comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'de Aykut Kocaman'dan Antalyaspor maçı sonrası şampiyonluk açıklaması

26 Kasım 2017, Pazar 22:03
Fenerbahçe'de Aykut Kocaman'dan Antalyaspor maçı sonrası şampiyonluk açıklaması

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Antalyaspor maçının ardından konuştu. 

FutbolArena - Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Süper Lig 13. haftasında Antalyaspor ile deplasmanında 1-0 galip geldikleri maç sonrasında açıklamalarda bulundu. 


Antalyaspor 0-1 Fenerbahçe Aykut Kocaman'ın açıklamaları


Aykut Kocaman maçın ardından şu açıklamaları yaptı:

"ÖZGÜVENİMİZİ ARTTIRMAK ÖNEMLİYDİ"
Golün de ötesinde topun oyunda kalma süresi ve iki takımın ortaya koyduğu enerji, iki takımın da kendi adına yapmak istedikleri adına yüksek şiddetli maçtı. Öne geçmeyi başardık. Önce şunu söylemek lazım. Antalyaspor çok güçlü bir takım. Bulunduğu yerle kesinlikle eşleşmiyor durumları. Böyle bir takımın çıkış aradığı dönemde yenmek, ilerleyen günler adına özgüvenimizi arttırmak önemliydi. 

"İKİNCİ YARIDA İSTEDİK"

İkinci yarıda özellikle İsmail'in ayağındaki topu verip de o pozisyondan sonra Antalyaspor biraz daha oyunun içine girmeye başladı. Farkı arttıracak pozisyonları yaşadık. Yine istedik. Böyle bir dönemde bu maçı kazanmak önemliydi. 

"DAHA AZ POZİSYON VERDİĞİMİZ MAÇLARI BERABERE BİTİRDİK"

Bugün Antalyaspor'un girdiği gol pozisyon sayılarının çok daha azını verdiğimiz maçları berabere bitirdik. Hedefe gitme açısından en büyük sıkıntımız, genel yapmak istediğimiz şeyleri ortaya koymak adına kaygılı oyun. Son derece kapasiteli bir takımız. Bu kaygıları yok edersek yarışa ortak olabiliriz. 

ŞAMPİYONLUK AÇIKLAMASI

Üç puanlı sistemde puan farkının artması da ihtimal dahilinde, farkın kapanması da ihtimal dahilinde. Gerçekçi olmak gerekirse, ligin başındaki temel hedefim de buydu, devreyi eğer önde kapatmak harika bir şey ama bu başka bir şey. Ama öbür taraftan da en azından liderle, kim olacaksa sezon başı itibariyle, bizim oyunu oturtma sürecimize göre, geçireceğimiz süreçte, en azından bir maçlık seviyeye indirmek ikinci devre bize avantaj sağlar diye düşündüm. Eğer bunu başarabilirsek, üstüne koyabilirsek, bizim için ikinci yarı adına umut verici vaat edebilir. Şunu da söylemem gerekiyor, bugünkü hakem özelinde söylemem gerekiyor, maçın içinde lehte aleyhte bir takım şeyler de var ama aynı pozisyonlarda bu kadar farklı kararlar inanılır gibi değil. Sezon başından beri aynı tipte hakemler hep aynı şeyleri yapıyorlar. Bizim kendimizi oyun ve davranış açısından geliştirmeye çalışırken, hakemlerin de en azından benzer pozisyonlarda, bugünkü hakem için söylüyorum bunu, en azından bir karar standardının olması lazım. Bugün sahada garip garip kararlar vardı. Aynı davranışı Antalyaspor'lu oyuncu yaparken farklı Fenerbahçeli oyuncu yaparken farklı. Zaman zaman Antalyaspor aleyhine de bunu söyleyebilirim. Hakemlerin, O an duruma göre enteresan kararları vardı. Önce maç kazanmamız lazım. Önce puan ortalamamızı yukarıya çekip sonra rakipleri beklememiz lazım. Hemen havaya girmemize gerek yok. Şu an onun için ne puanımız yeterli ne de durumumuz buna uygun. Bizim ciddi bir şekilde maç kazanmaya devam etmemiz lazım. Bunu iki tane sonucu olacak. Bir tanesi puan ortalamamızı yukarıya çekeceğiz, ama en önemlisi bu sezon biraz daha kazanan takım duygusunu yakalamaya ihtiyacımız var.”

"1-2 OYUNCUYA BAĞLI KALMAYI ÖNLEMEK TEMEL AMACIM"

Fenerbahçe'de çalıştığım dönemde tüm gayretim takımı 1-2 oyuncuyu olmazsa olmaz hale getirmemek için çalışıyorum. Bu tehlikeli bir durum. Önümüzdeki hafta nasıl sonuçlanacak bilmiyorum ama temel amacım bunu yok etmek. Lig maçı için 1 haftalık sürecimiz var. Türkiye gibi bir ülkede 1 hafta neler olabileceğini göreceğiz. Önce Adana Demirspor maçımız var. Janssen ve Soldado eğer oynamazlarsa, total enerjiyi ortaya çıkaracak bir şeyler yaratmaya çalışacağız. 

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)