comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'de Fernandao'nun cezasına tepki

01 Mart 2018, Perşembe 09:35

Fenerbahçe'de Jose Fernandao'ya PFDK tarafından 2 maç ceza verilmesi tepkiye yol açtı. Fernandao'nun cezası indirilecek mi?

FutbolArena - Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında Beşiktaş derbisinde Jose Fernandao'nun gol sevinci tepkiye yol açmış ve tribünlere yapılan hareketten ötürü 2 maç ceza verilmişti.
 

Fenerbahçe'de Jose Fernandao'ya verilen ceza


Fenerbahçe cephesinde bu karar büyük tepkilere yol açtı.Fenerbahçeli yöneticiler cezanın en azından 1 maça indirilmesini talep ediyor.

Fanatik'in haberine göre, bu karar, Fenerbahçe Yönetimi'ni adeta çılgına çevirdi. “Türk futbol tarihinde böyle bir cezanın eşi benzeri yok. Bunu kabul etmek mümkün değil” diyen Sarı-Lacivertliler, cezanın kaldırılması için Tahkim Kurulu'na başvurdu. Kurulun başvuruyu bugün değerlendirmesi bekleniyor. PFDK'nın kararı oy birliğiyle değil, oy çokluğuyla vermesi nedeniyle cezanın en azından 1 maça indirilebileceği kaydedildi.
 

Fernandao Beşiktaş derbisinde oynayacak mı?


Fernandao'nun PFDK'dan 2 maçlık ceza almasını Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt FutbolArena'ya değerlendirdi:
"1 MAÇ CEZA ALABİLİRDİ"

Yalnız burada kararın oy çokluğuna dikkat çekmek lazım. Disiplin Kurulu bu konuda görüş birliği sağlayamamış. Anladığım kadarıyla bu konuda kanaat birliğine varamama sebepleri, disiplin talimatında hangi maddesinde uygulayacakları konusunda kafa karışıklığından dolayı oy çokluğunda karar alındı. Dün PFDK hukuk kurulu 41. madde çerçevesinde Fernandao'yu hakaretten sevk etti. Oysa Fernandao'nun eylemi sportmenliğe aykırı hareket olarak da değerlendirilebilir. Eğer sportmenliğe aykırı hareket olarak görülseydi 1 maç cezayla kurtulma imkanı olurdu. Kişilik haklarına saldırı ve hakaret olarak değerlendirildiği için, alt sınırı 2 maç olduğu için bu nedenle 2 maç verildi gibi görünüyor. 

"BU KARARIN OY ÇOKLUĞUYLA ALINDIĞINI GÖRÜYORUZ VE ÖNEMLİ OLAN..."

Her zaman söylediğimiz gibi bu kararlar bir cümleyle verilip, gerekçesiz olarak kamuoyuyla paylaşılmamalı. Gerekçelerini spor kamuoyunun görmesi lazım -ki, diğer kararlarda eşitliği nasıl sağlayacaklarını göstermeleri lazım. Disiplin Kurulu'nun şeffaf olması lazım. Gerekçesiz kararlar oldukça bu şeffaflığı göremiyoruz, göremeyeceğiz de. Bu karar oy çokluğunda alındı ve karşıt oy kullananların da olduğunu görüyoruz. Tahmin ediyoruz ki, bunun sebebi hangi maddeden ceza vereceklerine ilişkin kafa karışıklığı.

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.