comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'de Genel Kurul

25 Haziran 2021, Cuma 09:37
Fenerbahçe'de Genel Kurul

Sarı-lacivertli kulübün seçimli olağan genel kurulu bugün ve 26 Haziran Cumartesi günü yapılacak.

FutbolArena - Fenerbahçe Kulübü Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı, yarın ve 26 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Ülker Stadı'nda gerçekleştirilecek kongrede mevcut başkan Ali Koç tek başına seçime girecek.
Kulüp tarihinde ikinci kez statta düzenlenecek genel kurulda, aidatını yatıran 29 bin 9 üye oy kullanabilecek. Kongre saat 10.30'da başladı.

VEFA KÜÇÜK, DİVAN BAŞKANLIĞI'NA SEÇİLDİ

- Açılış konuşmasını Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin yaptı

- Genel Kurul Divan Kurulu Başkanlığı'na Vefa Küçük, oy birliği ile seçildi

- 2019-2020 yılları yönetimi ile denetim kurulu faaliyet raporları okundu.

GENEL KURULDA YAPILAN KONUŞMALAR

Vefa Küçük: "Geçen seçimde eşimin doğum günüydü. 'Konuşmaları kısa yapın, gidip eşimin doğum gününü kutlayayım' demiştim. Bugün de torunumun doğum günü. Buradan kutluyorum."

Sevim Öztaşkın: "Geçen sene Göztepe maçını izliyordum. Galip durumdaydık. Mutfağa su almaya gittim, geldim bir baktım 3-2 mağlup. Böyle bir şey olabilir mi?"

Bedri Baykam: "Aziz Yıldırım'ın ayrı bir yer talebinde bulunmasına gerek yoktu. Buraya gelip aramızda oturabilirdi. Aziz Yıldırım'ın katkılarını say say bitiremeyiz ama aldığı her kararı onaylamıyoruz. Hiçbir Fenerbahçeli ve hiç kimse başkanını tehdit edemez! Bu bize yakışmaz. Ayrıca hiç kimse, 'Ben Fenerbahçe'nin kendisiyim' diyemez."

Mehmet Beyazıt Boran: "Mesut Özil, ABD'ye gitmek için Kayseri kafilesinde olmamış. Beyefendi Amerika'ya gitmek zorundaymış. Mesut Özil, dünya çapında bir futbolcu olabilir ama Kayseri'ye gitmek zorunda."

Hasan Gözderesi: "Ben Nevşehir Derinkuyu Özce Köyü muhtarı olarak buraya geldim. Aziz Yıldırım, bu kulüp senin babanın tapulu malın değil. Biz senin işçin değiliz. Kongre üyelerine saygısızlık yapıyorsun."

SALGIN SÜRECİNDE SEÇİM

Fenerbahçe'de seçimli olağan genel kurul ilk kez salgın koşullarında yapılacak.

Daha önce ilkinin 29-30 Mayıs, çoğunluğun sağlanamaması halinde ikincisinin 5-6 Haziran'da yapılması planlanan seçim, İçişleri Bakanlığının "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" kapsamında ertelenmiş ve ilki 5-6 Haziran, ikincisi ise 12-13 Haziran olarak belirlenmişti.

İçişleri Bakanlığının haziran ayı normalleşme tedbirlerindeki yasaklar nedeniyle pazar gününe denk gelmemesi gereken seçim, 5-6 ve 12-13 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilememiş ve son olarak 18-19 ve 25-26 Haziran tarihlerine alınmıştı.

BAŞKAN YARIN SEÇİLECEK

Fenerbahçe Kulübünde iki gün sürecek genel kurulda, başkanı seçmek için oy verme işlemi 26 Haziran Cumartesi günü yapılacak.

Kongrenin ilk gününde yarın, yönetim, denetleme kurulunun ibra edilmesi ve 2021 yılı bütçesi üyelerin oylarına sunulacak, başkan adayları seçim öncesi son konuşmalarını gerçekleştirecek.

Başkan, yönetim kurulu ve diğer kurulların belli olacağı cumartesi günü ise üyeler oy kullanacak.

Sandıklar oy verme işlemi bittikten sonra toplu olarak açılacak ve genel kurul divan başkanının öncülüğünde oylar sayılacak. Günün sonunda genel kurul divan başkanı, sarı-lacivertli kulübün başkanını açıklayacak.

OY KULLANMA HAKI 29 BİN 9

Fenerbahçe'de kongre öncesinde 29 bin 9 kişinin oy kullanma hakkı bulunuyor.

Genel kurulda oy kullanma hakkı bulunan kongre üye sayısı 28 bin 902, temsilci üye delege sayısı ise 107 olarak belirlenmişti.

Sarı-lacivertlilerde buna göre oy kullanma hakkına sahip kişi sayısı toplam 29 bin 9 oldu.

ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMALARI

3 sene önce burada büyük coşkuyla Fenerbahçe ve Türk spor tarihinde en yüksek katılımla bir statta seçim yapıldı. 20 yıllık bir başkanlık, yeni bir aday. Sizlerin sayesinde kazandık ve o gün bence demokrasi şöleni açısından çok iyi bir sınav verdik. 

Futbolda istediklerimiz, seçtiğimiz hocalar, planladığımız sinerji, uyum istediğimiz gibi olmadı. Beklenti çok yüksekti. İlk sene yaşadığımız hayal kırıklığı arayı açtı. Büyük üzüntülere, acılara sebebiyet verdi."

İlk defa kötü süreç yaşanmıyor. En kısa zamanda telafi edeceğiz. Bugüne kadar hiçbir şey vadetmedim. Bu sefer sizi mahcup etmeyeceğiz. Yepyeni bir sayfa açıyoruz. Her zamankinden daha dirençli, motive, inançlı ve umutluyuz. Ana hedeflerimizden sapmadık. 

Çok yumuşak, yumruğunuzu masaya vurmuyor ve kurullara adam sokmuyorsunuz diye suçluyorsunuz. Haklı olabilirsiniz. Ancak Sivasspor maçını kazansaydık bunun aksine, doğru bir şekilde şampiyon olabildiğimizi gösterecektik size." 

İlk sene çok kötüydü. İkinci sene 22. haftaya kadar ligin favorisiydik. Takip eden 7 haftada 21 puanın 18'ini kaybettik. O puanları nasıl kaybettiğimizi biliyorsunuz. Her zaman dış etkenlerden bahsediyorum. Bu sene de 2 puanla şampiyonluğu verdik. Ne dünkü gibi konuşmalar olurdu, ne de karamsarlıkla karşı karşıya kalırdık. 2 puandan bahsediyorum. Doğru yoldayız. Ekilen tohumların meyvelerini toplama zamanı kaldı. 

Ben ve arkadaşlarım sayın Aziz Yıldırım'a hiç saygısızlık etmedik. Yaptığımız her konuşmada iyiye iyi, kötüye kötü dedim. Saygıda kusur etmedik. Göreve geldiğimizden beri iletişim kurmaya çalıştık. 3 Temmuz'la ilgili istişare ihtiyacı duyduk. 

Acaba Fenerbahçe'nin 28 şampiyonluğu hakkında soru soruyorlar mı? Limitler hakkında soru soruyorlar mı? Arka arkaya, sistematik şekilde sahada hakkımız yenilince bunda tepkide bulunuyorlar mı? Yoksa iyi mi yapıyorsunuz diyorlar? Ne yapıyorlar, merak ediyorum."

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!