comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'den harcama limiti tepkisi! "Adil değil"

05 Ağustos 2020, Çarşamba 16:23
Fenerbahçe'den harcama limiti tepkisi!

Fenerbahçe Kulübü Finans Danışmanı Serdar Yıldız, TFF'nin harcama limitiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Fenerbahçe Kulübü, TFF'nin açıkladığı harcama limitlerine tepki gösterirken kulübün finans danışmanı olan Serdar Yıldız, FBTV'de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"64 MİLYON EURO'DAN 18 MİLYON EURO'YA İNMEMİZİ İSTİYORLAR"
"Takım harcama limitlerinde geçen sezona yakın limitler verdiğini görüyoruz. Hatta bazı takımlara daha az verilmiş. Futbolcu, menajer ve transfer harcamalarının ele alındığı bir hesaplama yöntemi. Mevcut oyuncular ve yeni oyuncuların tüm harcamalarını bu limite sığdırmak zorundasınız. Bize açıklanan limit yaklaşık 18-19 milyon euro. Bizim 64 milyon eurodan 18 milyon euroya bir sezonda inmemizi istiyorlar. Bu da bizim için gerçekçi değil."

"1 MİLYAR TL BORCU KISA VADEDE ÖDEMEK MÜMKÜN DEĞİL"

"TFF, bir kulübün kredi geri ödemesi varsa limitini de indirmesi gerekiyor diyor. Bu şekilde anlatıldığında makul bir öneri gibi durabilir ama kulüplerin mevcut durumu içerisinde böyle olmuyor. Kulübün finansal borç ödemeleri 1 milyar TL'nin üzerinde. Biz borç yapılandırma anlaşmasını imzalayamadığımız için kısa vadede borcun ödenmesi gerekiyor. Fenerbahçe'nin 1 milyar TL borcu kısa vadede yapabilmesi mümkün değil. Bu borcun yönetilebilmesi gerekiyor. Uygun bir yapılandırma şartı oluşursa diğer kulüplerin yaptığı gibi yapılandırma yapılırsa bu borç ödenebilir. Borcun yönetimiyle, harcamanın yönetimi iki ayrı kavramdır. 1 milyarlık kredi ödemesini, 300-400 milyonluk limitten indirmek doğru değil."

"ADALETTEN SÖZ ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

"Geçen sene 64 milyon euro harcaması olan bir kulüpte bazı futbolcular gidiyor, kalan oyuncular için 40 milyon euro seviyesinde bir yükümlülük oluyor. Talimat, devam eden oyuncuların yarısını bir şekilde gönder geri kalanını da oyuncu satarsan transfer yapabilirsin diyor. Limitler bu şekilde gerçekçilikten uzak olduğu için sözleşmesi biten oyuncunun yerine başka futbolcu alamıyorsunuz. Kulüp, yüksek maliyetli futbolcuyu gönderip düşük maliyetli oyuncu almak istese bunu yapamıyor. Bütün bu aksiyonlar tüm kulüplerin adil duruma gelmesi için yapılıyor. Fakat yapılanlara baktığımız zaman adaletten söz edebilmek mümkün değil."

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"