comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe şampiyon olabilir mi? FB 2018-2019 sezonu transferleri

28 Temmuz 2018, Cumartesi 14:02
Fenerbahçe şampiyon olabilir mi? FB 2018-2019 sezonu transferleri

Fenerbahçe yeni sezon öncesinde yepyeni bir sayfa açıyor. Peki, sarı lacivertlileri gelecek sezon neler bekliyor? Editörümüz Sinan Yılmaz kaleme aldı.

FutbolArena Analiz - Fenerbahçe yeni başkanı, yeni yönetimi, yeni sportif direktörü, yeni teknik heyeti ile yepyeni bir döneme giriyor ve bu dönemde son 20 yılın aksine bugünden önce geleceğe yönelik planlamalar yaptılar. Önce üç genç oyuncu transfer ettiler ardından ilk yıldız transferlerini de Ayew ile yaptılar. Peki, Fenerbahçe gelecek sezon ne yapar? Editörümüz Sinan Yılmaz değerlendirdi.

"HER ŞEY BİR TRANSFER DÖNEMİNDE DEĞİŞEMEZ"
Öncelikle bu kadro fazlasıyla geçen sezonki Aykut Kocaman futbolu için kuruldu ve Vitor Pereira ile Advocaat'ın da benzer anlayışları olduğu için 3 yıldır bu kadro buna göre kökleşti. 

Şimdi beklere baktığımızda Isla, Şener ve sağ bek oynatılabilecek durumdaki Dirar hepsi benzer tarzda bekler. 90 dakika boyunca hiç yorulmadan defalarca git-gel yapabilecek yüksek tempoya sahipler ama oyun sıkıştığında Mariano ve Adriano gibi kilit açıcı tekniğe ve oyun algısına sahip değiller. 

Sol bekler de Hasan Ali ve İsmail ile aynı tarzda. Yani Fenerbahçe'nin bek oynatabileceği 5 oyuncu da rakip yarı alanda set oynama becerisi düşük ama tempo yapabilecek, fizik kapasitesi yüksek isimler. 

Bekler bir takımın oyun kurulumunda hayati derecede önemli olduğu için Fenerbahçe'nin oyun yapısını değiştirmesi de çok mümkün değil. Bir transfer döneminde bu beklerin tamamını değiştirip yeni bekler alması da mümkün değil. Böyle bir mali yapı yok! O yüzden biraz eldeki kadroya göre oynatmak zorunluluğu söz konusu. En azından bu geçiş için taraftarın çok sabırlı olması lazım. 3 yılda kökleşmiş kadroyu 3 aylık transfer döneminde sil baştan değiştirmek için 100 milyon euroluk transfer bütçesi gerekir. 

Bekler dışında Fenerbahçe orta sahası da kökleşmiş. Topal - Josef ikilisine sahip olan Fenerbahçe bu ikilinin sağlam savunma önlemi sayesinde onların önünde çok hücumcu Giuliano'yu kullanabiliyor. Bu Josef - Topal ikilisinin fazla defansif olması, Giuliano'nun forvet gibi oynamasını sağlıyordu. 

Şimdi bu ikisinden biri yerine bir 8 numara alınırsa o zaman Giuliano bu kadar verimli olamayabilir. Mesela Topal veya Josef yerine Ekici'yi oynattığınızda Fenerbahçe'nin orta üçlüsü arasında bir kopukluk oluşması ve 8 numaraya çok yük binmesi kuvvetle muhtemel. Topal yerine bir 8 numara alındı diyelim. Josef - 8 numara ve Giuliano arasındaki mesafe çok açılacak ve 8 numaranın işi çok zorlaşacak. Giualino daha çok iki 6 numaranın önünde verimli olabilecek bir forvet gibi oynuyor. Mesela Galatasaray'da Feghouli de Giuliano'ya benziyor. Sağ kanata attığınızda yeterince kıvrak değiller, teknikler ama dar alanda ağırlar. 10 numaraya attığınızda ise 2. forvet gibi skorer oluyorlar ama tek yönlü oynuyorlar. Bu ikisi çok spesifik oyuncular ve sistemleri onlara uydurmak gerekebiliyor.

Hem bekler hem de Josef ve Topal ikilisine uydurmak için alınan Giuliano'nun tarzı, Fenerbahçe kadrosunda bazı şeyleri kemikleştirdi ve bu kemikleri iskeleti dağıtmadan değiştirmek hiç kolay olmayacak. 


Fenerbahçe'nin yeni sistemi ne olacak?


Fenerbahçe'de ilk etapta belki 4-6-0 sistemine yakın bir oyun oynanabileceğini düşünüyorum. Ana sistem 4-2-3-1 olsa da sık sık 4-6-0 olabileceğini düşünüyorum. Topal - Josef ikilisinin önünde Valbuena ve Giuliano, solda Ayew, sağda Dirar şeklinde... Milliyet gazetesi Fenerbahçe muhabiri Senad Ok, "Cocu'nun istediği santrfor tarzı Janssen tipi değil ve öncelik stoper transferine verildi" demişti. Buradan hareketle Ayew veya Giuliano'nun önde olabileceği bir 4-6-0 deneniyor olabilir. Bu durumda kalabalık orta sahada Valbuena'nın savunma zaafları da giderilebilir. 

Soldado'nın zayıf sağlık yapısını ve sık sakatlandığını düşünürsek Fenerbahçe'nin en az 2 santrfor daha alması gerektiğini görüyoruz ama mali yapı buna uygun değil. Bu yüzden 4-6-0 taktiği üzerinde durulabilir ve sadece bir santrfor transferi bu yedek sistemin sağladığı avantaj sayesinde yeterli olabilir. Bolu'dan dönen Ahmethan da 3. yedek olarak tutulabilir. Soldado ve yeni santrfor transferi sakatlık veya cezalı gerekçeleriyle olmadığında Giuliano ve Ayew de o pozisyonda düşünülebilirler.

Ben ilk sezon için Fenerbahçe'nin oyun yapısının çok fazla değiştirilebileceğini düşünmüyorum. Yani kadroya bakınca başka bir şey yapabilmek pek mümkün görünmüyor ama zamanla bu değişebilir. Alınan genç oyuncular da bu gelecek planı doğrultusunda kadroya katıldılar. Şimdilik bir yeni golcü ve bir de alternatif stoper transferi ile bu transfer dönemi Fenerbahçe için kapanacak gibi görünüyor. 

Ali Koç yönetiminin en zor yılı bu sezon olacak. Hem ekonomik, hem de kadro yapısı açısından hamle şansı yok denecek kadar az. Toplumun son yıllardaki değişen yapısı nedeniyle de taraftar davranışları saman alevi gibi yanıp sönüyor. Yani bir sabırdan bahsetmek mümkün olmuyor. Bugün sabır göstereceğiz diyenlerin 3 ay sonra ligde 4. sırada olunursa ateş püskürmeye başlayacağını biliyoruz diğer takımlarımızda yaşananlardan dolayı biliyoruz ama bu proje bir iki sezonluk bir başarı veya başarısızlığa göre şekillenmemeli. 

Cocu'nun ve Comolli'nin ligi tanıması, kültüre adapte olması, kadrodaki değişiklikler, gençlerin takıma adapte edilmesi, ekonomik zorlukların aşılması... Fenerbahçe'de neredeyse her şey zaman istiyor. 

Yine geçen sezonki gibi bir takım olacaklarını düşünüyorum açıkçası. Yine kapananları açmakta zorlanacaklar ama yine güçlü rakiplere karşı fiziksel olarak ayakta kalacaklar. Bu kez Aykut Kocaman'da olmayan bir avantaj Cocu'da olacak. İç sahada takımın açamadığı maçları taraftar açabilir. Özellikle ilk 2-3 ay taraftarın motivasyonu takımı yarışta tutacaktır. Sonrası ise Avrupa'daki serüveni de hesaba katarsak hiç kolay olmayacak.

Ben Fenerbahçe'nin yarışta olabileceğini ama şampiyonluk için Başakşehir ve Galatasaray'dan daha dezavantajı olduğunu düşünüyorum.


Fenerbahçe'nin bu yaz yaptığı transferler


GELENLER
Andre Ayew - 1.5 Milyon Euro - Swansea City (Kiralık)
Berke Özer - 2.5 Milyon Euro - Altınordu
Barış Alıcı - 1.5 Milyon Euro - Altınordu
Salih Uçan - Kiradan döndü
Beykan Şimşek - Kiradan döndü
Ahmethan Köse - Kiradan döndü

GİDENLER
Jose Fernandao - 2.550 Milyon Euro - Al-Wahda
Luis Neto - Kiralık sözleşmesi bitti
Vincent Janssen - Kiralık sözleşmesi bitti 


Fenerbahçe 2018-2019 sezonu muhtemel 11


Fenerbahçe (4-2-3-1): Volkan; Isla - Skrtel - Neustadter - Hasan Ali; Josef - Mehmet Topal; Dirar - Giuliano - Ayew; Soldado

Sarı lacivertli kulüple ilgili gelişmeleri Fenerbahçe Haberleri sayfasından takip edebilirsiniz.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"