subjektif yorumu zorunlu olmasına rağmen yapmadığı, kararın VAR'dan ofsayt çizgisi incelemesiyle geldiği. Bu da bir kural hatası olduğunu gösteriyor. Yorum gerektiren konularda sadece VAR hakemin objektif tespitlerine göre hareket edilemez."

"YETER Kİ HAK YERİNİ BULSUN"

Kurallara göre maçın 28. dakikadan itibaren Fenerbahçe'nin penaltı atışıyla başlaması gerektiğini ifade eden Pirşen, "Çıkar oynarız maç gene berabere de bitebilir, belki de sahada kaybedebiliriz de. Her sonuca razıyız yeter ki hak yerini bulsun, doğru kural uygulansın" dedi.

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"