comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'de Ali Koç dev projelerini anlattı

01 Şubat 2018, Perşembe 09:15
Fenerbahçe'de Ali Koç dev projelerini anlattı

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan adayı Ali Koç, Fortune Dergisi'nin kapasında yer aldı. Ali Koç burada Fenerbahçe Başkanı olması halinde gerçekleştireceği projelerden bahsetti.

FutbolArena - Fenerbahçe'de seçim yarışı kızışıyor. Sarı lacivertli kulüpte uzun dönemdir başkanlık görevini üstlenen Aziz Yıldırım'ın karşısında aday olarak çıkacak olan Ali Koç çalışmalarını sürdürüyor.


Ali Koç, Fortune Dergisi'ne kapak oldu


Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan adayı Ali Koç, Fortune Dergisi'nin kapasında yer aldı. Ali Koç burada Fenerbahçe Başkanı olması halinde gerçekleştireceği projelerden bahsetti. Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, Fenerbahçe'de başkanlığa adaylığını koyan Ali Koç'u Fortune Dergisi kapak yaptı. Koç dergiye verdiği röportajda adaylığı ile ilgili açıklamalarda bulunurken, göreve gelmesi halinde Sarı-Lacivertli kulüp için hayata geçireceği 6 maddelik stratejik dönüşüm planını da tüm detaylarıyla anlattı.

1 - CAMİANIN KENETLENMESİ
"Fenerbahçe'nin en güçlü, en heybetli olduğu dönemler skordan ve kupadan bağımsız olarak, camianın içinde birlik ve beraberlikle kenetlendiği; heyecan ve umut içinde olduğu dönemler. Son birkaç yıla baktığımız zaman da o heyecanın, o umudun eskisi kadar olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla öncelik, camianın kenetlenmesi, birlik ve beraberlik. Bunun için de çok seslilik ve katılımcı bir yönetim anlayışı gerekiyor."

2 - MALİ YAPININ GÜÇLÜ OLMASI

"Spor kulüplerinin günlük planlardan ziyade, orta ve uzun vadeli planlar yapmasının ne kadar önemli olduğunu bugün Türkiye'nin önde gelen kulüplerinin taşıdığı borç stoklarına baktığımız zaman daha iyi anlıyoruz. Mali güç için sportif başarı, sürdürülebilir sportif başarı için sağlam bir finansal yapı gerekiyor. Bu döngü doğru kurgulanamadığı zaman kalıcı başarıları yakalayamıyorsunuz."


Ali Koç, Fenerbahçe'ye başkan olursa neler yapacak?


3 - SPORTİF BAŞARI

"Aslında kulüpleri bugün bu noktaya getiren en önemli konulardan biri de günü kurtarma çabası. O yüzden de sportif başarıyı kısa vadede yakalamaya odaklanıyoruz. Bütün bunlara baktığınız zaman da; Şampiyonlar Ligi'nde olmak için doğru bir planlamamızın olması gerekiyor. Fenerbahçe'ye yıldızlar da gelecek ama aynı zamanda; hem futbola katkı yapacak, hem de satabileceği yetenekleri bulmanın yöntemlerini geliştireceksin.''

4 - ÇAĞA UYGUN BİR YÖNETİM

"Bu yola çıktığımızdan beri Avrupa'nın önemli kulüplerini ziyaret ettik. Ülke olarak ulaşmaya çalıştığımız Avrupa'nın büyük futbol liglerindeki kulüplerle aramız her geçen gün daha fazla açılıyor. Anlayış farkı, vizyon farkı, teknoloji kullanma farkı. Hem Fenerbahçe'nin hem de Türk sporunun bu seviyeye ulaşabilmesi adına, çağın şartlarına uygun bir vizyon ve anlayışla yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum.''

5 - ÖNCÜ VE LİDER KULÜP
"Fenerbahçe'nin geçmişte olduğu gibi rakipleri için bir kıstas, benchmark olması, öncü konumuna dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Ezber bozan, oyunun kurallarını değiştiren bir Fenerbahçe'ye alışıktık biz. Dolayısıyla Fenerbahçe'nin Türk sporunun lokomotifi olmakla beraber; lideri, örnek kulübü, saygın aynı zamanda da saygılı kulübü olması gerektiğini düşünüyorum."

6 - TOPLUMSAL FAYDA

"Sadece Fenerbahçe'nin değil, Türk futbolunun da rekabet sayesinde daha ileri gidebileceğine ve değerli olacağına inanıyorum. Premier Lig'in bu kadar değerli olması, önemli oyuncular ve büyük takımlar kadar ligin çok iyi yönetilmesi ve pazarlanmasından geçiyor. Ayrıca, Fenerbahçemizin sadece sportif konularda değil, sosyal sorumluluk konusunda da şampiyon olmasını hayal ediyorum.''


Ali Koç'un Fenerbahçe Divan Kurulu toplantısı konuşması


Fenerbahçe Divan Kurulu toplantısında konuşma yapan başkan adaylarından Ali Koç önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşması öncesinde divan kurulu heyetinin masasına giderek, Başkan Vefa Küçük ve heyet üyelerinin tek tek elini sıktı. Afrin operasyonuna değinerek sözlerine başlayan Koç, “Ülkemizin geleceği, birlik beraberliği ve bekası için Afrin'deki askerlerimize, TSK'ya muvaffakiyet diliyorum. Allah tüm askerlerimizin yardımcısı olsun. Vatan uğruna şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

''SÜRDÜRÜLEMEZ MALİ YAPI NEDENİ İLE ADAYLIK KARARIMI, TAHMİNİMDEN ÖNCE ALDIM''

“Adaylığımla ilgili bazı itiraf ve iddialarla ilgili konuşmak istiyorum. Yönetimden ayrıldıktan sonra gittiğim her yerde söz konusu Fenerbahçe olunca büyük bir sevgi ve beklenti ile karşılaştım. Bu beklentiye karşılık verememek de beni üzüyordu. 2015 yılında başkanımız Aziz Yıldırım'ın yönetim kuruluna girme davetine olumlu yanıt verememiştim. O dönemde başkanımızla yaptığım istişare sonucunda zamanı gelince elimi taşın altına koyacağımı belirtmiştim. Sürdürülemez mali yapı ve genel gidişat, adaylık için tahminimden önce adım atmama sebep oldu. Bu kararımdan sonra Yargıtay kararını neden beklemedin diyen insanlar oldu. Bu soruları da anlayışla karşılıyorum” 

''YARGITAY SÜRECİ SENELERCE SÜREBİLİR''

“Bunun bir üst mahkemesinin olma ihtimali var, bu durumun da senelerce sürebileceğini düşündüğüm için bu yola çıktım. Seçildiğimiz takdirde bu haklı davamıza sahip çıkacağımız, kulübün uğradığı zararın tazmini için elimizden geleni yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Başkanımız, Silivri'de şike kumpası davasının çıkışında ve Fenerbahçe Dergisi'nde yazdığı bir yazıda, 'Kararlarımızda ve tasaruflarımızda Yargıtay kararının bir önemi kalmamıştır' ifadesini kullanmıştı ve bunu hatırlatmak isterim. Başkanımızın bu tasarrufu da benim adaylığımda etkili oldu” 

''MALİ BAĞIMSIZLIK TEHLİKEYE GİRMİŞTİR''

“Bugün kulübün içinde bulunduğu günü kurtarma anlayışı içindeki finansal dengesizlik ve borç sarmalı sürdürülemez noktaya gelmiştir. Bu durum mali bağımsızlığı da tehlikeye soktuğu için adaylık kararı aldım. Bizlere konsolide raporlar sunulmadığı için finansal tablonun tamamını göremiyoruz. KAP'a açıklanan bağımsız denetim raporlarını incelemenizi önemle rica ederim. Tüzüğün 37. maddesinin İ bendinde, bizlere bu konsolide raporların sunulması gerektiği yazıyor. Biraz önce derneğin ve Sportif A.Ş.'nin borç tarihleriyle ilgili bilgi verildi. Eğer tarihlerden dolayı bir açıklama yapamıyoruz denilirse, bu kabul edilebilir bir açıklama değildir” 

''PERSONELİN OY KULLANMASINI SAKINCALI BULUYORUM''

“Şeffaf, adil, Fenerbahçemize yakışan ve diğer camialara örnek olacak, Fenerbahçe'nin kazandığı bir seçim yaşamak en büyük arzumuzdur. Seçildiğimiz takdirde bütün personeli işten çıkartacağımıza dair söylentiler yapılıyor. Bordrolu personelin oy kullanmasını sakıncalı buluyorum. İşini yapan motivasyonu yüksek hiçbir personelin kaygı duymasına gerek yok” dedi. Amatör branşlarla ilgili de konuşan Koç, “Amatör branşlarla ilgili düşüncelerimi ifade ettim. Bunları kapatacağımız iddia ediliyor. Tüm amatör branşlara olan destek daha da artacaktır. Başkanımız ve yönetimimiz amatör branşlarda bize büyük mutluluklar yaşattılar. Diğer kulüplere göre fersah fersah öndeyiz ve bu liderliğimiz de devam edecektir. Buna 2 şube daha eklemek istiyoruz. Birisi engelliler şubesi, diğeri de geleceğin sporu olan e-spor. Bu hikayeleri yayarak kulüp personeli ve sporcuları kulüp siyasetine alet etmek adil değildir” 

''MEHMET ALİ AYDINLAR İLE İLGİLİ DÜŞÜNCEM DEĞİŞMEDİ''

“Bu konuda kulüp personellerinin ailelerinin hedeflenmesi son derece sakıncalıdır” dedi. Mehmet Ali Aydınlar'la ilgili olarak konuşan Koç, “Son dönemde medyada Mehmet Ali Aydınlar'la ekibimin görüştüğüne dair bir iddia ortaya atıldı. Bu iddia doğru değildir. Ne şahsım ne de ekibimden bir kişi kendisiyle görüşmemiştir. 1 Kasım 2013'te kendisiyle ilgili ne söylediysem arkasındayım. O günden bu güne belki çok şey değişti ama benim fikrim değişmedi” diye konuştu. Kulüp televizyonuna reklam vermek istediğiyle ilgili iddialara da açıklık getiren Ali Koç, “Benim ve ekibimin reklam filminin kulüp televizyonunda gösterilmesinin reddedildiğiyle ilgili bir haber var. Bu da yalan. Bizim bir başvurumuz olmadı, ama ilerleyen dönemde kulüp televizyonuna reklamla ilgili başvurumuz olacaktır” 

''4. YILDIZI TAKMAK ÇOK ÖNEMLİDİR''

“Bu yolda ilerlemek için çok haklı nedenlerimiz var. Değerli oylarınız milyonları temsil edecek. Bu tarihi seçime katılarak bu seçim bir parçası olmanızı rica ederim. Fenerbahçe'nin artık tekrar omuz omuza vererek, Türk sporunun lokomotifi, kuralları değiştiren, ezber bozan bir kulüp olması için yeni bir yolculuğa çıkmasının tam zamanıdır. Bu camianın büyükleri olarak sizlere büyük iş düşmektedir. Bu değişimi hep beraber hareket ederek yapabiliriz. Her türlü maksatlı yaklaşımdan uzak duruyoruz. Ancak unutmayın ki, tango yapmak için 2 kişi gereklidir. Seçim süreci tartışmaları, şampiyonluk yolunda çok önemli değildir. Önemli olan çubuklunun her branşta şampiyon olmasıdır. Futbolda da bu sezon 4. yıldızı takmak çok önemlidir. Hepimiz takımlarımıza odaklanalım. Yarın alacağımız 3 puanla artık dönüşü olmayan bir yola gireceğimize ve sadece takımımızı destekleyerek büyük başarılarla sezonu bitireceğimize inanıyorum” 

Sarı Lacivertli takımla ilgili Fenerbahçe Haberleri için özel sayfamızı takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (24 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.